نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

واردات برخی کالاهای اساسی از نصف کمتر شد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
واردات برخی کالاهای اساسی از نصف کمتر شد

ايسنا/ جديدترين آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان مي‌دهد که واردات برنج، روغن خام و شکر به لحاظ وزني در پنج ماهه اول سال گذشته به ترتيب حدود سه، ۲.۵ و چهار برابر واردات اين کالاهاي اساسي در مدت مشابه امسال بوده است.

بر اساس اين آمار در سال جاري از بين چهار کالاي اساسي که از سوي شرکت بازرگاني دولتي ايران وارد مي‌شود، تنها واردات گندم افزايش داشته است. به طوري که در پنج ماهه اول سال گذشته هيچ گندمي به کشور وارد نشده، اما در مدت مشابه امسال بيش از دو ميليون ۵۳۶ هزار تن گندم به کشور وارد شده است.
اما در اين مدت واردات برنج، روغن و شکر کاهش چشمگير داشته است. براي مثال واردات برنج با ۶۷.۵ درصد کاهش، از ۱۱۸ هزار و ۱۰۰ تن در پنج ماهه اول سال گذشته به ۳۸ هزار و ۴۰۰ تن در مدت مشابه امسال رسيده است.
همچنين در پنج ماهه اول امسال ۱۲۷ هزار و ۵۰۰تن روغن خام به کشور وارد شده که نسبت به واردات ۳۲۰ هزار و ۶۰۰ تن در مدت مشابه سال قبل ۶۰.۲ درصد کاهش داشته است.
در اين ميان واردات شکر بيشترين کاهش داشته، به طوري که در پنج ماهه اول سال ۹۸ و ۹۹ به ترتيب ۷۴۶ هزار و ۶۰۰ تن و ۱۸۶ هزار و ۷۰۰ تن شکر به کشور وارد شده است.
البته در حاشيه آمارهاي منتشر شده از سوي وزارت صمت ذکر شده که منظور از خريد کالاهاي اساسي وارداتي، عملکرد واردات براساس مقدار تخليه شده در هر يک از ماه‌هاي سال ۱۳۹۹صرف نظر از سال خريد است.

افزايش ۵۸ درصدي خريد گندم از سوي شرکت بازرگاني دولتي
با اين حال خريد داخلي گندم از سوي شرکت بازگاني دولتي با ۵۷.۹ درصد افزايش از حدود هفت ميليون و ۴۸۲ هزار تن در پنج ماهه اول سال قبل به هشت ميليون و ۶۳ هزار تن در مدت مشابه امسال رسيده است.
خريد داخلي دانه‌هاي روغني نيز با کاهش ۲.۲ درصدي در مدت مواجه شده، به‌طوري که در پنح ماهه اول امسال ۲۶۴ هزار و ۶۶۰ تن دانه روغني در داخل از سوي شرکت بازرگاني دولتي ايران خريداري شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar