ميزان/ سازمان انرژي اتمي گزارش کامل ارزيابي‌هاي انجام‌شده توسط انجمن جهاني بهره‌برداران هسته‌اي (WANO) و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (IAEA) از نيروگاه اتمي بوشهر و شرکت مادر تخصصي توليد و توسعه انرژي اتمي ايران را منتشر کرد.
 
علوم و فنون هسته‌اي جزء فناوري‌هاي برتر و پيشرفته در عصر حاضر است. امروزه تأثير اين علوم در زندگي بشر در مصاديقي همچون محيط زيست، رفاه، سلامت و ايمني؛ انرژي و توليد آن بر هيچ کس پوشيده نيست.

وجود و بروز دغدغه‌هايي که پس از راهيابي فناوري هسته‌اي به دنياي کنوني انسان در ادامه بهره برداري مفيد از آن؛ زندگي بشر را تحت‌الشعاع قرار داد از جمله حوادث هسته‌اي با رخداد حادثه‌ي نيروگاه اتمي چرنوبيل در سال ۱۹۸۶ رقم خورد. رعايت استاندارد ايمني در ساخت، تجهيز، راه‌اندازي و سرانجام بهره برداري نيروگاه‌ها و همچنين در نظر گرفتن ايمني محيط‌زيست در حوزه‌هاي که نيروگاهي اتمي تأسيس مي‌شد بيش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.

رخداد‌هاي هسته‌اي، مديران نيروگاه ها‌ي هسته‌اي تجاري در دنيا را بر آن داشت که در کنار مسايل رقابتي و منطقه‌اي خود در ماه مي‌سال ۱۹۸۹ براي تشکيل انجمن جهاني بهره‌برداران هسته‌اي (WANO) گرد هم آمده و مأموريت وانو را تبيين کنند.

«ارتقاي ايمني و قابليت اطمينان نيروگاه‌هاي هسته‌اي جهان با مشارکت اعضاء، ارزيابي، الگوبرداري و بهبود عملکرد از طريق همکاري متقابل، تبادل اطلاعات و بکارگيري بهترين تجارب کسب شده»؛ مأموريت وانو بود که با در نظر گرفتن ابعاد مهم در ارتباط با تعامل فناوري هسته‌اي و زندگي بشر تدوين شد.

در حال حاضر وانو با برخورداري از ۳۵ عضو از کشور‌هاي مختلف، ۱۳۰ شرکت و بيش از ۴۴۸ راکتور هسته‌اي تجاري قدرت که از سرتاسر دنيا عضو اين انجمن هستند، حدود ۳۰ سال از فعاليتش را سپري مي‌کند و سعي دارد با اقدامات پشتيباني متعددي که به انجام مي‌رساند، موجد چرخه‌ محرکي به سوي ارتقاي ايمني و بهره‌برداري مطمئن در نيروگاه‌هاي هسته‌اي باشد. پايگاه اصلي دفتر وانو در لندن است و عضويت در وانو از طريق يکي از مراکز منطقه‌اي چهارگانه آتلانتا، پاريس، توکيو و مسکو انجام مي‌گيرد.

شرکت مادر تخصصي توليد و توسعه انرژي اتمي ايران با تصويب مجلس شوراي اسلامي در سال ۱۳۹۰، به منظور اطمينان بخشي در بهره‌برداري ايمن و مطمئن از نيروگاه اتمي بوشهر نيز از جمله اعضاي وانو در مرکز مسکو است. اين شرکت به عنوان سازمان بهره بردار و مالک نيروگاه، اقدام به نظارت بر عملکرد شرکت بهره برداري کرده و در نتيجه در سال ۱۳۹۷ برنامه‌هاي نظارتي تدوين و اجراي آن براي پايش عملکرد ايمن نيروگاه را مطابق با استاندارد‌هاي ملي و بين المللي به مورد اجرا گذارده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar