ايسنا/ معاون مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا عنوان کرد که آمريکا حق بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران را ندارد.

هلگا اشميد، معاون مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا روز جمعه در توييتي نوشت: پس از آنکه ايالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور رسمي از برجام خارج شد، اين کشور ديگر نمي‌تواند يکي از طرفين برجام به منظور بازگرداندن تحريم‌هاي احتمالي پيش‌بيني شده توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل محسوب شود. اتحاديه اروپا به انجام هرکاري براي اطمينان حاصل کردن از حفظ و اجرا شدن کامل توافق هسته‌اي با ايران ادامه خواهد داد.

ايالات متحده آمريکا ضمن متهم کردن ايران به عدم پايبندي به توافق هسته‌اي، رسما شوراي امنيت سازمان ملل را از خواست خود براي فعال کردن «مکانيسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون اين پيشنهاد آمريکا با مخالفت تمام قد کشورهاي مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمريکا که خود ناقض برجام است نمي تواند از مکانيسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازي مکانيسم ماشه، شوراي امنيت يک ماه فرصت دارد قطعنامه‌اي را براي تمديد تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران تصويب کند؛ در غير اين صورت، تحريم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمريکا براي تصويب قطعنامه اي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران با شکست مواجه شد.

اين اولين بار بود که آمريکا پيشنهادي را در شوراي امنيت مطرح کرد و تنها يک کشور (جمهوري دومينيکن) از آن حمايت کرد. کارشناسان سياست خارجي اين اتفاق را شکستي بي سابقه و خفت بار براي آمريکا دانستند و آن را نشان از فروپاشي اقتدار پوشالي آمريکا دانستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar