باشگاه خبرنگاران/به گفته یک کارشناس بازار سرمایه گفت، P/S از جمله مهم‌ترین نسبت‌های مالی بازاری برای تحلیل سهام است که ارزش روز شرکت را با میزان فروش سالیانه آن مقایسه می‌کند.

 مهدی قلی‌پور، در رابطه با افشای p/s شرکت‌های تولیدی در سایت TSETMC، گفت: برای تحلیل سهام و ارزش‌گذاری آن مدل‌های مختلفی وجود که تحلیل و ارزش گذاری با مدل‌های نسبی، یکی از رایج‌ترین این مدل‌هاست. در مدل‌های نسبی شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبتی خاص که قیمت سهام را با معیار‌هایی مثل، سودخالص (p/e)، ارزش دفتری (p/b)، سود نقدی (p/d) یا فروش (p/s) مقایسه می‌کند.

او بیان کرد: P/S یکی از مهم‌ترین نسبت‌های مالی بازاری برای تحلیل و ارزش‌گذاری سهام است و ارزش روز شرکت را با میزان فروش سالیانه مقایسه می‌کند و نشان‌دهنده این است که ارزش شرکت چند برابر فروش آن شرکت است یا قیمت سهم، چند برابر فروش شرکت به ازای هر سهم است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: بدیهی است که برای هر صنعت خاص و با توجه به شرایط شرکت، برای هر شرکت p/s‌های متفاوتی وجود دارد. با اینحال p/s شرکت‌ها در نهایت به سمت p/s صنعت میل می‌کند.
قلی‌پور در پاسخ به این پرسش که، نمایش P/S در سایت tsetmc چه کمکی به سهامداران می‌کند؟ گفت: P/S نمایش داده شده در سایت tsetmc از نوع ttm یا تجمعی ۱۲ ماه گذشته است و برای مقایسه شرکت‌ها در صنعت و نیز با متوسط کل بازار سرمایه کاربرد دارد.
او بیان کرد: تحلیل گران با کمک P/S می‌توانند ارزش نسبی شرکت‌ها را با هم مقایسه کنند. با اینحال مشابه سایر اطلاعات تاریخی در سایت tsetms، این اطلاعات هم گذشته نگر هستند و برای یک مقایسه سریع مناسب هستند.
کارشناس بازار سرمایه در خصوص با طریقه محاسبه میزان p/s افزود: با تقسیم آخرین ارزش بازار سهام شرکت بر مبلغ فروش ۱۲ ماهه اخیر شرکت که در آخرین گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های تولیدی درج شده است، این نسبت محاسبه شده و در سایت TSETMC نمایش داده می‌شود.
او بیان کرد: به عنوان نمونه در شرکت پتروشیمی پارس p/s برابر با ۳.۰۵ است که به این صورت محاسبه شده است. در حال حاضر ارزش بازار شرکت پتروشیمی پارس ۹۸۳۸۲ میلیارد تومان است (قابل مشاهده در سایت tsetmc) و فروش ۱۲ ماه گذشته شرکت پتروشیمی پارس هم مبلغ ۳۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است که از صورت‌های مالی و گزارشات عملکردی منتشره در سایت کدال استخراج شده است.

قلی‌پور در رابطه با اهمیت نمایش p/s در بازار سرمایه گفت: در بیشتر بازار‌ها p/s از p/e بیشتر اهمیت دارد، زیرا، سود سازی، رابطه مستقیمی با فروش و سهم بازار سرمایه دارد و سهامداران عمده یا نهادی معمولا بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar