نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

اصلاح قانون پرداخت سود سهام با قید فوریت انجام می‌گیرد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
اصلاح قانون پرداخت سود سهام با قید فوریت انجام می‌گیرد

ايرنا/عضو ناظر مجلس در شوراي عالي بورس گفت: اگر نياز باشد تا براي بهبود وضعيت بازار سرمايه، اصلاح قانون تجارت انجام شود به طور حتم با قيد فوريت در دستور کار مجلس قرار مي‌گيرد و در کوتاه‌ترين زمان ممکن آن را انجام خواهيم بود.

«محسن عليزاده» به تغييرات مجلس براي اصلاح قانون تجارت اشاره کرد و اظهار داشت: نيازسنجي و الزام در خصوص اصلاح قوانين تجارت را پيش از اين انجام داديم و به وزارت اقتصاد ارسال کرديم که هم اکنون لايحه اصلاح موادي از قانون تجارت در خصوص ورشکستگي در دستور کار مجلس است.
وي با بيان اينکه مجلس به صورت خاص به دنبال اصلاح قانون تجارت در حوزه کاهش زمان پرداخت سود به سهامداران نبوده است، افزود: با توجه به جلسات برگزار شده با سازمان بورس، اين موضوع را ضروري و لازم مي دانيم تا دولت اصلاح قوانين تجارت را در اين حوزه و در قالب يک لايحه به مجلس ارائه دهد تا مجلس بر آن کار کند و بتواند آن را سريعاً اصلاح کند.

عليزاده اذعان داشت: در دولت جديد هم بايد سياست به اين شکل باشد تا اگر قانوني نياز به اصلاح دارد، توسط دولت به عنوان يک لايحه به مجلس ارئه شود تا کار توسط مجلس مورد بررسي قرار گيرد.

به گفته عضو کميسيون اقتصادي مجلس، اگر اين لايحه از طرف دولت به مجلس داده شود، به طور حتم اين قانون با تغيير همراه خواهد شد.
وي ادامه داد: متناسب با شرايطي که امروز در بازار سرمايه شاهد هستيم، اگر نياز باشد تا براي بهبود وضعيت بازار سرمايه اين اصلاح انجام شود به طور حتم با قيد فوريت در دستور کار مجلس قرار مي گيرد و در کوتاه ترين زمان ممکن آن را انجام خواهيم بود.
عليزاده تاکيد کرد: جزييات تغيير قانون تجارت نيازمند نظر کارشناسان مرکز پژوهش ها، فعالان اقتصادي و کانون هاي صنفي و صاحبنظران است که به دنبال آن جلسه اي در کميسيون مجلس برگزار مي شود و در آنجا به نقطه نظر مشترک خواهند رسيد.
 عضو ناظر مجلس در شوراي عالي بورس بيان کرد: هر چقدر مدت زمان واريز سود به سهامداران کوتاه تر شود اين اقدام به نفع بازار و سهامداران خواهد بود.

وي به نحوه واريز سود سهام شرکت ها به سهامداران اشاره کرد و گفت: از جمله گلايه هايي که سهامداران نسبت به نحوه واريز سود دارند اين است که پرداخت سود از طريق سجام صورت بگيرد، در حالي که اکنون اين اتفاق رخ نمي دهد، اما مي توان آن را قانونمند کرد تا سود همه شرکت ها از طريق سامانه سجام واريز شود.
عليزاده اظهار داشت: اکنون سود برخي از شرکت ها به صورت داوطلبانه از طريق سامانه سجام پرداخت مي شود، اما بايد همه شرکت ها به صورت قانوني ملزم به پرداخت سود از طريق سامانه سجام شوند.
 عضو ناظر مجلس در شوراي عالي بورس خاطرنشان کرد: بازار سرمايه ١٠٠ درصد تا پايان سال، بيشترين بازدهي را در اختيار سهامداران قرار مي دهد، حتي بازار سرمايه در مقايسه با ساير بازارهاي موازي در کوتاه مدت هم ممکن است بيشترين بازدهي را با خود به همراه داشته باشد. با توجه به اين مساله، مشخص است که سرمايه گذاري بلندمدت و براي مدت يک يا دو سال بازدهي معقولي را در در مقايسه بازساير بازارها در اختيار سهامداران قرار مي دهد.

طبق قانون تجارت يک شرکت بعد از اتمام سال مالي چهار ماه فرصت دارد، مجمع برگزار کند و اگر سودي در مجمع تصويب شد، هشت ماه فرصت دارد که اين سود را به حساب سهامدار شرکت خود پرداخت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره