فارس/ نیروگاه اتمی بوشهر در طول 10 سال فعالیت زمینه صرفه‌جویی 5.2 میلیارد دلاری را به وجود آورد و در مدت کم‌تر از 7 سال هزینه سرمایه‌گذاری ساخت این نیروگاه جبران شد.
نزدیک شدن به فصل زمستان زمزمه‌های شدت گرفتن بحران انرژی در کشور به واسطه افزایش برودت هوا و به دنبال آن افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی به گوش می‌رسد. مسئله‌ای که همه ساله با افزایش استفاده از سوخت مایع نظیر نفت کوره یا گازوئیل در صنایع و نیروگاه‌ها همراه با تشدید آلودگی هوا نفس مردم را تنگ کرده و بر روی زندگی انسان‌ها تاثیر جدی می‌گذارد.

در حال حاضر به واسطه وابستگی بیش از 80 درصدی سبد تولید برق کشور به گاز طبیعی، بحران سوخت به طور مستقیم و با شدت بسیاری به بحران تامین برق تبدیل می‌شود. به استناد اظهارات سخنگوی صنعت برق، با شروع فصل سرما میزان گاز ورودی به واحدهای نیروگاهی کشور با کاهش 50 درصدی مواجه شده و این کمبود سوخت در بدترین شرایط می‌تواند منتهی به 3 هزار مگاوات ناترازی در شبکه برق شده و بار دیگر زمینه تامین نشدن برق صنایع و بخش خانگی را ایجاد کند.

*زخم بحران سوخت فصل سرد سال به سال عمیق‌تر می‌شود
مسئله کمبود گاز طبیعی مسئله جدیدی در سال جاری نیست و این موضوع سال گذشته نیز زمینه مشکلات گسترده را به وجود آورد. نکته قابل تامل در این حوزه تشدید این بحران در صورت تداوم وضع موجود در سال‎‌های آینده است.
بر همین اساس یکی از راهکارهایی که می‌تواند زمینه جلوگیری از این بحران در سال‌‎های آتی را به وجود بیاورد، از بین بردن وابستگی صنعت برق به گاز طبیعی و استفاده از سایر منابع انرژی نظیر، انرژی اتمی، انرژی ذغال سنگ و منابع تجدیدپذیر است.

در شرایطی که وابستگی صنعت برق به منابع گاز طبیعی کاهش یابد، کمبود این انرژی تاثیر کمتری بر تولید برق گذاشته و قطعی برق به وجود نمی‌آید. همین مسئله می‌توان منتهی به مصرف نشدن سوخت مایع بر ای تولید برق شده و به دنبال آن یکی از دلایل آلودگی هوا در فصل سرد منتفی شود.

از طرفی کاهش وابستگی صنعت برق به گاز می‌تواند منابعی را آزاد کرده و مسئله قطعی گاز نیز تا حد قابل قبولی حل شود، زیرا بنابر اطلاعات شرکت ملی گاز، بیش از 30 درصد گاز کشور برای تولید برق مصرف می‌شود.

*نیروگاه اتمی سبد تولید برق کشور را متنوع می‌کند
در این راستا توسعه نیروگاه‌های اتمی یکی از بهترین راهکارهای کاهش وابستگی تولید برق از گاز طبیعی است. این واحدهای نیروگاهی می‌تواند زمینه شبکه برق را در دست گرفته و بدون استفاده از گاز برق تولید کند.

با توجه به مجموع نقاط مثبت بیان شده پیرامون کاهش وابستگی صنعت برق به گاز طبیعی با ساخت واحدهای نیروگاهی، در کمال تعجب این مسئله در اولویت متولیان صنعت انرژی کشور قرار نمی‌گیرد.

در حال حاضر کمتر از یک درصد از شبکه برق کشور در قالب یک واحد تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر از منبع هسته‌ای تامین می‌شود. یکی از دلایلی که به صورت مکرر به‌عنوان دلیل ساخته نشدن واحدهای نیروگاه اتمی شناخته می‌شود، مسئله هزینه سرمایه‌گذاری این واحدها است.
البته با در نظر گرفتن، هزینه سرمایه‌گذاری، هزینه عملیاتی و هزینه سوخت، برق اتمی ارزان‌ترین برق دنیا است. در این رابطه، عسکر سرمست، یکی از کارشناسان حوزه انرژی، بیان می‌کند:« بر اساس گزارش‌های هزینه همتراز شده تولید برق آژانس بین‌المللی انرژی، گران‌ترین قیمت تمام شده تولید برق هسته‌ای با احتساب نرخ تنزیل 3 درصد از ارزان‌ترین قیمت تمام شده نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ارزان تر است.»

با این وجود تنها هزینه سرمایه‌گذاری واحدهای نیروگاه اتمی بیشتر از واحدهای نیروگاهی گازی است و بسته به نیروگاه‌های مختلف این نسبت به 4 برابر می‌رسد.

*صرفه جویی 80 میلیون بشکه‌ نفت توسط نیروگاه اتمی بوشهر در 10 سال
بیان مسئله هزینه بالای سرمایه‌گذاری در واحدهای نیروگاهی اتمی به هیچ عنوان دلیل محکمه پسند و دقیق برای ترک فعل صورت گرفته در توسعه این واحدهای نیروگاهی تلقی نمی‌شود. زیرا علاوه بر اینکه در مجموع هزینه‌ها برق اتمی یکی از ارزان‌ترین برق‌های دنیا است. این نیروگاه از محل صرفه‌جویی سوخت می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن هزینه سرمایه‌گذاری خود را بازپرداخت کند.
 
 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar