نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

افشاگری تازه درباره واردات واکسن آنفلوانزا

منبع
فارس
بروزرسانی
افشاگری تازه درباره واردات واکسن آنفلوانزا

فارس/ عضو هيأت رئيسه مجلس گفت: دولت در زمينه اعطاي ۵۸ ميليون دلار به يک شرکت نورچشمي براي واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور توضيح دهد، چرا که شنيده‌ام اين ارز به کشور ترکيه برده شده و واکسني هم وارد نشده است.
 
حجت‌الاسلام عليرضا سليمي عضو هيأت رئيسه مجلس، درباره عدم اعطاي سهم  وزارت بهداشت از يک ميليارد يورو از صندوق توسعه ملي اظهار داشت: با موافقت مقام معظم رهبري در دوران شيوع کرونا و براي جبران هزينه‌هاي وزارت بهداشت مقرر شد يک ميليارد يورو از صندوق توسعه ملي برداشته شود.

وي افزود: وقتي از صندوق توسعه ملي برداشتي صورت مي‌گيرد قاعدتا بايد به ريال تبديل شود که اين يک ميليارد يورو مي‌تواند تورم شگفت انگيزي به همراه داشته باشد. 

عضو هيأت رئيسه مجلس تصريح کرد: ‌وقتي که قرار است دود اين تورم به چشم مردم برود پس بهتر است برداشت از صندوق توسعه ملي هزينه درمان شود. 

سليمي گفت: ‌نياز ما در حال حاضر 16 تا 20 ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا ست که فقط بين يک ميليون و 200 هزار تا يک ميليون و 600 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است.

وي خاطرنشان کرد: اين انتقاد به دولت وارد است که چرا اقدام لازم براي واردات واکسن آنفلوآنزا از مدت‌‌ها قبل صورت نگرفته اين در حالي است که زدن اين واکسن فقط در دو هفته ابتداي مهر تاثير دارد و بعد از آن ديگر کارايي ندارد.

نماينده محلات در مجلس گفت: کوتاهي دولت قطعا به مردم آسيب مي‌زند.هر چند که به نظر مي‌رسد بخشي از مباحث حاشيه‌اي در چند روز اخير در مورد واکسن آنفلوآنزا براي پوشش کم کاري‌هاي دولت صورت مي‌گيرد.

سليمي افزود: ‌شنيده‌هايم حاکي است که حدود 58 ميليون دلار به يک شرکت خاص اعطا شده که واکسن آنفلوآنزا خريداري کند که البته اين پول به کشور ترکيه رفته و هنوز نتوانسته‌اند واکسن را وارد کشورمان کنند. اين در حالي است که ارز اعطايي به اين شرکت با نرخ 4200 توماني بوده و مجلس قطعا در اين باره پيگيري‌هاي نظارتي را انجام خواهد داد.

وي گفت:‌ بايستي در باره اعطاي اين حجم ارز از کشور به يک شرکت خصوصي و نور چشمي شفافيت لازم از سوي سازمان غذا و دارو و آقايان واعظي رئيس دفتر رئيس‌جمهور و نوبخت رئيس سازمان برنامه بودجه صورت گيرد و آنها پاسخ دهند چرا تاکنون اين واکسن به کشور وارد نشده است.

عضو هيأت رئيسه مجلس تصريح  کرد:‌ وزارت بهداشت بارها مردم را براي زدن واکسن آنفلوآنزا تشويق کرده و معلوم نيست چرا به موقع اقدامات لازم صورت نگرفته است. 

سليمي افزود: ‌بايستي هر چه سريع‌تر سهم وزارت بهداشت از برداشت صندوق توسعه ملي جهت تزريق به بخش درمان کشور تخصيص پيدا کند. اين در حالي است که کادر بهداشت و درمان نبايد منتظر اضافه کار، پاداش، حقوق و کارانه باشند  در حالي که با ويروس کرونا مبارزه مي‌کنند.

وي گفت:‌ دولت روزه سکوت گرفته و حتي کار به جايي رسيده که وزير بهداشت از رئيس‌جمهور نااميد شده و به سردار سپهيد شهيد حاج قاسم سليماني دلنوشته مي‌نويسد؛ چرا  حسن روحاني  که رئيس ستاد ملي مبارزه با کروناست پاسخگو نيست و تا اين اندازه بي‌تفاوت است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره