ايسنا/ ايليا منفرد در يک گفت‌وگوي راديويي به شرح داستان خلق قطعه «گل ارکيده» پرداخت.

ايليا منفرد (زاده ۲۲ فروردين ۱۳۵۵ در کرمانشاه) خواننده و آهنگساز سبک پاپ است. وي با آهنگ «گل ارکيده» در سال ۱۳۷۶ شناخته شد، درباره ساخت اين قطعه گفت: روزي با جمعي از هنرمندان موسيقي قرار بود به ملاقات کودکان مبتلا به بيماري‌ هاي خاص برويم. من که به دنبال خريد گل بودم به گل‌ هاي ارکيده برخوردم و ديدم که گل فروشي آنها را جدا از ساير گلها نگهداري مي‌کند. زماني که علت را جويا شدم فهميدم به خاطر حساسيتي که اين گل دارد بايد در شرايط ويژه‌اي نگهداري شود تا طول عمر مناسبي داشته باشد. آن روز گل ارکيده را براي هديه دادن به آن کودکان خريدم و پس از ملاقات آنها متوجه شدم که اين کودکان همانند گل ارکيده هستند. درواقع همه بچه‌ ها مانند گل هستند ولي اين بيماران به خاطر حساسيتي که دارند بايد در شرايط ويژه‌اي زندگي کنند؛ همانند گل ارکيده.

او ادامه داد: پس از آن ملاقات، ذهن من کاملا درگير گل ارکيده و آن بچه‌ها بود و تک تک کلمات ترانه به سمت ذهنم هجوم مي‌آوردند. ملودي اين کار برگرفته از موسيقي متن يک تئاتر باستاني يوناني است که از ديرباز با آن آشنا بودم.

اين خواننده در ادامه درباره حال اين روزهاي خود گفت: من هم از گزند کرونا در امان نبودم و دو بار مبتلا شدم ولي خيلي سخت نبود با استراحت و قرنطينه خانگي بهبودي حاصل شد.

او در پاسخ به اينکه فضاي موسيقي چقدر متاثر از کرونا بوده است؟ بيان کرد: شما چه شغلي را در اين دو سال ديديد که به خاطر کرونا کاملا تعطيل باشد؟ موسيقي که در اين دوسال کاملا تعطيل و بدون فعاليت بوده است.

منفرد درباره اينکه خودش را بيشتر آهنگساز مي‌داند يا خواننده؟ گفت: من هيچ وقت خودم را به يک عرصه محدود نکرده‌ام. در دوره‌اي که اجازه فعاليت در موسيقي را نداشتم وارد حوزه تئاتر، ساخت فيلم و نويسندگي شدم ولي به گمانم مردم مرا به عنوان يک موزيسين مي‌شناسند.

وي ادامه داد: برداشت از هنر اين بوده که مولد يک روح است که به واسطه هنرمند اتقاق مي‌افتد تا به يک پيام برسد. اگر هنر از يک طريق به سرانجام نرسد از راه ديگري متولد مي‌شود و آن پيام گاه در صحنه يک نمايش ديده مي‌شود، در يک قطعه موسيقي يا در دل يک ترانه شنيده مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar