ايسنا/رئيس بانک مرکزي از کنار گذاشته شدن هدف گذاري تورم خبر داد.

 در يک تغيير سياستي بزرگ بانک مرکزي آمريکا اعلام کرد که با هدف حمايت از بازار کار و تقويت رشد اقتصادي، هدف گذاري تورمي قبلي خود را رها کرده و اجازه خواهد داد تا نرخ تورم با سرعت بيشتري افزايش پيدا کند.

جروم پاول- رئيس بانک مرکزي آمريکا با اعلام اين تصميم گفته است که تحت سياست گذاري جديد، نرخ تورم به تدريج از سطح هدف گذاري شده دو درصدي عبور خواهد کرد. اين سياست گذاري تورمي از سال ۲۰۱۲ تاکنون چارچوب اصلي سياست گذاري هاي پولي و مالي فدرال رزرو بوده است.
انتظار مي رود پس از کاهش نرخ بيکاري، بانک مرکزي دست به افزايش نرخ بهره بزند. يکي از نگرش هاي سنتي در فدرال رزرو مبتني بر اين بوده است که نرخ بيکاري پايين باعث رسيدن نرخ تورم به سطوح خطرناکي خواهد شد که به نظر مي رسد اين نگرش دست کم در مقطع فعلي کنار گذاشته خواهد شد.


پاول در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه نرخ تورم بسيار پايين فعلي مي تواند ريسک هاي محسوسي را متوجه اقتصاد کند، افزود: انتظار بسياري از فعالان بازار در حال حاضر اين است که نرخ تورم را به سمت بالا سوق دهد.

پاول هم چنين انتظارات تورمي را عاملي بسيار مهم در مسير حرکت آينده اقتصاد دانست و افزود: از زمان بحران مالي سال ۲۰۰۹ تاکنون بانک مرکزي موفق شده است تا نرخ تورم را زير دو درصد نگه دارد اما اکنون بهتر است اين حساسيت کنار گذاشته شود. پاول به جزئيات بيشتري در خصوص سياست گذاري جديد بانک مرکزي آمريکا اشاره نکرد اما افزود که تورم در بلندمدت در محدوده دو درصدي حفظ خواهد شد.

پيس از اين رابرت کاپلان- مدير دفتر منظقه اي فدرال رزرو در دالاس گفته بود که نرخ تورم امسال آمريکا احتمالا عددي بين ۲.۲۵ درصد تا ۲.۵ درصد خواهد بود و بانک مرکزي قصد دارد اجازه عبور تورم از دو درصد را بدهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar