صدا و سیما/ سرپرست اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: برای حفظ قیمت برخی اقلام در حوزه تجهیزات پزشکی، همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص می دهیم.

سرپرست اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: برای حفظ قیمت برخی اقلام در حوزه تجهیزات پزشکی ناچار هستیم همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آن‌ها اختصاص دهیم، تا هم قیمت مصرف کننده افزایش نیابد و هم بیمه‌ها بتوانند این اقلام را پوشش دهند. جلال غفارزاده افزود: اگر محصول داخلی بخواهد با محصول وارداتی رقابت کند باید شرایط رقابت عادلانه باشد و در شرایطی که نمی‌توان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای برخی اقلام وارداتی حذف کرد لازم است تا حمایت از محصولات داخلی نیز افزایش یابد تا شرایط رقابت عادلانه شود.
وی با اشاره به امکان صدور مجوز محصولات جدید از طریق درگاه ملی مجوز‌ها گفت: اغلب فرآیند‌های صدور مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی بصورت تاییدی و پس از بررسی محصول، صادر می‌شود و امکان صدور مجوز بصورت برخط وجود ندارد، صرفا مجوز فعالیت افرادی که به عنوان مسئولان فنی هستند از طریق درگاه ملی مجوز‌ها صادر می‌شود، زیرا در این مورد نیازی به مراجعات حضوری و تایید یک محصول نیست.
غفارزاده افزود: باید پیش از صدور مجوز‌ها مراحل کارآزمایی بالینی به دقت طی و از سلامت محصول اطمینان حاصل شود، برخی مجوز‌ها برای آغاز تولید، هم زمان با مراحل کارآزمایی بالینی صادر می‌شوند تا نمونه‌هایی از دستگاه‌ها یا تجهیزات به تولید برسند. سرپرست اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: وزارت بهداشت مسئول صحت و سلامت تجهیزات پزشکی مصرفی در کشور است و باید اطمینان حاصل کرد که این محصولات عارضه‌ای برای مردم ندارند و هدف درمانی را برآورده می‌کنند، برای این کار اداره کل تجهیزات پزشکی هم قبل از مصرف و هم بعد از مصرف تجهیزات، باید کنترل‌های لازم را داشته باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar