فارس/دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي گفت: شرکت‌هاي هواپيمايي پيش از اين براي دريافت تسهيلات حمايتي با مشکل چک‌هاي برگشتي در بانک‌ها مواجه بودند اما مقرر شد چک‌هاي برگشتي مانعي براي ارائه تسهيلات حمايتي نباشد و اين وام پرداخت شود.

مقصود اسعدي‌ساماني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي فارس، درباره تسهيلات حمايتي دولت از کسب و کارهاي آسيب‌ديده در شيوع کرونا در حيطه صنعت حمل و نقل هوايي بيان کرد: پيش از اين شرکت‌ها مشکلاتي در دريافت اين تهسيلات داشتند، درصد بالايي از موانع پيش‌ِ روي شرکت‌ها در اين باره رفع شد، اما باز پرداخت اين تسهيلات کماکان در گير و دار اداري ‌است و به پرداخت نرسيده است.

وي درباره آخرين وضعيت ورود بانک مرکزي به موضوع عدم پرداخت تسهيلات به شرکت‌هاي هواپيمايي به دليل وجود چک‌هاي برگشتي، توضيح داد: فعلاً اعلام شد که تسهيلاتي براي شرکت‌هاي هواپيمايي قائل شوند و چک‌هاي برگشتي را مانعي براي ارائه تسهيلات عنوان نکنند.

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي ادامه داد: از سوي ديگر در بحث وثيقه‌هاي تسهيلات هم مصوب شده است که بانک‌ها هم ملک و هم هواپيما را به عنوان وثيقه قبول کنند اما با اين حال بانک‌ها در گير و دار بروکراسي اداري هستند، البته مسأله مهم اين بود که ‌مشکل چک‌هاي برگشتي شرکت‌هاي هواپيمايي براي بانک‌ها، رفع شد.

اسعدي ساماني گفت:‌ متأسفانه بانک‌ها در ارائه اين تسهيلات کم‌کاري مي‌کنند و اين پروسه زمان‌بر شده است، شرکت‌هاي هواپيمايي به دليل کاهش پروازها به دليلي شيوع کرونا، براي پرداخت حقوق پرسنل خود و هزينه‌هاي خود کماکان مشکلات دارند.

وي‌ ادامه داد: رقم اين تسهيلات حمايتي دولت براي شرکت‌ها 2 هزار ميليارد تومان با نرخ سود 12 درصد است‌، شرکت‌هاي براي بازپرداخت 3 ماه مهلت (تنفس وام) دارند و 2 ساله بايد کل رقم تسهيلات به اضافه سود بازپرداخت‌ شود.

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي اظهار داشت: البته ظاهرا کل تسهيلات حمايتي براي صنعت حمل و نقل هوايي 2 هزار و 300 ميليارد تومان است که 2 هزار ميليارد تومان آن براي شرکت‌هاي هواپيمايي و 300 ميليارد تومان هم به بخش‌هاي ديگر صنعت حمل و نقل هوايي اختصاص مي‌يابد.

به گزارش فارس، چندي پيش وزير راه و شهرسازي درباره تسهيلات حمايتي دولت از صنعت حمل و نقل هوايي گفته بود: ‌در اين ۵ ماه زيان وارده به ايرلاين‌ها به دليل شيوع کرونا رقم ۷۰۰ ميليون دلار بوده است.

به گفته محمد اسلامي رقم دو هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان از اعتبارات کرونا را به بخش حمل و نقل هوايي و ايرلاين‌ها تخصيص داديم و عملکرد اين دو هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان کمتر از ۳۰ درصد است و همه ايرلاين‌ها هنوز نتوانستند اين رقم را دريافت کنند.

وزير راه و شهرسازي گفته بود که شرکت‌هاي هواپيمايي نبايد تعديل نيرو داشته باشند و بايد پشتيباني فني از ناوگان خود را انجام دهند و بايد از تسهيلات صندوق توسعه ملي براي توسعه اين ناوگان مبالغي در اختيار گذاشته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar