فارس/ وزراي خارجه ايران، پاکستان، روسيه و چين در نشستي در دوشنبه بر لزوم شکل گيري آشتي ملي در افغانستان و تشکيل دولت فراگير جهت تامين منافع تمامي نيروهاي سياسي و قومي اين کشور تأکيد کردند.

در اين بيانيه آمده است: وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، فدراسيون روسيه، جمهوري خلق چين و جمهوري اسلامي پاکستان در حاشيه اجلاس شانگهاي و پيمان امنيت دسته جمعي در تاريخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۱ در شهر دوشنبه به منظور بحث و بررسي وضعيت افغانستان با يکديگر ديدار کردند.

وزراي امور خارجه بار ديگر بر اراده خود نسبت به تقويت صلح، امنيت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تاکيد کردند.

وزراي امور خارجه ضمن تاکيد بر احترام به حاکميت، استقلال و تماميت ارضي افغانستان، بار ديگر بر رعايت اصل پايه‌اي «به رهبري افغان ها، در مالکيت افغان ها» تصريح کرده و بر ادامه احترام به حق برخورداري از صلح، ثبات، توسعه و رفاه مردم افغانستان تاکيد کردند.

وزراي امور خارجه بر ضرورت مرتبط ماندن با کشورهايي که داراي مسئوليت اوليه بازسازي اجتماعي، اقتصادي دوران پس از جنگ در افغانستان مي باشند به منظور فراهم کردن کمک‌هاي اقتصادي و بشردوستانه اضطراري، تصريح کردند.

وزراي امور خارجه چهار کشور بر لزوم شکل گيري آشتي ملي در افغانستان و تشکيل دولت فراگير جهت تامين منافع تمامي نيروهاي سياسي و قومي کشور تاکيد کردند.

وزراي امور خارجه با امعان نظر به چالش‌هاي امنيتي با منشا قلمرو افغانستان، بر ضرورت هماهنگي تلاش‌ها جهت مقابله با تهديدات از جمله گسترش تروريسم و قاچاق مواد مخدر، با هدف تضمين ثبات منطقه‌اي و پاسخگويي به نگراني‌هاي مشروع کشورهاي همسايه و منافع آنها تاکيد کردند.

وزراي امور خارجه نگراني خود از وضعيت شکننده انساني، اجتماعي و اقتصادي در افغانستان و نيز خطرات به وجود آمدن يک موج آوارگان در منطقه را بيان داشتند.

وزراي امور خارجه ايران، پاکستان، چين و روسيه بر ضرورت احياي زندگي مسالمت آميز و بهبود وضعيت اقتصادي کشور تاکيد کرده و از جامعه بين‌المللي براي استمرار کمک‌هاي بشردوستانه اضراري به افغانستان دعوت به عمل آوردند.

وزراي امور خارجه توافق کردند تا هماهنگي‌هاي بين چهار کشور جمهوري اسلامي ايران، روسيه، چين و پاکستان در مورد افغانستان ادامه يافته و ديدارها در سطوح وزرا، نمايندگان ويژه و سفرا در زمان‌هاي تعيين شده را برگزار کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar