فارس/ معاون فنی گمرک از انجام 246 میلیون دلار تجارت چمدانی در سال 98 با کشورهای مشترک المنافع خبر داد و گفت:‌ این حجم تجارت نسبت به سال 97 بیش از 11 درصد رشد دارد.
 
مهرداد جمال ارونقی در مورد حجم تجارت چمدانی با کشورهای مشترک المنافع CIS اظهار داشت: در کنار مبادلات تجاری ایران با کشورهای عضو CIS، تجارت محدود و کوچک دیگری نیز در گمرکات مرزی مستقر در شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور از طریق مرزنشینان این مناطق با مرزنشینان ساکن کشورهای فوق صورت می‌گیرد که محدود به اقلام کالایی خاصی بوده و به آن تجارت چمدانی گفته می‌شود.

معاون امور فنی گمرک ایران با اشاره به گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات فراداده‌های گمرک گفت:‌ در سال ۱۳۹۸، حدود ۲۲۲ میلیون یورو معادل ۲۴۶ میلیون دلار و در هر روز به طور متوسط ۶۷۵ هزار دلار کالا از طریق تجارت چمدانی از گمرکات مرزی به کشورهای CIS ارسال شده است.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۷ صادرات به طریق تجارت چمدانی، حدود ۱۹۳ میلیون یورو معادل ۲۲۲ میلیون دلار بود که حاکی از افزایش ۱۱٫۱۱ درصدی ارزش دلاری تجارت چمدانی طی سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ دارد.

ارونقی در مورد بیشترین حجم تجارت چمدانی در گمرکات اعلام کرد: سال ۱۳۹۸، گمرک بیله سوار با اختصاص ۸۴ میلیون دلار با ۳۴٫۲۹ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه اول، گمرک آستارا با اختصاص ۷۲ میلیون دلار با ۲۹.۴۲ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه دوم، گمرک سرخس با اختصاص ۲۱ میلیون دلار یا ۸,۴۰ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

معاون گمرک با بیان اینکه در سال پیش از آن، گمرک سرو با اختصاص ۶۴ میلیون دلار با ۲۹٫۰۶ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه اول، گمرک بیله سوار با اختصاص ۶۱ میلیون دلار با ۲۷٫۴۵ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه دوم، گمرک آستارا با اختصاص ۵۴ میلیون دلار با ۲۴.۱۶ درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند. 

به گفته این مقام مسئول، در سال ۱۳۹۸، بیشترین افزایش ارزش صادرات به طریق تجارت چمدانی، مربوط به گمرکات سرخس، باجگیران و نوردوز، به ترتیب با ۲۴۰۱,۷۱، ۵۷۹,۶۴ و ۵۷۴٫۰۳ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۷ دارد.

وی ادامه داد:‌ بیشترین کاهش ارزش، مربوط به گمرکات سرو، دوغارون و جلفا، به ترتیب با ۸۷ , ۴۳ ، ۶۲٫۳۶ و ۲۴, ۳۰ درصد، بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar