ايرنا/ رئيس جمهوري چين در نشست سازمان شانگهاي در تاجيکستان گفت که در نشست امروز، ايران به عنوان عضو کامل سازمان همکاري شانگهاي پذيرفته مي‌شود.

شي جين پينگ رئيس جمهور چين که امروز جمعه به صورت مجازي در اجلاس سازمان همکاري شانگهاي در دوشنبه پايتخت تاجيکستان شرکت داشت، اعلام کرد که ايران به عنوان عضو کامل سازمان همکاري شانگهاي پذيرفته مي شود.

رئيس جمهوري چين طي سخنراني آنلاين خود در اين اجلاس از تحريم هاي اعمال شده بر مبادلات اقتصادي جهان انتقاد کرد.

وي از هيچ کشوري نامي نبرد اما گفت هرگونه موانع در تجارت، تجارت و فناوري بايد برداشته شود و اين فرصت ها در اختيار همه قرار گيرد.

رئيس جمهوري چين از کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي خواست «در کنار يکديگر بايستند» و اجازه ندهند کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي مورد حمله کشورهاي ديگر قرار گيرند. 

تمرکز شي جين پينگ نيز بر افغانستان بود و گفت که جامعه بين المللي بايد براي مقابله با چالش هاي پيش روي افغانستان با يکديگر همکاري کند.

وي افزود: «ما بايد افغانستان را به داشتن يک دولت فراگير تشويق کنيم.. ما بايد با همه انواع تروريسم مبارزه کنيم. بياييد سعي کنيم افغانستان را به راه صلح و ثبات تبديل کنيم.»

شي جين پينگ همچنين به طور مفصل در مورد بيماري همه گير و پيامدهاي آن صحبت کرد و گفت که پکن طي پنج سال آينده ميليون ها دلار در توسعه تجارت در حوزه شانگهاي سرمايه گذاري مي کند. شي جين پينگ همچنين از ايجاد هزاران موسسه آموزشي براي شهروندان کشورهاي عضو  سازمان همکاري شانگهاي (SCO) توسط چين خبر داد.

بيست و يکمين اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي امروز جمعه با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آيت الله سيد ابراهيم رئيسي، رئيس جمهوري اسلامي ايران در شهر دوشنبه پايتخت تاجيکستان آغاز شد.

به گزارش ايرنا در اين اجلاس منطقه‌اي که با ميزباني تاجيکستان برگزار مي شود، علاوه بر رئيس جمهوري تاجيکستان، سران قرقيزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نيز حضور دارند و روساي جمهوري روسيه، چين، هند و مغولستان نيز به صورت آنلاين در اين نشست شرکت کرده اند.   

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar