نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

چرا نوسان‌گیری روزانه در بورس ممنوع شد؟

منبع
تسنيم
بروزرسانی
چرا نوسان‌گیری روزانه در بورس ممنوع شد؟

تسنيم/به گفته معاون بازار بورس تهران يکي از دلايل ممنوعيت نوسان‌گيري روزانه در تالار شيشه‌اي اهميت دادن نهاد ناظر به سرمايه گذاري طولاني مدت است.

 نوسان‌گيري روزانه در تالار شيشه‌اي در حالي از صبح امروز تا اطلاع ثانوي در بورس تعطيل شد که به گفته معاون بازار بورس تهران يکي از دلايل اين تصميم اهميت دادن نهاد ناظر به سرمايه گذاري طولاني مدت يا همان «باي اند هولد» است.
مديرعامل بورس تهران نيز درباره تصميم جديد مبني بر عدم امکان فروش سهام خريداري شده در يک روز اظهار داشته اين تصميم بر اساس خواسته فعالان بازار سهام مبني بر کنترل شرايط غيرعادي و مصوبه نهاد ناظر بازار سرمايه بوده و چندان هم پيچيده نيست.
به گفته علي صحرائي اصولا" چرا فعال حقيقي يا حقوقي که هنوز پولي پرداخت نکرده بايد قادر به فروش سهامي باشد که در همان روز خريداري کرده است؟ از سوي ديگر زماني که ناشرين يا بازارگردان‌ها مسئوليت نقدشوندگي و اطمينان بخشي به بازار را به عهده مي‌گيرند، نبايد با رفتار نوسانگيري روبرو شوند.
اين در حالي است که برخي کارشناسان تصميم اتخاذ شده در خصوص ممنوعيت نوسان‌گيري روزانه در تالار شيشه‌اي را اقدامي شجاعانه توصيف کرده و معتقدند تصميم امروز مديران بورس تهران حتي با تلاش و واکنش منفي برخي از شرکت هاي حقوقي و فعالان بازار امري پسنديده و شجاعانه بود و نشان دادند در چنين شرايطي همراه و پشتيبان سهامداران هستند. البته اين تصميم نيازمند حمايت و ارسال سيگنال مثبت از سوي سهامداران حقيقي است. بر اين اساس بهتر است به پاس تصميمات اخير اين بورس از برخورد هيجاني خودداري کرده و مدتي از صف هاي فروش دوري کنيم تا سوداگران و سفته بازان اين گونه القا نکنند که تصميمات جديد موجب ريزش مي شود. چرا که اين تصميم در کمترين زمان اثر شگفت انگيزي بر روند معاملات خواهد داشت. شايان ذکر است مديريت عمليات شرکت بورس اوراق بهادار تهران صبح امروز با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: از امروز شنبه(5 مهرماه) تا اطلاع ثانوي، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغيير مي يابد. بر اين اساس انجام معامله روز مجاز نمي باشد. بديهي است فروش سهام خريداري شده در همان روز امکانپذير نمي باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره