نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

چه کسی نامزد ۱۴۰۰ می‌شود؟

منبع
تسنيم
بروزرسانی
چه کسی نامزد ۱۴۰۰ می‌شود؟

تسنيم/ وضعيت ۱۵ کانديداي احتمالي انتخابات ۱۴۰۰در گفت‌وگوي تسنيم با خودشان يا نزديکانشان بررسي شد.

در شرايطي که کمتر از 9 ماه به موعد انتخابات رياست جمهوري سال 1400 زمان باقي مانده، گمانه ها درباره گزينه هاي بالقوه صندلي رياست پاستور رو به فزوني گرفته و پرداختن به  آمدن يا نيامدن چهره هاي سياسي به کارزار انتخاباتي 1400 به يکي از سوژه هاي روتين رسانه هاي کشور بدل شده است.

در اين ميان نام برخي چهره ها با بسامد بيشتري در رسانه ها تکرار مي شود. از جمله اين افراد مي توان به علي لاريجاني رئيس سابق مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد که برغم تکيه 12 ساله بر کرسي رياست مجلس ترجيح داد در انتخابات مجلس يازدهم شرکت نکند و همين موضوع بود که  گمانه زني ها مبني بر دورخيز لاريجاني براي تصاحب کليد پاستور را بيش از پيش بر سر زبان ها انداخت.

همچنين خبرهايي که از اردوگاه اصلاح طلبان به گوش مي رسد، حاکي از اين است که  بزرگان اين جريان به واسطه عملکرد ناموفق دولت مورد حمايتشان و متعاقب آن سرخوردگي بخش قابل توجهي از بدنه اجتماعي حامي خود، ترجيح داده اند که _حداقل در ظاهر_ بي رغبتي خود به فعاليت در عرصه انتخابات را نشان دهند و فعلا چشم انتظار نتيجه انتخابات آبان ماه در آمريکا  باشند تا بر همين اساس تئوري هاي انتخاباتي خود را طرح ريزي کنند.

اصولگرايان نيز که همانند انتخابات هاي  گذشته ليستي بلند بالا از چهره هاي منتسب به خود را در ميان کانديداهاي حضور در انتخابات مي بينند،  به تعبير محمدرضا باهنر در شرايط فعلي در فرآيند تکراري با دوره هاي گذشته، به دنبال سازوکاري براي رسيدن به وحدت هستند.

اما فارغ از گمانه زني ها، برخي چهره ها که تاکنون بعضاً نامشان از سوي رسانه ها به عنوان گزينه هاي احتمالي انتخابات 1400 مطرح شده، به فراخور شرايط به اين گمانه‌زني‌ها واکنش نشان داده‌اند که در اين گزارش به برخي از اين واکنش‌ها پرداخته‌ايم:

محمدجواد ظريف: در گفت‌وگوي کوتاهي که  اخيراً در حاشيه جلسه هيئت دولت با خبرنگار حوزه دولت تسنيم داشت، در واکنش به اين سوال که چرا با وجود تکذيب اخيرش ولي باز هم  به عنوان يکي از گزينه‌هاي بالقوه رياست‌جمهوري از او ياد مي‌شود، گفت: «قسم حضرت عباس را ميخورم ...» اما جمله خود را به پايان نرساند  و در ادامه در پاسخ به اين سوال که يعني شما در هر صورت براي انتخابات نمي‌آييد؟ با حالتي آميخته با همان لبخند هميشگي گيت خروج حياط پاستور را ترک کرد.

البته ظريف در ماه هاي گذشته در مصاحبه اي که به شکل زنده در يکي از شبکه هاي اجتماعي داشت، در واکنش به احتمال حضورش در انتخابات 1400 گفته بود: «به‌ضرس قاطع مي‌گويم در انتخابات 1400 شرکت نخواهم کرد.»

محمدرضا عارف: عليرضا خامسيان مشاور و مسئول رسانه اي عارف در گفت وگو با تسنيم، هرگونه فعاليت انتخاباتي وي براي 1400 را رد کرد. با اين‌وجود علي صوفي از چهره هاي نزديک به عارف در گفت وگو با تسنيم، از عارف و جهانگيري به عنوان گزينه‌هاي بالقوه اصلاح طلبان براي 1400 نام برد.

اسحاق جهانگيري: معاون اول رئيس جمهور که به اعتقاد بسياري از اصلاح طلبان، کمرنگ شدن او در دولت دوازدهم، با هدف فاصله گرفتن از روحاني و تلاش براي حضور مستقل در انتخابات 1400 است. وي در روزهاي گذشته در واکنش به سوال خبرنگار تسنيم مبني بر اينکه گفته مي شود شما به عنوان يکي از کانديداهاي 1400 هستيد؟ گفت: «چرا سوالات سياسي مي پرسيد؟!»

علي نيکزاد: وي که هم اکنون نائب رئيس دوم مجلس است، به موجب کارنامه نسبتاً موفقي که در دوران وزارتش بر راه و شهرسازي دولت دوم احمدي نژاد داشته، در ماه هاي اخير نامش به عنوان يکي از گزينه هاي نشستن بر صندلي رياست پاستور مطرح بوده است. با اين حال نيکزاد در گفت وگو با تسنيم در واکنش به احتمال کانديداتوري اش گفت: «رسانه‌ها آزادند که هرچه دلشان خواست بنويسند ولي بنده تاکنون هيچ مصاحبه‌اي راجع به اين موضوع نداشته‌ام.»

علي لاريجاني: رئيس مجالس هشتم، نهم و دهم که ترجيح داد براي انتخابات مجلس يازدهم ديگر خود را در معرض راي مردم قرار ندهد، در ماه هاي گذشته همواره به عنوان يکي از گزينه هاي بالقوه براي انتخابات 1400 مطرح بوده است. با اين وجود يکي از نمايندگان سابق مجلس که از چهره هاي نزديک به لاريجاني محسوب مي شود، در گفت وگو با تسنيم هرگونه فعاليت رئيس سابق مجلس براي حضور در انتخابات رياست جمهوري را رد کرد.

پدرام پاک آئين مديرکل روابط عمومي سابق مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: بنظر نمي‌رسد آقاي لاريجاني برنامه‌اي براي انتخابات داشته باشد.

محسن رضايي:علي رغم اينکه در دوره هاي گذشته 4 بار شانس خود را براي تکيه زدن بر صندلي رياست جمهوري امتحان کرده اما با اين حال فعاليت مستمر او در شبکه هاي اجتماعي، گمانه زني ها مبني بر کانديداتوري مجدد وي در 1400 را افزايش داده است. با اين وجود يکي از نزديکان دبير فعلي مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت وگو با تسنيم، درباره علت افزايش فعاليت‌هاي محسن رضايي تصريح کرد: «تغييري در برنامه‌هاي آقاي رضايي حاصل نشده و فعاليت‌هاي ايشان در فضاي مجازي و غيره مانند گذشته است. سفرشان به استان خوزستان نيز صرفاً به دليل فرارسيدن سالگرد هفته دفاع مقدس بوده است که هرسال به اين استان سفر مي‌کنند.»

سورنا ستاري: در بيش از 7 سالي که مسئوليت معاونت علمي و فناوري رئيس‌جمهور را بر عهده داشته، کمتر پيش آمده که موضع گيري خاصي در حوزه مسائل سياسي داشته باشد. اما با اين حال نام وي در برخي محافل اصلاح طلب به عنوان يکي از گزينه هاي اين جريان براي 1400 مطرح مي شود. در همين رابطه يکي از چهره هاي نزديک به ستاري به تسنيم گفت: «با وجود گمانه زني هايي که مبني بر حضور آقاي ستاري در انتخابات 1400 مطرح مي شود، بنده تاکنون هيچ نشانه و علامتي که دال بر فعاليت هاي انتخاباتي از سوي ايشان باشد، نديده‌ام.»

محمدجواد آذري جهرمي: جوان ترين وزير دولت روحاني که به دليل فضاهاي شاذ خود در فضاي مجازي همواره از سوي فعالان سياسي به عنوان چهره اي مطرح بوده که سوداي رياست جمهوري در سر دارد،  اخيرا در گفت وگويي تلويزيوني گفته است: «تا الان برنامه‌اي براي کانديدا شدن نداشتم هر چند که در همان لحظه اعلام راي اعتماد اين زمزمه بين نمايندگان مجلس شروع شد. البته هدف آن کساني که اين موضوع را مطرح کردند اين بود که بخواهند حسادت ايجاد کنند که عليه من فضاسازي شود.‌»

سردار حسين دهقان: وزير دفاع دولت يازدهم که برخي محافل سياسي از عزم جدي او براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري 1400 سخن گفته‌اند، در واکنش  به اين مسئله با تاييد خبر کانديداتوري‌اش به تسنيم گفت:«با قدرت خواهم آمد و معتقدم بايد مردم را از اين وضعيت فعلي نجات داد.»

سعيد جليلي: وي که يکبار شانس خود را در انتخابات 92 امتحان کرده، در سالهاي گذشته نيز با در قالب مجموعه اي تحت عنوان دولت سايه سعي کرده تا با سفر به استانهاي مختلف از نزديک جوياي برخي مشکلات کشور شود. يکي از اعضاي دفتر وي در گفتگوي با تسنيم درباره احتمال کانديداتوري جليلي در انتخابات 1400 گفت: «مبناي ايشان اين نيست که از قبل مثل برخي سياستمداران قوايي تشکيل دهد و اعلام آمدن کند. ايشان نگاهي به عرصه سياست دارد که وراي اين اخبار است و اگر ببيند مثل دور قبل شخصي مثل آقاي رئيسي هست به کمک وي مي‌آيد و اگر هم تکليف ببيند خودش وارد عرصه خواهد شد.

وي گفت: آقاي جليلي از سال 92  فعاليت‌هايي مانند دولت در سايه  و کارگروه‌هايي داشتند که به هيچ وجه جنبه انتخاباتي نداشته  و اساساً هيچگاه تاکنون کلمه‌اي درباره انتخابات  نگفته‌اند».

عزت‌الله ضرغامي: رئيس اسبق سازمان صدا و سيماست که نام وي در سال 96 جزو کانديداهاي احتمالي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب بود. وي فعاليت‌هايي در فضاي مجازي دارد و هرازگاهي با چهره‌هاي سياسي و فرهنگي از جناح‌هاي مختلف صبحانه کاري مي‌خورد که برخي همين فعاليت‌ها را نشانه حضور او در انتخابات دانسته‌اند. ضرغامي در گفت‌وگو با تسنيم درباره احتمال حضور خود در انتخابات گفت:  اولا تا 1400 کي زنده و کي مرده است؟ پاسخ من هميشه اين بوده که من سرباز هستم و مثل ورزشي‌هايي که روي نيمکت نشسته تا هر زمان لازم شد وارد بازي شود، آماده هستم تا کمک کنم. البته ممکن است هيچ وقت لازم هم نشود اما به هر حال روي نيمکت جمهوري اسلامي هستم و هر زمان احساس کنم که لازم است کمک خواهم کرد.

اميرحسين قاضي‌زاده هاشمي: وي از اعضاي جبهه پايداري است که در اين دوره نائب رئيس اول مجلس شد و همين موجب شد تا به‌عنوان يکي از کانديداهاي احتمالي نامش در رسانه‌ها مطرح باشد. قاضي‌زاده در گفت وگو با تسنيم اظهار داشت: برخي به صورت "زودهنگام" به دنبال کشاندن فضاي سياسي کشور به عرصه انتخابات هستند که کمکي به حل مشکلات مردم نخواهد کرد. من  خدمتگزار  مردم بعنوان نماينده مجلس  شوراي اسلامي هستم و کمکِ مجلس بعنوان نائب رئيس، همين!

عباس آخوندي: وزير راه و شهرسازي دولت يازدهم که سه بار از سوي نمايندگان استيضاح شد و دست آخر سال 97 براي فرار از استيضاح دوباره، استعفا داد. در ماه‌هاي گذشته برخي نمايندگان به‌دنبال محاکمه او به‌دليل ترک فعل در دوران وزارت  در عدم ساخت و ساز مسکن و افزايش 400 درصدي قيمت مسکن، بودند. او مردادماه امسال در گفت‌وگو با يکي از رسانه‌هاي اصلاح‌طلب، با بيان اينکه هيچ‌کدام از کانديداهايي که اسمشان براي رياست‌جمهوري مطرح است چنگي به دل نمي‌زنند، از ايده انتخاباتي خود تحت عنوان «ايده‌ي ايران» سخن گفت: "با اين ايده در ايران، يک گفتمان جديد مي‌تواند شکل بگيرد. اين ايده عناصر اقتصادي و سياسي و امنيتي هم دارد. ايده ايران، فراتر از دولت رفاه است. از نظر من ايده ايران ايده‌اي است که بنيان‌هاي معرفتي دارد و هم تجربه تاريخي در ايجاد نظم اجتماعي اعم از نظم سياسي و امنيتي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و حتي دفاعي...".

پرويز فتاح: وزير نيرو در دولت نهم که هم اکنون رياست بنياد مستضعفان را برعهد دارد. اظهارات اخير وي در برنامه تلويزيوني نگاه يک درباره اموال بنياد مستضعفان که در اختيار اشخاص و نهادهاي مختلفي بود، موجب شد تا برخي از اين صحبت‌هاي فتاح برداشت انتخاباتي کنند. وي درباره احتمال حضورش در انتخابات 1400 بعد از اين اظهارات گفت: آيا من اين کارها رو مي‌کنم که رئيس‌جمهور شوم؟ کسي که بخواهد وارد اين فضا شود از اين کارها مي‌کند؟ مگر عقلم را از دست داده‌ام که همه را در مقابل خودم قرار دهم؟

محسن هاشمي: فرزند ارشد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني که رياست شوراي شهر تهران را در اختيار دارد و رئيس شوراي مرکزي حزب کارگزاران است. علي محمد نمازي عضو حزب کارگزاران در گفتگو با تسنيم، درباره احتمال کانديداتوري محسن هاشمي مي‌گويد: تاکنون در شوراي مرکزي کارگزاران به هيچ وجه صحبتي از کانديداتوري آقاي هاشمي نشده ولي در حزب کارگزاران تنها گزينه‌اي که علاوه بر اجماع گروهي، امکان تاييد صلاحيت را داشته باشد، آقاي محسن هاشمي است.  اگر شرايط تاييد صلاحيت باشد، ايشان مي‌تواند گزينه مطلوبي براي اصلاح‌طلبان باشد.

نام کانديداجناح سياسي وضعيت حضور در انتخابات
محمد جواد ظريفنزديک به روحاني قسم حضرت عباس مي‌خورم که ...
اسحاق جهانگيرياصلاح‌طلب نزديک به روحانيچرا سوال سياسي مي‌پرسيد؟
علي نيکزاداصولگراآزاديد هرچه خواستيد بنويسيد!
محمدرضا عارفاصلاح‌طلبهم آري هم نه
علي لاريجاني    __فعلاً نه
محسن رضايي اصولگراپاسخ مبهم يکي از معاونان: تغييري در برنامه‌هايش ايجاد نشده
سورنا ستاريمستقلفعلاً نشانه‌اي نديده‌ام
محمد جواد آذري جهرمينزديک به روحانيحسادت مي‌کنند
سردار حسين دهقان  __با قدرت مي‌آيم! مردم را بايد نجات داد
سعيد جليلي اصولگرايکي از نزديکان: نگاهش به سياست وراي اين اخبار است
عزت‌اله ضرغامياصولگرافعلاً روي نيمکت نشسته‌ام؛ نياز باشد مي‌آيم
اميرحسين قاضي‌زاده هاشمياصولگرافعلاً خدمتگزارم و نايب رئيس؛ همين
عباس آخوندياصلاح‌طلبمي‌آيم؛ ايده هم دارم!
پرويز فتاحاصولگراآيا من اينکارها را مي‌کنم که رئيس‌جمهور شوم؟
محسن هاشمياصلاح‌طلبيکي از نزديکان: تاييد صلاحيت شود، احتمالاً مي‌آيد


درباره شخصيت‌هايي مانند آقاي قاليباف و آقاي رئيسي و بعضي ديگر امکاني براي پرس و جوي بيشتر ممکن نشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر