آخرین خبر/ رییس مجلس دهم پس از ثبت نام در انتخابات با بیان اینکه برخی افراد به جای متخصص بازی در دور زدن تحریم ها، وقت خود را صرف زندگی آرام برای مردم کنند، گفت: حوزه اقتصاد پادگان و دادگاه نیست که با زور مشکلات کشور را بتوان را حل کرد .

مهمترین بخش اظهارات علی لاریجانی به شرح زیر است:
* مسئله امروز ایران نه با اقدامات نمایشی پوپولیستی، نه با کلید جادویی و نه با سوپرمن بازی قابل حل است.
* عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج و همبستگی ملت را مخدوش کردند.
* عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کردند و با سوار شدن به موج احساسات و پناه بردن به مسیرهای انحرافی و یا فراموشی آرمانهای امام، هزینه های گزافی برای زندگی مردم ایجاد کردند، و با صدای بلند، همبستگی ملت را مخدوش نمودند.
* سیاست خارجی کشور هدفش باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد.
* حل مسائل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کار بلد است که بدون دستپاچگی زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.
* فرصت طلبان شعار می‌دهند تا انقلابیون را کنار بگذارند.
* مسئله مهم، ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است 
* عده ای فقط دنبال تجزیه مردم هستند؛ این نهایت بی هنری است.
* هنر آنست که گامها در طریق وحدت بیشتر، و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر ملی برای حل مسایل کشور باشد لذا یک مسئله مهم، ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن، توسعه فراهم نمی شود، ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی گردد.
* استقلال اقتصادی کشور با تکیه بر بنیه داخلی و همراهی بین المللی در توسعه صادرات محقق می شود.
* وقتی جهان زیر فرهنگ ما قرار میگیرد که اقتصادی پویا برای مردم فراهم شود.
* برخی افراد به جای متخصص بازی در دور زدن تحریم ها، وقت خود را صرف زندگی آرام برای مردم کنند.
* حوزه اقتصاد پادگان و دادگاه نیست که با زور مشکلات کشور را بتوان را حل کر د.


* طولانی شدن حل مسائل سیاست خارجی به زندگی مردم لطمه می زند 
* سیاست خارجی و اقتصاد یک هدف را باید دنبال کند بنابراین جهش تولیدی داخلی نیازمند با ثبات‌سازی در عرصه بین المللی است. نباید هر روز مسئله در سیاست خارجی ایجاد شود، اداره کشور در اختیار افراطیون و سازشکاران نباید باشد.
* صحنه بین المللی با شعار تند آرام نمی‌گیرد.
* وجوه بلوک شده ملت ایران را باید آزادی کنیم.
* نفت را به زحمت می‌فروشیم و پول‌های آن بلوک می شود این برای مردم کشورمان هزینه دارد.
* آتش افراطی گری را باید خاموش کرد.
* مشکلات کشور با هوس‌های پوپولیستی حل نخواهد شد.
* دولت من هیچ ارتباطی به دولت آقای روحانی ندارد.
* با هیچ یک از جریان‌ها رایزنی نکرده‌ام.
* قبلا بنا نداشتم در انتخابات نامزد شوم اما پس از بیانات روز سه‌شنبه مقام معظم رهبری تصمیم گرفتم نام‌نویسی کنم.
* با برخی مراجع عظام تقلید درباره حضور در انتخابات صحبت کردم.

مشروح اظهارات علی لاریجانی به شرح زیر است:
علی لاریجانی صبح امروز(شنبه) پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: سئوال مهم این است که مسئله اصلی در کشور چیست؟ پیش از آنکه به پاسخ این سئوال بپردازم، باید عرض کنم به دلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن آن ساده لوحی است که فکر شود،  با چند اقدام نمایشی و پوپولیستی مسئله قابل حل است و یا کلید جادویی برای آن وجود دارد و یا اینکه با سوپرمن بازی و دار و درفش می توان به راه حلی رسید.

وی بیان کرد:  سعدی شیرازی می گوید سه چیز پایدار نماند؛ مال بی تجارت، علم بی بحث و ملک بی سیاست. ملت سربلند ایران! امام خمینی(ره) یک حکیم بود و رهبران صدرانقلاب اسلامی با عقلانیت پایه های انقلاب اسلامی را سامان دادند. پس چرا امروز وضع چنین است؟

عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند

داوطلب انتخابات ریاست جمهور تصریح کرد: علت این است که عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کرده اند و با سوار شدن بر موج احساسات و با پناه بردن به مسیرهای انحرافی و یا فراموشی از آرمانهای امام هزینه های گزافی را برای زندگی مردم ایجاد کرده اند و با صدای بلند، همبستگی ملت را مخدوش کرده اند و به تعبیر شهید مطهری فرصت طلبان آنقدر تند و افراطی شعار می دهند تا انقلابیون را کنار بزنند.

لاریجانی گفت: به نظر من تعبیر علم بی بحث که سعدی گفت، در عدم گفتگوی داخلی و تبدیل شدن اختلافات به دشمنی ها ظهور پیدا کرده است. عده ای فقط به دنبال تجزیه مردم هستند و این نهایت بی هنری است و هنر آن است که گام ها در راستای وحدت بیشتر و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر در بعد ملی برای حل مسائل کشور باشد.

وی ادامه داد: لذا یک مسئله مهم ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن توسعه فراهم نمی شود و ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: موضوع دیگر حل مسائل پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی شدن آن به زندگی مردم لطمه می زند. هدف اصلی سیاست خارجی کشور باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد.

لاریجانی متذکر شد: تجربه کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر جهش اقتصادی داشتند، نشان می داد که سیاست خارجی و اقتصاد آنها یک هدف را دنبال کردند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است. لذا کاملا روشن عرض می کنم که جهش تولید و پرش اقتصاد داخلی نیازمند باثبات سازی و تعادل در صحنه بین المللی است نه اینکه هر روز با اقدامی، مسئله جدید ایجاد شود که هزینه آن را مردم در زندگی خود دهند.

اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار گیرد

وی تصریح کرد: برای گذر از صفت ملک بی سیاست، اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار گیرد. ملت به افراد رای می دهند که همین نوع مشکلات نظیر مسائل پیچیده بین المللی را حل کنند نه آنکه درباره آن روضه خوانی سیاسی کنند و نه اینکه با طرح مسائل فرعی و افزایش مشکلات ملت نردبانی برای هوس های سیاسی پوپولیستی خود تدارک کنند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: ضمنا صحنه بین المللی با شعارهای تند غریزی آرام نمی گیرد و هنر مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آن است که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم نه آنکه عده ای در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم اما پول آن در حساب های خارجی بلوکه شود. چه نفعی برای ملت ما دارد و چه تاثیری در زندگی آنان می گذارد؟  

حل مسائل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است

لاریجانی گفت: حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و عقلانیت اثربخش و قدرت اجرایی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز برای توسعه اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک دید. حل مسائل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بداندیشان خارج کنند.

وی با اشاره به اینکه مساله سوم توسعه اقتصادی کشور است، اظهار داشت: عدالت در توسعه اقتصادی رکن کشور است اما نه شعار عدالت بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن اهمیت دارد. عدالت در نظر صاحبنظران اسلامی ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به نظر بنده همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر نامگذاری کردند، کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه اولویت اصلی خود را پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرد نه اینکه ۱۰ هدف موازی تعریف کنیم و هر کدام از اینها کشور را به سمتی بکشانند.

لاریجانی ادامه داد: شهید مطهری که به تعبیر رهبر انقلاب ایدئولوگ نظام محسوب می شود، می گوید که ممکن است حکومتی اهدافی بسیار عالی را در نظر داشته باشد اما اگر از یک اقتصاد سالم یعنی اقتصاد ثروت زا برخوردار نباشد، به هیچ‌یک از آن اهداف متعالی نخواهد رسید. استقلال اقتصادی کشور یکی از اهداف قانون اساسی است و با تکیه بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات محقق می شود.

وی بیان کرد: در این راه باید روحیه سیاست زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم. توسعه اقتصادی با محوریت عدالت هم تئوری خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروها است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آن را بر تن می کنند تا چه برسد به بنگاهداری هایی که مانع از رقابت مردم در اقتصاد می شوند. این دخالت های بنگاه های حکومتی همان شرایطی را به وجود می آورد که سعدی شیرازی آن را مال بی تجارت خواند.

اقتصاد، پادگان و دادگاه نیست که با تشر و دستور اداره شود

لاریجانی افزود: اگر پیشرفتِ اقتصادی محور است، یعنی تحقیقات دانشگاهی، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و همه این موارد باید در جهت تحقق آن باشد. تجارت، نظامات پایدار می خواهد و حوزه اقتصاد نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن، ثبات در قواعد می خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می طلبد و با اقدامات نمایشی، مسائل کشاورزان، صنعتگران، بازنشستگان، کارگران و بیکاران حل نمی شود.

حل مشکلات کشور باهوس های پوپولیستی حل نمی‌شود

وی اظهار داشت: هر کسی وعده بهشت در شرایط پیچیده کشور داده است، خلاف می گوید. اول باید آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با نردبان سازی محرومیت ملت و هوس های پوپولیستی حل نمی شود بلکه ایرانِ امروز برای تحقق پیشرفت اقتصادی شتابان و مردمی به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب و همکاری سازنده و پویا با شرق و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیازمند است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری  گفت: این امر نیاز به علم، دانش و تجربه دارد و باید سرنوشت ملت و آرامش زندگی مردم به افراد کاربلد و جوانان با انگیزه سپرده شود. امام علی (ع) فرمود: تدبیر نیکو سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را بر باد می دهد.

لاریجانی تصریح کرد: زمانی جهان زیر آهنگ و فرهنگ ما قرار می گیرد که اقتصادی پویا و زندگی قابل پیش بینی برای مردم فراهم شود. بنده به کسانی که فکر می کنند با شعار مسائل اقتصادی مردم حل می شود، عرض می کنم به جای متخصص بازی در دور زدن تحریم ها، قدری از وقت خود را صرف فراهم کردن شرایط آرام برای زندگی مردم کنید تا بتوانند برای زندگی خود و فرزندان شان برنامه ریزی کنند.

وی اظهار داشت: باید برای حل مسائل سخت کشور با شجاعت و از خود گذشتگی و ریسک در آبرو، گام در میدان بگذاریم. بیا تا جهان را به بد نسپریم به کوشش همه دست نیکی بریم. صهیونیست ها و تروریست ها، بداندیشان امروز هستند و به روح شهدای فلسطین و افغان درود می فرستیم و یاد دوست مجاهد، سید شهدا و مدافع حرم حاج قاسم عزیز را گرامی می داریم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar