ايرنا/ مدير شرکت فرآورده هاي نفتي «الأمانه» لبنان از توزيع قريب‌الوقوع سوخت ارسالي ايران در لبنان خبر داد و گفت: سوخت ارسالي به زودي در همه مناطق لبنان طبق اولويت‌هايي که سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله اعلام کرده است، توزيع خواهد شد.

به گزارش الميادين، «اسامه عليق» مدير شرکت فرآورده هاي نفتي الأمانه از ورود ۶۵ تانکر حامل گازوئيل به جنوب بيروت در روز پنجشنبه (ديروز) خبر داد و اظهار داشت: شرکت الأمانه توزيع سوخت ارسالي از ايران بين نيازمندان را طبق‌اولويت‌هايي که دبيرکل حزب الله لبنان مشخص کرده است، آغاز مي‌کند.
مدير شرکت فرآورده هاي نفتي الأمانه افزود: تانکرهاي حامل گازوئيل از ديشب راهي مناطق مختلف لبنان شده است.

وي تصريح کرد: لبناني‌هايي که از گازوئيل ارسالي استفاده مي کنند، دو گروه هستند؛ يک گروه آن را رايگان دريافت مي‌کنند و عده‌اي ديگر پس از پرداخت بهاي سوخت، آن را در اختيار مي‌گيرند.

«اسامه عليق» تأکيد کرد که کميته‌هاي نظارتي شرکت الأمانه بر توزيع گازوئيل ارسالي ايران بين نيازمندان نظارت مي‌کنند. وي تأکيد کرد که اين کميته‌ها به منظور جلوگيري از انبار کردن سوخت، بر مصرف آن در مکان مناسب نظارت خواهد داشت.

لبنان از دو سال پيش با بحران اقتصادي شديدي روبرو شده و تعلل در تشکيل دولت جديد باعث شده تا اين وضعيت بحراني‌تر شود؛ چراکه همزمان با سقوط ارزش پولي ملي لبنان، ذخاير سوخت در اين کشور رو به اتمام است.

فروپاشي مالي در لبنان از سال ۲۰۱۹ آغاز شد و در ماه گذشته ميلادي به مرحله بحران رسيد و همزمان با آن کمبود شديد سوخت، لبنان را فلج کرد تا آنجا که خدمات عمومي در اين کشور از جمله بيمارستان ها در اثر بحران سوخت و برق مجبور به تعطيلي و يا کاهش ساعات کاري خود شده اند.

 با جدي‌تر شدن بحران اقتصادي و بويژه سوخت در لبنان، پيشنهاد واردات بنزين از ايران با ليره لبنان از سوي سيد حسن نصرالله حزب‌الله لبنان مطرح شد و بدين صورت پس از پيگيري و تلاش حزب‌الله براي واردات سوخت از ايران، تاکنون سه نفتکش حامل سوخت از ايران به سمت اين کشور حرکت کرده‌اند.

دبيرکل حزب الله روز دوشنبه از رسيدن اولين نفتکش حامل فرآورده هاي نفتي به بندر بانياس سوريه در يکشنبه شب و پايان يافتن فرآيند تخليه محموله آن خبر داد.

وي همچنين اعلام کرد که دومين نفتکش ايراني ظرف چند روز آينده به بانياس خواهد رسيد. نصرالله تاکيد کرد تمامي مقدمات اداري لازم جهت ارسال سومين نفتکش حامل بنزين از ايران انجام شده است.

دبيرکل حزب الله ادامه داد: چهارمين نفتکش ايراني حامل نفت کوره به مناسبت فرارسيدن فصل زمستان اعزام خواهد شد و بر اساس رويکرد دولت جديد و تحولات پيش رو در خصوص ساير نفتکش ها تصميم گيري خواهد کرد.

بسياري از ناظران حرکت کشتي‌هاي حامل سوخت ايران به مقصد لبنان را گشوده شدن افق جديدي در روابط دو کشور و سرآغاز شکست سلطه آمريکا در منطقه مي‌دانند و معتقدند که با حرکت کشتي هاي سوخت ايران به لبنان، اولين شکست هيمنه سياسي آمريکا در منطقه رقم مي‌خورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar