فارس/ وزير خارجه آمريکا در تازه‌ترين اظهارنظر خود درباره مذاکرات هسته‌اي ايران تصريح کرد که مذاکرات وين براي احياي برجام نمي‌تواند به طور نامحدود ادامه داشته باشد.

«آنتوني بلينکن» وزير امور خارجه ايالات متحده که به کويت سفر کرده است،  امروز (پنجشنبه) مدعي شد که واشنگتن به ديپلماسي در مذاکرات هسته‌اي ايران پايبند است.

وي در اين خصوص گفت: «ما به ديپلماسي متعهد هستيم اما اين فرايند نمي‌تواند به طور نامحدود ادامه داشته باشد».

بليکن بار ديگر توپ را به زمين ايران انداخت و با شانه خالي کردن از زير بار مسئوليت ادامه داد: «ما به دنبال آن هستيم که ببينيم ايران براي انجام چه اقداماتي آمادگي دارد يا اين که آمادگي ندارد. ما همچنان کاملاً براي بازگشت به وين براي ادامه مذاکرات آمادگي داريم».

اين اولين بار نيست که مقام‌هاي دولت «جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا بدون آن که خود را به لغو تحريم‌هاي ايران براي بازگشت به برجام متعهد کنند، توپ را در زمين ايران مي‌اندازند.

روز گذشته (چهارشنبه)، يک ديپلمات ارشد آمريکا براي لغو تحريم‌هاي ناسازگار با برجام براي ايران شرط‌گذاري کرد و در صورت بازگشت ايران به تعهدات، واشنگتن تحريم‌هاي ناسازگار با برجام را برمي‌دارد.

اين ديپلمات که نامي از وي برده نشده در مصاحبه با «لورا روزن» خبرنگار آمريکايي مدعي شد: اما اگر تيم جديد ايران فکر کند که مي‌تواند درباره امتيازات بيشتر با توسعه برنامه هسته‌اي خود به عنوان اهرم فشار مذاکره کند، اين يک توهم خطرناک خواهد بود.

لفاظي‌هاي مقام‌هاي آمريکايي در خصوص مذاکرات هسته‌اي در شرايطي است که «سعيد خطيب‌زاده» سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران در اظهاراتي عنوان کرد: مواضع ايران در خصوص برجام و رفع تحريم‌ها، جزو مواضع اصولي نظام است و  با تغيير دولت نيز تغييري در آن ايجاد نخواهد شد. بنابراين در صورت دستيابي به توافق، دولت جناب آقاي سيد ابراهيم رئيسي نيز به آن وفادار خواهد بود، زيرا برخلاف رويکرد برخي طرف‌هاي ديگر، پايبندي به تعهدات و قول‌هاي داده شده، همواره براي جمهوري اسلامي ايران يک اصل به شمار مي‌آيد.

واشنگتن اما مي‌گويد تنها در صورتي که دو طرف به برجام بازگردند حاضر است تحريم‌ها عليه ايران را رفع کند. اين ادعاي واشنگتن در حالي مطرح مي‌شود که تعهدات ايران به صورت کمي قابل راستي‌آزمايي هستند، اما راستي‌آزمايي رفع تحريم‌ها به دست‌کم سه تا شش ماه زمان نياز دارد.

«رابرت مالي» نماينده ويژه آمريکا در امور ايران نيز روز دوشنبه ضمن تکرار ادعاي آمادگي دولت جو بايدن براي بازگشت به برجام  به صراحت گفت که کارزار فشار حداکثري واشنگتن عليه تهران به طرز وحشتناکي شکست خورده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar