ايرنا/ وزير اطلاعات با تاکيد براينکه ملت ايران ذلت و تسليم برابر دشمن را نمي‌پذيرد، گفت: اگر ملت ما برابر بزرگترين قدرت‌هاي دنيايي تسليم نشده و با صلابت ايستاده رمز و راز آن در شهادت است.

حجت‌الاسلام سيد محمود علوي صبح شنبه در سومين‌ کنگره بزرگداشت وزرا و شهداي کارمند در مرکز همايش‌هاي صدا وسيما، با تسليت فرارسيدن ايام شهادت امام حسين (ع)  اظهار داشت: اميدواريم که خداوند به همه ما بصيرت و توفيق پيمودن راه شهدا را عطا کند. ياد و خاطره شهيدان رجايي،  باهنر و بهشتي - سيد شهداي ايران اسلامي- را گرامي مي‌داريم و همچنين وزرا شهيدي که در سنگر خدمت با جامه خونين به لقا حق شتافتند.

وزير اطلاعات تصريح کرد: ياد و خاطره پزشکان شهيدي که پا به پاي رزمندگان در ساليان دفاع مقدس در خدمت به مجروحين جان خود را به کف گرفتند و زير آتش بمباران‌ها به معالجه مجروحين پرداختند و بارها حضور شهادت طلبانه آنها را در لايه‌هاي خطوط نبرد شاهد بوديم را گرامي مي‌داريم و کادر درماني امروز هم در عرصه ديگري آزمون شهادت‌طلبي را پس مي‌دهند.  در آزمون مقابله با بيماري کرونا خود در معرض آسيب قرار مي‌گيرند تا جان هم ميهنان را نجات دهند.

علوي ادامه داد: دست ادب و سپاس به سينه مي‌گيريم به مظهر رهبري که جان باختگان اين عرصه را به عنوان شهداي عرصه سلامت خطاب کردند و روح، احساس و انگيزه ديگري را به خدمت‌گذاران عرصه سلامت عطا کردند.

وي گفت: خدا رحمت کند امام راحل را که اين فرهنگ شهادت را به عنوان فرهنگ حاکم بر جامعه را از خود آغاز کردند. آن زماني که افرادي ايشان را از رفتن به سمت فيضيه براي حضور در جمع مردم منع مي‌کردند عده‌اي چاقوکش کمين کردند که ما را از پا درآورند فرمود که من را از مرگ مي‌ترسانيد؟  من از سرنيزهاي شما نمي‌ترسم و با تمام قدرت راه خود را ادامه دادند و فرمودند من هم اکنون سينه خود را براي سرنيزه‌هاي شما آماده کرده‌ام ولي براي قبول زورگويي‌هاي شما هرگز. امام راحل روح شهادت‌طلبي را از خود شروع کردند، حاکميت اين روح بود که بستر را در جامعه براي برخاستن و انقلاب فراهم کرد که مسير انقلاب با خون شهدا آذين بسته شده است.

علوي گفت: بايد از دست اندرکاران بزرگداشت سومين کنگره شهداي وزير و کارمندان به دليل اينکه فضا و فرهنگ شهادت در کليت جامعه غبار گيرد و اين فضا حاکم شود قدرداني کنم و از همه عزيزاني که در سپاه حضرت محمد (ص) و بسيج ادارات و سازمان‌ها که اين برنامه‌ها را در اين شرايط فوق‌العاده برگزار کردند، سپاسگزاري کنيم.

وي افزود: جامعه ما که هميشه با دشمناني ضدانساني، وحشي و درنده مواجه بوده است به فرهنگ شهادت و شهادت طلبي نياز دارد براي اين که بتواند با روح شهادت مقابل دشمن ايستادگي کند و آن را ادامه دهد و پوزه دشمن را به خاک بمالد و پرچم پيروز را به احتضار درآورد.

وزير اطلاعات در ادامه به پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي ايران اشاره کرد و گفت: امام راحل آن روزهايي که زمزمه پذيرش قطعنامه بود و پايان يافتن جنگ، خيلي‌ها احساشان اين بود که جنگ تمام شد و ديگر شهيد و شهادتي در کار نخواهد بود و فرهنگي که مردم را با روح شهدا پيوند مي‌زد ديگر در کار نخواهد بود و ممکن است آرام آرام روح شهادت در مردم دچار فراموشي شود. امام راحل دعا کردند "خداوند در شهادت را بر روي ما نبندد و خداوند اين دعا را مستجاب کرد و شاهد شهادت عزيزان‌مان در عرصه‌هاي مختلف بوديم که اوج آن در دفاع از حريم اهل بيت (ع) بود.

علوي افزود: راز و رمز اين دعا را امام راحل در جمله ديگري بيان کردند ملتي که شهادت دارد اسارت ندارد. آنچه باعث اسارت يک ملت مي‌شود ترس از مرگ است وقتي ملتي از مرگ بترسد بهترين حربه دست زورگويان مي‌افتد که با ترساندن او از مرگ سوار آن شوند و مقتدرات آن را در دست گيرند. اراده خود را بر آنها تحميل کند.

وزير اطلاعات ادامه داد: سيدالشهدا (ع) در صحبتي با اصحاب در صحراي منا فرمودند شما اين امکان را  به ستمکاران داديد که بر منزلت و جايگاه شما تکيه بزنند و آنها سوار بر کار شدند. آنها در شهوات خود غرق هستند و کاري به کتاب خدا و احکام الهي ندارند ظلم به مردم مي‌کنند چرا اينها مسلط شدند. حضرت فرمودند آنچه ستمکاران بر آن جايگاه مسلط کرد فرار شما از مرگ بود. ملتي که از مرگ بترسد و فرار کند ستمکاران برمقدرات آن حاکم مي‌شوند.

وي خاطرنشان کرد: چسبندگي به زندگي دنيا، روح شهادت از انسان‌ها مي‌گيرد و ترس را حاکم مي‌کند و وقتي ملتي از مرگ ترسيد راحت با تهديد ستمکاران تسليم مي‌شود.  

وزير اطلاعات افزود: اگر ملت ما برابر بزرگترين قدرت‌هاي دنيايي تسليم نشده است و با صلابت ايستاده رمز و راز آن در شهادت است که مرگ خود و عزيزان خود را مي‌پذيرد اما ذلت و تسليم برابر دشمن را نمي‌پذيرد.

علوي ادامه داد: ترس وقتي از بين برود مقاومت به وجود مي‌آيد و مقاومت وقتي به وجود آمد عزت به وجود مي‌آيد. عزت هم قله هستي انسان است انساني که عزت داشته باشد همه چيز دارد که اين سرمايه‌اي است که دست خدا است. انساني که عزت خود را از دست دهد ديگر از همه چيز پست‌تر مي‌شود بنابراين عزت از ره‌گذر مقاومت و مقاومت از طريق روح شهادت به‌دست مي‌آيد.

وي گفت: ائمه معصومين (ع)   به ما اين ديد را دادند که حيات واقعي ما در شهادت و مرگ واقعي در ذلت است. اميرالمومنان مي‌فرمايد زندگي شما در  شهادت‌طلبي است و مرگ شما در زندگي ذليلانه است. زنده باشيد اما زير بار ذلت در واقع مرده‌ايد اما با جامه خونين شهادت در دل خاک آرام بگيريد ولي زير بار ذلت نرفته باشيد زنده‌ايد.

وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: حضرت سيدالشهدا که اين ايام متعلق به ايشان است مي‌فرمايند: مرگ همراه با عزت بهتر از زندگي همراه با ذلت است. قرآن اصولا انتخاب ذلت را از انسان مسلمان به دور مي‌بيند و مي‌فرمايد پيامبر (ص) به کفار اعلام کند شما از ما انتظار داريد جز يکي از دو انتخاب خوب و زيبا را داشته باشيم. يا انتخاب مرگ شرافتمندانه يا انتخاب زندگي عزتمندانه. اما  انتخاب زندگي همراه با ذلت از انسان مسلمان به‌دور است.

علوي افزود: فرهنگ حسين (ع) وقتي در جامعه ما آمد وقتي به جاي ترس از مرگ روح عشق و علاقه به شهادت دميده شد آن زمان دشمن با تهديد خود به چه مي‌خواهد برسد. تهديد دشمن براي اين که اراده يک ملت را متزلزل کند تا تسليم اراده او شوند اما وقتي ملتي از مرگ نترسد و با تهديدهاي دشمن اراده اش متزلزل نشود آن دشمن چه غلطي مي‌تواند بکند؟ اينکه امام (ره) گفت که آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند به خاطر اين ويژگي ملت ايران است که از تهديد به مرگ نمي‌ترسيد.

وقتي فرهنگ شهادت باشد يعني ديگر از دشمنان کاري ساخته نيست

علوي ادامه داد: اينکه رهبري بارها و بارها در شرايط حساس و پيچيده ابتدا خودش اعلام آمادگي براي شهادت کردند و بعد آمادگي ملت را اعلام کردند و بعد فرمودند دشمن هيچ غلطي نمي‌تواند بکند به خاطر همين فرهنگ شهادت است. وقتي فرهنگ شهادت باشد يعني ديگر از دشمنان کاري ساخته نيست.

وي افزود: انقلاب ما تداوم راه اباعبدالله است لذا تا رسيدن‌ پرچم اسلام به دست صاحب‌اصلي اش بايد فرهنگ‌ شهادت در جامعه حاکم‌ باشد و داشتن اين فرهنگ هم شامل همه حتي مسئولان مي‌شود زيرا اگر روح شهادت در هر مسئولي وجود داشته باشد، پايش نمي‌لرزد و با زرق و برق‌هاي دنيوي آلوده نمي‌شود.

وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: روح شهادت فرهنگ مقاومت را مي‌سازد و فرهنگ مقاومت، ‌ ملتي را برابر دشمنان مقاوم‌ مي‌کند؛ در دوران رهبري رهبر معظم انقلاب با دشمني‌هاي بسياري مواجه هستيم که در اين رابطه اگر کوچکترين کرنشي برابر استکبار مي‌شد از انقلاب اسلامي و عزت ‌ما چيزي باقي نمي‌ماند.

علوي يادآور شد: اين مقاومت را از فرهنگ‌ و خون شهدا داريم‌ که البته اين هم از شهداي کربلا به ما رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar