فارس/ نماينده روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در وين اتريش در واکنش به تغيير در تيم ايراني مذاکره کننده در برجام تاکيد کرد که مذاکرات بايد نه از ابتدا بلکه از نقطه‌اي که تا 20 ژوئن به آن رسيده از سرگرفته شود.

«ميخائيل اوليانوف» در پيامي در توييتر به تغييرات در تيم مذاکره کننده ايران براي مذاکرات برجام واکنش نشان داد.
وي در اين پيام توييتري نوشت: «تغييرات خاص در تيم مذاکره کننده پس از تشکيل دولت جديد در ايران طبيعي است. مهمترين نکته براي موفقيت  گفت‌وگوهاي وين اين است که از تداوم روند اطمينان حاصل شود».
اوليانوف اضافه کرد: «مذاکرات بايد نه از ابتدا ، بلکه از نقطه اي که تا 20 ژوئن به آن رسيده است ، از سر گرفته شود».
سعيد خطيب زاده،‌ سخنگوي وزارت امور خارجه ايران، امروز در کنفرانس خبري خود درباره ترکيب تيم مذاکره کننده ايران براي مذاکرات برجام گفت: « ترکيب تيم مذاکره کننده در حال بررسي است و طبيعتا تغييراتي صورت خواهد گرفت و شکل و شمايل اين تغييرات هنوز نهايي نشده و به محض نهايي شدن به اطلاع همه خواهد رسيد».
تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وين ميان آمريکا و ساير طرف‌هاي برجام غير از ايران براي تسهيل بازگشت آمريکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها مي‌گويند پيشرفت‌هاي ملموسي در اين مذاکرات حاصل شده اما پاره‌اي اختلافات کماکان باقي است.
يکي از زمينه‌هاي اختلاف در اين مذاکرات اصرار آمريکا بر حفظ برخي از تحريم‌هايي است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام عليه ايران اعمال کرده است. مضاف بر اين، دولت بايدن اعلام کرده هيچگونه ضمانتي نمي‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌هاي بعدي آمريکا از برجام بدهد.
مضاف بر اين، مقام‌هاي دولت آمريکا پيش از اين تصريح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکويي» جهت پرداختن به ساير اختلافات از جمله مسائل موشکي و منطقه‌اي استفاده کنند.

اخيراً مقام معظم رهبري در جلسه‌اي تأکيد کردند آمريکايي‌ها خواستار گنجاندن بندي در توافق هسته‌اي برجام براي ملزم کردن ايران به گفت‌وگو بر سر مسائل موشکي و منطقه‌اي هستند.
رهبر انقلاب اسلامي چهارشنبه هفته گذشته در آخرين ديدار با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: «آمريکايي‌ها در زبان و وعده مي‌گويند تحريم‌ها را بر مي‌داريم اما تحريم‌ها را برنداشتند و برنمي‌دارند، ضمن آنکه شرط هم مي‌گذارند و مي‌گويند که بايد در همين توافق جمله‌اي بگنجانيد که بعداً درباره برخي موضوعات صحبت شود و گرنه توافقي نخواهيم داشت.»
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: «آنها مي‌خواهند با گذاشتن اين جمله، بهانه‌اي براي دخالت‌هاي بعدي خود درباره اصل برجام و مسائل موشکي و منطقه‌اي فراهم کنند و اگر ايران حاضر به بحث درباره آنها نشود بگويند توافق را نقض کرده‌ايد و توافق، بي‌توافق.»
جمهوري اسلامي ايران تأکيد کرده با توجه به اينکه آمريکا طرفي بوده که توافق را نقض کرده اين واشنگتن است که بايد با رفع تحريم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجراي تعهدات آمريکا مورد راستي‌آزمايي قرار گيرد. تهران البته تأکيد کرده اصرار يا عجله‌اي براي بازگشت آمريکا به توافق ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar