ایرنا/  مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۴+۱ در وین امروز در حالی وارد سومین روز خود شد که تیم ایرانی با هدف‌گذاری اعلام شده مبنی بر لغو تحریم‌ها و با پیشنهادات جدی مذاکره را در بخش‌های مختلف ادامه می‌دهد.

بر اساس اخبار منتشر شده کشورهای اروپایی اما در مواجه با منطق تیم ایرانی، دچار سردرگمی شده و به دلیل عملیاتی بودن پیشنهادات ایران، تلاش می‌کنند مذاکرات را تا کسب تکلیف از مقامات بالاتر خود به تعویق انداخته و همزمان با فضاسازی رسانه‌ای، تیم ایرانی را مقصر عدم جمع‌بندی اولیه نشان دهند.

ورود بدون پیشنهاد سه کشور اروپایی به مذاکرات و حرکت در راستای خواسته‌های آمریکا در مواجهه با ایران، باعث شده تا تیم ایرانی نیز با درک فضای حاکم بر تیم‌های اروپایی، روش قابل توجهی را پیش بگیرد.

پیش از این و در مذاکرات ۱۲ ساله هسته‌ای که منجر به برجام شد، همواره سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در قالب تروئیکای اروپایی وارد مذاکره شده و با تقسیم نقش در مذاکرات، تلاش می‌کردند بر تصمیم‌گیری تیم مذاکره کننده ایران تاثیرگذار باشند.

بر اساس اطلاعات موجود، در این دوره از مذاکرات، تیم ایرانی با بهره گیری از تجربه پیشین، تروئیکای اروپایی را به رسمیت نشناخته و با تیم‌های مذاکره کننده سه کشور اروپایی به صورت جداگانه به مذاکره پرداخته است.

پس از بروز اختلافات جدی میان سران کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه و اعتراض بی‌سابقه مکرون رئیس جمهور فرانسه علیه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، اختلافات میان سران اروپایی وارد فاز جدیدی شد؛ رئیس جمهور فرانسه تاکید کرده است که «انگلیس توسط یک دلقک مدیریت می‌شود و مدیریت جانسون، فرانسه را ناامید کرده است»

تیم ایرانی با رصد دقیق اختلافات عمیق این کشورها با عدم رسمیت بخشی به تروئیکای اروپایی، مانع تجمیع نظر و کارشکنی سه کشور در روند مذاکرات شده است.

هوشمندی تیم ایرانی و بهره‌گیری از شکاف‌های جدی میان برخی طرف‌های مذاکره کننده، باعث شده تا سناریوی مقصرسازی در مسیر عدم نتیجه احتمالی از این دور مذاکرات، با شکست مواجه شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar