ايسنا/ قيمت خانه در بالاي شهر تهران به قدري بالا رفته که در حال حاضر به حدود ۴ تا ۵ برابر ترکيه رسيده و خريداري در منطقه ۱ تهران وجود ندارد. واسطه‌هاي ملکي از انتقال تقاضاي سفته‌بازي از تهران به استانبول، آنتاليا و ازمير در ترکيه خبر مي‌دهند. ايراني‌ها در حال حاضر بعد از عراقي‌ها دومين گروه خريداران مسکن در ترکيه هستند.

قيمت خانه در ترکيه به پول ايران از ۵۰۰ ميليون تومان شروع مي شود و تا ۳ ميليارد تومان مي‌رسد؛ در حالي که براي خريد يک آپارتمان ۵۰ متري در ارزانترين منطقه تهران به طور ميانگين بايد ۷۲۰ ميليون تومان هزينه کرد. در شمال تهران نرخ‌ها به قول معروف فضايي شده است. ميانگين قيمت هر متر خانه در منطقه ۱ تهران بر اساس آخرين آمار ۶۴.۵ ميليون تومان است. يعني يک آپارتمان ۱۰۰ متري ۶.۴ ميليارد تومان ارزش دارد. تازه اين کف قيمتها است و آپارتمانهاي نوساز از متري ۱۰۰ ميليون به بالا شروع مي‌شود که براي خريد يک واحد ۱۰۰ متري دست کم بايد ۱۰ ميليارد تومان پرداخت کرد.

با توجه به برآوردها قيمت مسکن در شمال تهران تقريبا ۴ تا ۵ برابر يک منطقه خوب و حدود ۱۰ تا ۱۲ برابر يک منطقه معمولي در ترکيه است.

کياني از واسطه‌هاي خريد و فروش ملک در ترکيه با بيان اينکه کف قيمت مسکن در اطراف استانبول ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار لير است به ايسنا گفت: با اين حساب مي‌توان با ۶۸۰ ميليون تومان يک آپارتمان در ترکيه خريداري کرد. البته خانه‌هايي با قيمت حدود ۵۰۰ ميليون تومان هم وجود دارد که طبيعتا از امکانات کمي برخوردار و قديمي است اما براي خريد يک آپارتمان يک خوابه مناسب با استخر، سونا، زمين بازي و ديگر امکانات بايد ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار لير معادل حدود ۲ تا ۲.۷ ميليارد تومان بپردازيد؛ يعني يک آپارتمان نسبتا لوکس در ترکيه تقريبا يک چهارم شمال تهران قيمت دارد.

طي دو سال گذشته هر روز بر تعداد سفته‌بازاني که شمال تهران را به مقصد ترکيه ترک کرده‌اند اضافه شده است. آقاي کلاته از مشاوران املاک شرق تهران مي‌گويد: قيمت آپارتمان در ترکيه با محله پيروزي، تهرانپارس و نيروي هوايي در تهران برابر و در مواردي کمتر شده است.

با يکي از مشاوران املاک در غرب تهران نيز صحبت کرديم. آقاي اسدي بيان مي‌کند: بازار مسکن در تهران کاملا راکد و قيمتها در چند ماه گذشته رو به پايين است. البته برخي مالکان سعي مي‌کنند نرخها را به شکل مصنوعي بالا نگه دارند. اما در دو سه ماه اخير قيمتهاي پيشنهادي در غرب تهران حدود ۱۰ درصد کاهش يافته و احتمال افت بيشتر وجود دارد. در اين شرايط سرمايه‌گذاري در تهران توجيه ندارد و دلالان کاملا بازار را ترک کرده‌اند. البته خريد زمين و آپارتمان در اطراف تهران تا حدي بيشتر از پايتخت است اما به طور کلي در شهرهاي اطراف نيز رکود ديده مي‌شود.

در شرايطي که بازار مسکن در ايران راکد شده، به دليل رکود اقتصادي حاکم بر ترکيه ناشي از کاهش تعداد گردشگران و رشد تقاضا براي دارايي‌هاي ثابت، قيمت ملک روند صعودي به خود گرفته است. تورم يک ساله مسکن در ترکيه به ۳۲.۴ درصد رسيده که با رشد ۳۴ درصدي سالانه قيمت مسکن در تهران تقريبا برابري مي‌کند. اين در حالي است که تورم مسکن پايتخت ايران در سال گذشته ۹۴ درصد بود.

از طرف ديگر نرخ تورم بازار مسکن تورم شهر تهران طي شش ماه گذشته حدودا صفر شده اما در ترکيه روند صعودي دارد. از خرداد تا تير ۱۴۰۰ يعني فقط در يک ماه ميانگين قيمت خانه در ترکيه ۳.۹ درصد  افزايش داشته و در آنکارا به ۴.۳ درصد رسيده است. اين نرخ براي شهر تهران از تير تا مرداد امسال ۳.۱ درصد و در شش ماه گذشته ۲.۳ درصد بوده است اما قيمت هر متر خانه در تهران از اسفند سال گذشته تا مرداد امسال در محدوده ۳۰ ميليون تومان قرار دارد.

ايراني‌ها و عراقي‌ها در ماههاي اخير به بزرگترين گروه خريداران ملک در ترکيه تبديل شده‌اند و رتبه آنها از اول به دوم معمولا جا به جا مي شود. در ماه ژوئن (تيرماه ۱۴۰۰) ۱۳۴ هزار و ۷۳۱ واحد مسکوني در ترکيه به فروش رسيده که عراقي‌ها با ۷۳۳ واحد اصلي‌ترين مشتريان خارجي خانه در ترکيه بودند و ايران با ۶۸۳ واحد در رده بعدي قرار دارد. شهروندان روسيه، افغانستان و آلمان نيز در جايگاههاي بعدي قرار گرفتند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar