فارس/ وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه افزايش حق مسکن کارگران از تيرماه اعمال مي‌شود، گفت: قرار است تا آخر سال 25 درصد سهام شستا در بورس ارائه شود.
 
محمد شريعتمداري وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي امروز در حاشيه افتتاح مرکز ارتباط با بازنشستگان و مرکز نوآوري صبا در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبني بر اينکه چه موقع افزايش حق مسکن کارگران اعمال مي‌شود، گفت: براساس آنچه که در شوراي عالي کار به تصويب رسيده و هيأت دولت نيز آن را تصويب کرده است، اين افزايش حق مسکن از اول تيرماه اعمال مي‌شود. 
شريعتمداري، در مورد دريافت بيمه بيکاري کارگراني که به خاطر کرونا به صورت اجباري بيکار شدند، گفت: مشکلاتي در سامانه ثبت کارگران ايجاد شده بود که اين مشکلات رفع شد و قرار شد با ثبت‌نام در سامانه کارا، زمينه‌اي فراهم شود تا کارگراني که در شرايط کرونا به صورت اجباري بيکار شدند، طبق مصوبه ستاد ملي کرونا به ميزان 55 درصد حداقل مزد کارگران به علاوه 5 درصد براي هر سر عائله دريافت کنند و کساني که از 20 اسفند سال گذشته تاکنون بيکار شده‌اند، مشمول اين بيمه بيکاري مي‌شوند. 
وي همچنين گفت: ‌مطابق ماده 6 و 7 قانون بيمه بيکاري، نياز به حضور فيزيکي افراد نيست و فقط کافي است در سامانه مربوطه ثبت‌نام کنند و تقاضاي خود را اعلام کنند و حق بيمه بيکاري از طريق شماره شبا به حساب افراد واريز مي‌شود، هم‌چنان که در مورد تمديد دفترچه‌هاي بيمه تأمين اجتماعي نياز به مراجعه حضوري نيست.

* عرضه 25 درصد از سهام شستا در بورس
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني بر اين که قرار شد ميزان بيشتري از سهام شرکت شستا در بورس ارائه شود گفت: طبق مصوبه دولت براي نهادهاي عمومي غيردولتي و فعاليت‌اي خارج از دولت قرار شد شرکت‌هايي که وارد بو رس مي‌شوند تا پايان سال 25 درصد سهام خود را در بورس ارائه و يا اصطلاحاً شناور سازند. 
به گفته وزير تعاون، ارزش شرکت شستا در روز اول 150 هزار ميليارد تومان بود که الان ارزش بازاري آن به حدود 500 هزار ميليارد تومان رسيده و اگر 2 درصد از سهام اين شرکت هم بيشتر در بورس ارائه شود، حجم بالايي خواهد بود، اما ما متعهد هستيم تا پايان سال 25 درصد از سهام شستا را در بورس ارائه کنيم. 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين با اشاره به اينکه 60 درصد از جامعه ايران در حال حاضر جوان است، گفت: مشکل اول در کشور بيکاري است که بايد افراد بيکار با مهارت مجهز شوند. از طرفي، جهت تغيير جمعيت به سمت پيري به گونه‌اي است که فرصت‌هاي بزرگي را در حال از دست دادن هستيم و جامعه به سمت جامعه پير حرکت مي‌کند و ما نيازمند به نوتواني يعني توانمندسازي بازنشستگان هستيم.
وي گفت: ‌از بازنشستگان که داراي توانايي هستند مي‌توان به عنوان مشاوره شغلي استفاده کرد چرا که آنان عصاره توان جامعه هستند. 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين در مورد بابت راه‌اندازي ارتباط بازنشستگان ومرکز نوآوري صبا، دولت که در اين زمينه دچار کم‌شنوايي وکم‌بينايي بود، از امروز هم شنواتر و هم بيناتر مي‌شود و ارتباط با ذينفعان و بازنشستگان به وسيله استارت‌آپ‌ها و مرکز نوآوري صبا بهتر مي‌شود.
وي گفت: به وسيله شرکت‌هاي نوآور و استارت‌آپ مي‌توانيم از توان بازنشستگان هم در راستاي نوتواني استفاده کنيم.

* ماجراي عرضه دارا يکم و دارا دوم را مي‌دانم و نمي‌گويم
وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه آيا درست است که صندوق دارا يکم و دارا دوم از باقيمانده سهام عدالت مردم است که در قالب صندوق به فروش مي‌رسد، گفت: اين از مواردي است که مي‌دانم و نمي‌گويم، چون موضوع تخصصي مربوطه وزير اقتصاد است و از ايشان سؤال کنيد. 
شريتعمداري در پاسخ به سؤالي ديگري مبني بر اينکه آيا کارگران مناطق آزاد و ويژه هم بايد مشمول قانون کار شوند، گفت: همه کساني که در جغرافياي ايران زندگي مي‌کنند مکلف به رعايت قانون کار هستند گرچه در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي قرار داشته باشند و در هيچ جاي ايران و سرزمين و جغرافياي ايران هيچ‌کس نمي‌تواند کمتر از آنچه که در قانون کار و شوراي عالي کار براي حداقل دستمزد درنظر گرفته شده، مزد کمتري بدهد و حقوق اساسي کارگر که همان رعايت حداقل دستمزد کارگر است را زير پا بگذارد يا از قانون عدول کند. هم قانون کار و هم قوانين ديگر اجازه عدول از اين مسئله را نمي‌دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar