ايرنا/ براساس اعلام مرکز آمار ايران، توليد گوشت قرمز در مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد رشد داشت. 

مرکز آمار ايران نتايج آمارگيري از کشتار دام کشتارگاه‌هاي رسمي کشور در مهرماه سال ۹۹ را منتشر کرد. 
نتايج اين آمارگيري نشان مي‌دهد ماه گذشته در مجموع ۳۹ هزار و ۶۰۰ تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌هاي رسمي کشور توليد شد.
براساس نتايج اين آمارگيري، گوشت گاو و گوساله با ۲۲ هزار و ۴۰۰ تن، ۵۷ درصد از کل وزن گوشت قرمز توليد شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن، بز و بزغاله با دو هزار و ۹۰۰ تن و ساير انواع دام با ۷٩۴ تن، به‌ترتيب ٣٤ درصد، هفت و دو درصد از کل وزن گوشت قرمز توليد شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقايسه عملکرد کشتارگاه‌هاي رسمي کشور در مهر ٩٩ با ماه مشابه سال ٩٨، نشان‌دهنده افزايش ۵۵ درصدي مقدار توليد گوشت قرمز است. مقدار توليد گوشت در مهر ٩٩ نسبت به ماه مشابه سال ۹۹ براي گوسفند و بره ۵۳ درصد، براي بز و بزغاله ٣٨ درصد، براي گاو و گوساله ۶۱ درصد، براي گاوميش و بچه‌گاوميش ١٣٠ درصد افزايش و براي شتر و بچه‌شتر ٣٩ درصد کاهش داشت.
بررسي نمودارها نشان مي‌دهد که عرضه گوشت در کشتارگاه‌هاي کشور در بازه زماني مهرماه ۹۶ تا مهرماه امسال روند نزولي داشته و در اين مدت از ۳۵ هزار و ۶۰۰ تن به ۲۵ هزار و ۶۰۰ تن رسيده، اما در يک سال گذشته دوباره روند رو به رشد خود را شروع کرده و در ماه گذشته به ۳۹ هزار و ۶۰۰ تن رسيده است. 
 برپايه اين گزارش، عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه از آغاز امسال سير صعودي داشته است. به اين ترتيب که در فروردين‌ماه ۲۱ هزار و ۹۰۰ تن عرضه شده و در ماه بعد حدود ۹ هزار تن بيشتر گوشت عرضه شده است.

در تيرماه عرضه گوشت کشتارگاه‌ها به ۳۶ هزار و ۲۰۰ تن رسيده است و در آخرين ماه تابستان کشتارگاه‌هاي رسمي ۴۰ هزار تن گوشت قرمز عرضه کردند. 
همچنين نتايج حاصل از اين طرح آمارگيري نشان مي‌دهد که مقدار توليد گوشت قرمز در کشتارگاه‌هاي رسمي کشور در مهر ٩٩ نسبت به شهريور ۹۹  نزديک به يک درصد کاهش داشته است.
طبق آمارهاي رسانه اي، نياز ساليانه کشور به گوشت قرمز نزديک به يک ميليون تن است که بخش عمده آن از توليد داخلي و نزديک به ۱۰ درصد از محل واردات تامين مي‌شود. اين در حالي است که اکنون جمعيت دام سبک و سنگين حدود ۸۰ ميليون راس است.

امسال از اواسط تيرماه خريد تضميني چهار هزار تن گوشت قرمز گوساله توسط شرکت پشتيباني امور دام براي حمايت از توليدکنندگان دام سنگين آغاز شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar