نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

روایت امیر پوردستان از جنایات داعش در موصل؛ ۱۸۰۰ جوان عراقی را قتل‌عام کردند

منبع
تسنيم
بروزرسانی
روایت امیر پوردستان از جنایات داعش در موصل؛ ۱۸۰۰ جوان عراقی را قتل‌عام کردند

تسنیم/ رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش ‌جمهوری اسلامی ایران با برشمردن استراتژی‌های مهم حاج قاسم در سوریه و عراق گفت: شهید سلیمانی با تشکیل نیروهای داوطلب مردمی و تشکیل دژ دفاعی این کشورها را از دست داعش نجات داد.

امیرسرتیپ احمدرضا پوردستان شامگاه جمعه در جمع مردم شهرستان لنجان اظهار داشت: استاد مطهری امام حسین(ع) را الگوی آزادگان جهان و شخصیتی بزرگ با روح بزرگ معرفی کرد و معتقد بود اگر سر این امام همام از بدنشان جدا می‌شود و بالای نیزه و بدنشان زیر پای اسبان قرار می‌گیرد توان روح بزرگ ایشان است که حاضر نشدند در برابر دشمنان اسلام سر خم کنند.

وی با بیان "سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای ما درس‌آموخته مکتب امام حسین(ع) هستند"، افزود: سید حسن نصرالله چنین نقل می‌کند، حاج قاسم سلیمانی شخصیتی بود که با شجاعت در میدان عمل حضور می‌یافت و به دهان مرگ وارد می‌شد.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران حاج قاسم سلیمانی را مدیری جهادی و میدانی دانست و تصریح کرد: دبیرکل حزب‌الله لبنان می‌گوید "ما با حاج قاسم سلیمانی در همه امور هم‌نظر بودیم اما در یک موضوع اختلاف نظر داشتیم و آن اختلاف نظر بر این بود که ما اعلام می‌کردیم «شما فرمانده سپاه قدس هستید و حوزه کاری شما در سوریه، یمن، عراق و... است و می‌توانید از تهران امور را اداره کنید»، اما ایشان در هر درگیری‌ای که وجود داشت در منطقه حضور پیدا می‌کردند.

وی اضافه کرد: سید حسن نصرالله در جایی دیگر در خصوص شخصیت حاج قاسم سلیمانی نقل می‌کند که حاج قاسم در برابر خواب، درد و... بسیار مقاوم بودند و در همه حال در میدان عمل حضور پیدا می‌کردند و در زمانی که داعش با پشتیبانی فراوان با استراتژی ایجاد وحشت به بغداد حمله کرد حتی یک نفر در موصل در برابر آنها مقاومت نمی‌کرد.

امیر پوردستان گفت: موصل یک شهر نظامی است که چندین پادگان نظامی را در دل خود جای داده است اما در زمان حمله داعش یک فشنگ علیه داعش شلیک نمی‌شد و داعش بیش از یک‌هزار و 800 جوان را قتل‌عام کرده پایگاه اسپایکر را به تسخیر خود در آورد.

وی افزود: داعش با ایجاد رعب و وحشت در دو محور، عملیات خود را آغاز کرد؛ یک محور به‌سمت عراق و محور دیگر به‌سمت سامرا، ازاین‌رو آیت‌الله سیستانی فرمان جهاد داده بودند و مردم پای کار آمدند اما این افراد آموزش خاص نظامی فرا نگرفته بودند و در این حال داعش به شمال عراق رسید و نوری مالکی با احساس خطر با نماینده سفارت آمریکا تماس گرفت و درخواست کمک کرد اما آنان در پاسخ وی گفتند "طی 6 ماه آینده پاسخ درخواست شما را خواهیم داد".

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نوری مالکی پس از ناامید شدن از کمک آمریکایی‌ها، با سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تماس می‌گیرد و این سرباز مطیع ولایت در پاسخ نوری مالکی مطرح می‌کند "باید از فرمانده خود دستور بگیرم" و پس از تماس با بیت مقام معظم رهبری، معظم‌له دستور می‌دهند "سریعاً در منطقه حضور پیدا کنید!".

وی ادامه داد: حاج قاسم سلیمانی پس از کسب تکلیف از مقام معظم رهبری با تعدادی از فرماندهان سپاه قدس سریعاً در بغداد حضور پیدا کرد و در گام نخست نیروهای داوطلب مردمی و تعداد نیروی ارتش باقی‌مانده عراق را  ساماندهی کرد و اجازه ورود داعش به شهر را نداد، پس از آن سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی سریعاً خود را به سامرا رساند و با تشکیل دژ دفاعی با کمک نیروهای داوطلب مردمی اجازه پیشروی به نیروهای داعش را نداد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم 20 سال با حزب‌الله لبنان همکاری داشتند، تصریح کرد: با وجود شرایطی ناامن، این شهید والامقام نزد سید حسن نصرالله می‌رود و از دبیرکل حزب‌الله درخواست 120 فرمانده جهادی می‌کند و در کمترین زمان ممکن در طول چند ساعت بیش از 50 فرمانده جهادی خود را به فرودگاه می‌رسانند و او به عراق بازمی‌گردد تا با آموزش نیروهای داوطلب این فرماندهان آنان را هدایت کند.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش با یادآوری اینکه هرکجا استغاثه مسلمانی بلند بود حاج قاسم سلیمانی با پیروی از پیامبر اکرم(ص) در آنجا حاضر می‌شدند، گفت: حاج قاسم سلیمانی از دبیرکل حزب‌الله قول گرفت در کمترین زمان ممکن تعداد دیگری از فرماندهان جهادی را به عراق اعزام کند و نباید فراموش کرد در طول 20 سالی که حاج قاسم سلیمانی با حزب‌الله لبنان همکاری داشت حتی یک خواسته نیز از آنان نداشتند و تنها خواسته ایشان نیز برای جمهوری اسلامی ایران نبود و برای کمک به مردم عراق و حفظ حرم‌های شریف بود.

وی حاج قاسم سلیمانی را مالک اشتر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بدون اذن مقام معظم رهبری قدم از قدم برنمی‌داشت و نقل می‌کنند زمانی که ایشان برای مأموریت اعزام می‌شدند معظم‌له برای این شهید والامقام دعای ویژه می‌کردند و زمانی که به مقام شهادت نائل آمدند همه اشکهای مقام معظم رهبری را در فراق ایشان شاهد بودیم.

امیرپوردستان بیان کرد: مقام معظم رهبری در وصف سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمودند که "سردار سلیمانی هر زمان گزارش می‌دادند قلباً و زباناً او را تحسین می‌کردم اما امروز در برابر عظمت کاری که ایشان کرده تعظیم می‌کنم" و این سخنان معظم‌له نشان می‌دهند حرکت حاج قاسم سلیمانی در مسیر ولایت است.

وی اضافه کرد: حاج قاسم سلیمانی ابعاد دیگری نیز دارند، ایشان فرمانده‌ای راهبردی بودند و علاوه بر تخصص در مباحث نظامی یک دیپلمات برجسته به‌شمار می‌آمد و این قابلیت و توانمندی ایشان به‌گونه‌ای بود که اندیشه‌های نظامی و سیاسی را تلفیق می‌کردند و با تحلیل محیط بهترین راهبرد را اتخاذ می‌کردند و سبب فلج شدن دشمنان می‌شدند.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش تصریح کرد: عمده نظامیان برجسته جهان حاج قاسم سلیمانی را برترین ژنرال قرن لقب دادند و تعداد دیگری نیز ایشان را فرمانده سایه‌ها می‌دانستند و باید گفت تصمیمات و مدیریت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی منطقه را تحت تأثیر قرار می‌داد.

وی عنوان کرد: نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب تولد نوین اسلامی و طلوع خورشید ولایت عظمی است. پی‌ریزی تمدن اسلامی را امام خمینی(ره) انجام دادند و پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی زمینه‌ساز تمدن اسلامی شد و با سکانداری مقام معظم رهبری این مسیر در حال سپری شدن است.

امیر پوردستان پی‌ریزی ارتش حضرت بقیةالله الاعظم(عج) را یکی از اقدامات راهبردی حاج قاسم سلیمانی دانست و بیان کرد: تمدن نوین اسلامی بدون پشتیبانی ارتش و نیروی نظامی نمی‌تواند مسیر خود را طی کند و حاج قاسم سلیمانی پی‌ریزی آن را با جذب نیروهایی مرکب از ایران، عراق، سوریه، پاکستان، هند و... با مذاهب شیعه، سنی، مسیحی و... کردند.

وی اظهار داشت: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شش ارتش را در منطقه به‌عرض یک‌هزار کیلومتر تشکیل دادند و هرکس قصد داشته باشد به ایران اسلامی نزدیک شود باید از این دژ تشکیل‌شده عبور کند و این مسئله نشان از تشکیل ارتش حضرت بقیةالله الاعظم(عج) است.

امیرپوردستان افزود: توسعه و گسترش فرهنگ بسیج در کشورهای محور مقاومت یکی دیگر از اقدامات راهبری حاج قاسم سلیمانی به‌شمار می‌آید و زمانی که داعش عملیات خود را آغاز کرد، ارتش سوریه و عراق از هم پاشید و ارتشی در اختیار نداشتند، اما حضور حاج قاسم سلیمانی فرهنگ بسیج را در این کشورها جاری ساخت.

وی تصریح کرد: سردار شهید همدانی مسئولیت قوات الدفاع الوطنی را در سوره به‌عهده گرفتند و بسیج را در این کشور ساماندهی کردند، در کشور عراق نیز این مسئولیت به شهید ابومهدی المهندس سپرده شد و حشدالشعبی را در کشور عراق تشکیل دادند و با سازماندهی نیروهای مردمی ارتش این کشورها جان دوباره‌ای گرفتند و داعش مجبور به عقب‌نشینی شد.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش عنوان کرد: ایجاد موازنه وحشت برای رژیم صهیونیستی یکی دیگر از اقدامات راهبردی حاج قاسم سلیمانی به‌شمار می‌آید و در سال 1998 که ایشان به‌عنوان فرمانده سپاه قدس منصوب شده بودند، اسرائیلی‌ها هر زمان قصد داشتند اقدام به موشک‌باران می‌کردند اما با حضور حاج قاسم سلیمانی و کمک حزب‌الله انتقال آموزش انجام گرفت و شاهد تولید موشک، پهپاد، سلاح ضدزره و... توسط حزب‌الله بودیم و با ایجاد این ظرفیت رژیم صهیونیستی با شلیک یک موشک دهها موشک در پاسخ خود دریافت می‌کردند.

وی ناکام گذاشتن آمریکایی‌ها را در اجرای طرح خاورمیانه جدید یکی دیگر از اقدامات راهبردی حاج قاسم سلیمانی دانست و یادآور شد: نخست وزیر رژیم صهیونیستی طرحی را تحت عنوان خاورمیانه جدید ارائه کرد، مبنی بر اینکه آمایش کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا باید تغییر کند و این طرح در سال 2005 توسط کاندولیزا رایس اعلام شد.

امیر پوردستان خاطرنشان کرد: در این طرح همه کشورهای منطقه از مدیترانه تا مرز چین باید تکه تکه و به کشورهای کوچک تقسیم می‌شدند و این اقدام سبب می‌شد تهدیدی برای رژیم صهیونیستی نباشند و از سوی دیگر با تکه تکه شدن کشورها علاوه بر تغییر فرهنگ‌ها نیازهای جدید ایجاد می‌شود و این مسئله باعث به چرخش درآمدن چرخ کارخانه‌های کشورهای آمریکایی و اروپایی می‌شد.

وی گفت: این جراحی باید توسط نیروهای داعش با ایجاد جنگ داخلی انجام می‌شد اما حاج قاسم با ورود خود با شکست داعش طرحی را که برای آمریکا 7 تریلیون دلار هزینه به‌همراه داشت خنثی کرد و با شکست سنگین مواجه ساخت. حاج قاسم سلیمانی حزب‌الله را به یک نیروی منطقه‌ای مبدل ساخت که ثمرات بسیاری را نیز به‌همراه داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره