تسنیم/ نماینده نیشابور در مجلس از طرح درخواست نمایندگان برای تفکیک خراسان رضوی و ایجاد ۲ استان جدید خبر داد.

احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی از درخواست برخی از نمایندگان شهرستان‌های استان خراسان از رئیس جمهور برای تفکیک استان خراسان رضوی  و تشکیل 2 استان جدید، گفت: در دیدار مجمع نمایندگان 3 استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی با رئیس جمهور که اخیرا برگزار شد، این تقاضا مطرح شد.
وی افزود:نمایندگان خواستار تشکیل 2 استان جدید منشعب از خراسان رضوی با توجه به جمعیت 6 و نیم میلیونی استان خراسان رضوی و وجود 33 شهرستان و 96 شهر این استان هستند.
نماینده نیشابور در مجلس ادامه داد:با توجه به شرایط فوق وجود یک استاندار برای سرکشی به کل استان دشوار است لذا این درخواست از سوی نمایندگان این استان مطرح شده و در قالب یک طرح هم به کمیسیون شوراها و امور داخلیم مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شده است.
ارکانی با بیان اینکه تشکیل این 2 استان جدید از سوی نمایندگان سبزوار، نیشابور و تربت حیدریه مطرح شده در توضیح جزئیات آن گفت: با توجه به جمعیت 3 میلیونی و حضور سالانه 40 میلیون زائر در مشهد لذا بخش عمده توجه مسئولان استانی و دولتی به مشهد است این در حالی است که بیش از 50 درصد جمعیت استان در مشهد مستقر نیستند و بیش از 2 میلیون جمعیت در نیشابور ، سبزوار ، تربت حیدریه، قوچان و کاشمر هستند.
وی ادامه داد: در خواست این نمایندگان این است که مشهد مانند قم تبدیل به استان-شهر شود که شامل مشهد، طرقبه و شاندیز و چند شهر نزدیک مشهد می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: بقیه شهرستانهای خراسان رضوی می‌توانند به 2 استان تبدیل شوند که هر استان بیش از یک میلیون نفر جمعیت خواهند داشت. که این اتفاق هم خدمت رسانی به این شهرستان‌ها را تسهیل می‌کند و هم باعث توسعه و پیش رفت بیشتر شهرستان‌های خراسان رضوی می‌شود.ارکانی  خاطر نشان کرد: چند طرح برای تشکیل چند استان و تقسیمات کشوری در کمیسیون شوراها مطرح است و یکی از اینها بحث تقسیم استان خراسان رضوی است تحت عنوان تشکیل خراسان مرکزی شرقی و غربی یا ایجاد استان بینالود به مرکزیت نیشابور و استان سربهداران به مرکزیت سبزوار نیز مطرح است.
نماینده نیشابور در مجلس گفت:در دولت سیزدهم احتمال موافقت با تشکیل استان‌های جدید وجود دارد و ما به عنوان نماینده مردم خواسته و مطالبه مردم در این راستا و تشکیل 2 استان جدید در خراسان رضوی را دنبال می‌کنیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar