پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی/ هاشمی رفسنجانی در خاطرات 9 آذرماه سال 73 از جزئیات تشییع آیت الله اراکی نوشته است.

در قسمتی از خاطرات هاشمی رفسنجانی آمده است:

تلفنی با [آقای ابوالحسن مصلحی]، فرزند آیت‌الله اراکی در بیمارستان صحبت کردم و تسلیت دادم. گفت قرار گذاشته‌اند که تشییع جنازه را به فردا موکول کنند. موافق نبودم و تلفنی با آیت‌الله خامنه‌ای در این خصوص مشورت کردم. ایشان هم نظرشان مثل من، مخالف تأخیر تشییع جنازه بودند.

ساعت هشت صبح به بیمارستان رفتم؛ هنوز خلوت بود. جنازه را به سردخانه بیمارستان تحویل داده بودند. از فرزندان و بستگان مرحوم، دلجویی کردم و نظرشان را در مورد تشییع جنازه فردا تغییر دادم. پذیرفتیم که امروز ساعت یک بعد از ظهر در تهران و فردا در شهر قم تشییع شود. در مورد نماز میت پرسیدم؛ گفتند بناست آقای [محمدتقی] بهجت در قم بخوانند.

به دفترم رفتم و کارها را انجام دادم. دکتر روحانی، [دبیر شورای عالی امنیت ملی] آمد. دربارة مسائل زیادی، از جمله ضعف‌ها و مشکلات وزارت اطلاعات، مسائل مرجعیت و نحوه تبلیغات جاری و نادرست بودن تبلیغات منفی، آن هم از تریبون نمازجمعه تهران در مورد آقای سیستانی، انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری آینده صحبت کردیم.

بعد از نماز ظهر و عصر، برای تشییع جنازه به بیمارستان رفتم. خانواده ایشان، دورم جمع شدند. از محبت‌های من ممنون بودند و از اینکه این مرگ در سفر به انگلستان واقع نشد، اظهار خوشحالی کردند. قرار بود برای معالجه، به زودی به انگلستان بروند و گفتند، روح ایشان، خیلی از بیگانه و به‌خصوص انگلیس متنفر بوده و تعجب است، چرا با این اطلاع، می‌خواستند برخلاف نظر پزشکان ببرند.

تابوت را باز کردند که برای آخرین بار ایشان را ببینم؛ از منظره فیلم‌برداری شد. برایم جالب بود که خمیدگی‌های زانو و کمر راست شده بود؛ در حیاتشان خمیده بودند. جنازه را حرکت دادند و چند قدمی تشییع کردیم. به خاطر انبوه جمعیت، ادامه حرکت برایم مقدور نبود. محافظان هم نگران بودند. جدا شدیم و به دفترم رفتم و تا شب، جریان تشییع جنازه را از رادیو گوش دادم. جمعیت خوبی جمع شده بودند. از بیمارستان [قلب شهید رجایی] تا میدان راه‌آهن، چهار ساعت طول کشید. رهبری در مسیر به تشییع آمده بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar