فارس/ علي ربيعي در نشست خبري درخصوص عرضه دارا دوم، مصوبه دولت براي رايگان شدن برق مشترکان کم مصرف، طرح فروش نفت، تحولات آمريکا، ساز و کار بازگشت قطعنامه هاي قبلي، کرونا و... به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

علي ربيعي سخنگوي دولت امروز سه‌شنبه چهارم شهريور در اولين نشست خبري خود با خبرنگاران پس از بهبودي‌اش از بيماري کرونا با اشاره به جلسه هيات وزيران با مقام معظم رهبري گفت: از فرمايشات و رهنمودهاي رهبر انقلاب به دولت تشکر مي‌کنم. ايشان سال آخر دولت را معنا کردند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود در نشست خبري خاطرنشان کرد: واگذاري دارا دوم موجب تحرک و مثبت شدن بورس خواهد شد. اين سهام روز چهارشنبه واگذار خواهد شد.


خودروسازها به اندازه وزارت نفت نسبت به محيط‌زيست اهتمام نداشته‌اند

‌ربيعي در بخش ديگر گفت: متاسفانه گروه هاي ديگر صنعتي مثل خودرو سازها به اندازه وزارت نفت نسبت به محيط زيست اهتمام نداشته اند.

سخنگوي دولت افزود: اقدامات انجام شده در احياي درياچه اروميه بسيار مهم است و مي تواند الگوي کشورهاي ديگر هم باشد. ۶۰۴ ميليارد براي اين کار تخصيص يافته شده است.

مصوبه برقي دولت

ربيعي خاطر نشان کرد: در حوزه برق شاهد مصوبه جديدي بوديم که کمک کرد بتوانيم همان نظر امام خميني را محقق کنيم.


وي در بخش ديگري از نشست خبري امروز خود درباره وضعيت شيوع ويروس کرونا در کشور تاکيد کرد: گزارشات نشان ميدهد تعداد فوتي هاي کرونا کاهش يافته و نزديک دو رقمي شدن است. ابتلا به کرونا تابع رفتار ما ايراني ها و رعايت پروتکل هاي بهداشتي است. 

دولت نگاهي به تحولات آمريکا نخواهد داشت

ربيعي در بخش ديگر خاطر نشان کرد: در اين سالها دولت سياست منزوي کردن سياست هاي آمريکا در دنيا را دنبال کرده است. دولت با عقلانيت و سخت کوشي نگاهي به تحولات آمريکا نخواهد داشت و در آن طرف هر که به کاخ سفيد مي آيد بايد نگاهش به ايران باشد.

سال پايان دولت به معناي سست شدن فعاليت‌ها نيست

وي تاکيد کرد: ما تعطيلي و رکود و سستي نداشتيم و نخواهيم داشت و سال پايان دولت به معناي سست شدن فعاليت‌ها نيست.

ربيعي افزود: امسال براي دولت، سال اصلاحات ساختاري و ايجاد آمادگي براي ورود به قرن جديد است.

امروز با پول‌هاي خرد، مردم مي‌توانند سهام شرکت‌هاي بزرگ را خريداري کنند

ربيعي با تاکيد بر اينکه اتکاي دولت به افزايش نقدينگي و پول پر قدرت بانک مرکزي نبوده است، بيان داشت: با اقداماتي که در راستاي اصل ۴۴ انجام داديم امکان سرمايه گذاري هم فراهم شده است. امروز با پول هاي خرد مردم مي توانند سهام شرکت هاي بزرگ را خريداري کنند.

سخنگوي دولت اظهار داشت: رييس جمهور برنامه اي اعلام مي کند که متعهدانه اقتصاد ايران را براي آينده برنامه ريزي مي‌کند.

مکانيسم ماشه و اسنپ بک يک اصطلاح ژورناليستي است

وي در بخش ديگري از اين نشست خبري گفت: هيچگاه اصطلاح اسنپ بک در قطعنامه ۲۲۳۱ نيامده است. اساسا آمريکا يک جعلي کرده است و روي آن دارد کار مي‌کند. مکانيسم ماشه و اسنپ بک يک اصطلاح ژورناليستي است. اصلا آمريکا در اين زمينه حسن نيت ندارد و خودش از برجام بيرون رفته است و حقي حتي براي اظهار نظر در اين زمينه ندارد.


سخنگوي دولت در مورد حضور رافائل گروسي مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در تهران گفت: ما از اين سفر استقبال کرديم و در سابقه خود با آژانس چيزي جز شفافيت نداريم.

اميدواريم مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي اجازه سو استفاده ندهد

وي ادامه داد: رژيم صهيونيستي اطلاعات غلط و جعلي به آژانس داده بود. ما نظارت آژانس را داريم و بازرسان آنها حضور دارند. اميدواريم مدير کل آژانس اجازه ندهد مورد سو استفاده سياسي قرار گيرد. اراده ما همکاري با آژانس طبق پروتکل الحاقي است که خودمان، خود خواسته آن را انجام مي‌دهيم.

تصميمات ستاد مقابله با کرونا همان مصوبات شوراي عالي امنيت ملي است

سخنگوي دولت در مورد اعتراض مجلس به صدور مجازات براي افرادي که پروتکل هاي بهداشتي را رعايت نمي کنند توسط ستاد ملي مبارزه با کرونا گفت: خصلت ستاد ها موقتي بودن آن و تصميمات فوري براي همان زمان است. در شوراي عالي امنيت ملي، فعاليت ستاد ملي مبارزه با کرونا مصوب شده و تصميمات آن همان مصوبات شوراي عالي امنيت ملي است.

توضيح ربيعي درباره تصميم براي فروش نفت در داخل کشور

ربيعي درباره تصميم براي فروش نفت در داخل کشور نيز گفت: طرح نهايي در شوراي عالي سران سه قوه مطرح شده است و مشغول رايزني با سران قوا هستيم و به زودي نتايج اعلام خواهد شد.

ربيعي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر اينکه رهبر معظم انقلاب در سخنراني خود در حضور هيات دولت فرمودند که «نبايد برنامه ريزي اقتصادي معطل نتيجه انتخابات فلان کشور شود» به نظر در سال‌هاي اخير هم سياست اقتصادي دولت حول همين موضوع بوده و حتي شاهد بوديم با حضور ترامپ بر سر کار دولت بسياري از اتفاقات را حاصل حضور وي در کاخ سفيد مي دانست ، درباره اين تذکر رهبر انقلاب اقتصاد  چه اقداماتي قرار است صورت دهيد؟ تصريح کرد: به اعتقاد من از سوال حاوي مطالب درست است.اما بخش ديگر سوال نتوانسته بين ظلم تحريم و بيان جنايت دولت آمريکا و امر تلاش براي ايستادگي مقابل تحريم تفکيک قائل شود.

وي ادامه‌داد: در جلسه گذشته دولت رهبري اشاره کردند که نتيجه معطلي انتخابات در آمريکا و هيچ کشوري باشيم. من فکر ميکنم در دو جلسه قبل هم در مقابل سوالي پاسخ دادم که برنامه هاي اقتصادي دولت هيچ ارتباطي با خارج ندارد. تحريم يک واقعيت است که امروز با هدف براندازي نظام و کوچک کردن ايران پرقدرت دنبال مي شود.

ربيعي اظهار داشت: با وجود اين بزرگ و مردم پرقدرت تامين منافع آمريکا ممکن نيست.انکار واقعيت تحريم انکار جنايات آمريکا است.بيان جنايتي که به طور مستقيم سطح سلامت و بهداشت و معيشت شهروندان ايراني را مورد هدف قرار داده و سعي در محدود کردن روابط ايران با نظام مالي جهان دارد يک امر لازم بوده و در مقابل القاء بدخواهان نظام ماست که علاقه اي به بيان آثار ظالمانه تحريم ندارند، حتي در مورد دارو و غذا سعي مي کنند کمبودها را به مسائلي واهي ارجاع دهند. آگاهي ملت آمادگي براي مقابله با آثار تحريم و نيز اهتمام جمعي با سرمايه اجتماعي بالا براي عقب راندن تعدادي تحريم گر است.

ما متوقف به جابجايي قدرت در هيچ کشوري نشده ايم

ربيعي خاطر نشان کرد: اما ما متوقف به جابجايي قدرت در هيچ کشوري نشده ايم. و معتقديم با نگاه به توان داخلي و سياست گذاري صحيح و اجماع داخلي آنها ناچارند به ما نگاه کنند. دولت در سياستگذاري ، پيش بيني ها و برنامه ريزي ها هيچ دلبستگي به هيچ جناحي از آمريکا ندارد. اتفاقا رئيس جمهور به زودي برنامه اي رو به آينده و متکي بر توان داخلي را برنامه اي اعلام خواهند کرد که از اساس مبتني بر اقتصاد مقاومتي است.

سخنگوي دولت خاطر نشان کرد: کاهش وابستگي بودجه به نفت، داخلي سازي اقتصاد، گسترش مناسبات تجاري با کشورهاي هدف،  مردمي کردن اقتصاد، تاب آوري اجتماعي، حفاظت از زندگي مردم، جبران کاهش قدرت خريد، اعمال سياست هاي اجتماعي، اقتصادي براي عدم تاثير تحريم بر زندگي مردم در دستور کار دولت است.

وي بيان داشت: هر کسي در کاخ سفيد و خانه پوشالي ساکن مي شود بداند براي بدترين شرايط برنامه ريزي کرده ايم و از زندگي مردممان حفاظت خواهيم کرد. ما معطل سياست هاي کاخ سفيد نخواهيم ماند و به تعبير مقام معظم رهبري اگر تصميم خوب گرفتند استفاده خواهيم کرد و در هر صورت حفاظت از زندگي مردم و توسعه کشور ادامه خواهيم داد.

تاکيد دولت در خودروسازي افزايش توليد و پاسخ به تقاضاي واقعي بازار است

ربيعي در مورد اينکه قيمت خودروها همچنان در مدار صعود قرار گرفته و اين درحالي است که با وجود گذشت يک ماه از قيمت‌گذاري‌هاي جديد دو خودروساز بزرگ، هنوز هيچ پيش فروش فوري براي تحويل خودرو درنظر گرفته نشده است. چرا دولت عملا نمي‌تواند در برابر تورم قيمت خودروها برنامه‌ريزي لازم را داشته باشد تا عملا شاهد قيمت‌هاي لحظه‌اي در خودرو نباشيم؟ بيان داشت: تاکيد دولت در خودروسازي افزايش توليد و پاسخ به تقاضاي واقعي بازار بوده است. دولت تلاش مي کند قيمت خودرو را براي متقاضي واقعي کاهش داده و دست دلال ها را از بازار خودرو کوتاه کند.

وي اضافه کرد: طي ۵ ماه گذشته تعداد خودروهاي توليد شده در کشور ۲۱درصد رشد و خودروهاي تحويل داده شده به مشتريان ۱۰درصد رشد داشته است.خودروسازان طي ماههاي گذشته، علاوه بر تحويل بيش از ۲۳۳هزار دستگاه از تعهدات قبلي خود، در قالب طرح هاي فروش فوق العاده اجرا شده در ۳مرحله، ۳۹ هزار دستگاه خودرو فروخته اند که با وجود مهلت سه ماهه براي تحويل، اغلب اين خودروها قبل از مهلت مقرر تحويل مشتريان شده است. ضمنا طي اين مدت طرح هاي پيش فروش و مشارکت در توليد طي ۷ مرحله و براي ۸۵ هزار دستگاه خودرو اجرايي شده است که طي زمانبندي مشخص تحويل مشتريان داده خواهد شد.

ربيعي گفت: به رغم تحريم هاي ظالمانه دولت توانسته است داخلي سازي قطعات را با جديت پيگيري کرده و با تقويت اين جريان هم اشتغال زايي صورت گرفته و هم تحويل خودرو به علت کمبود قطعات به کمترين حد ممکن رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar