جمهوریت/ سیّد احسان خاندوزی وزیر جوان امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت سیزدهم که کرسی سبز نمایندگی دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی را در سودای تکیه بر صندلی وزارت ترک کرد، قبل از پایان دولت، از قطار کابینه پیاده خواهد شد.

به گزارش جمهوریت، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی به زودی جای خود را به سید شمس الدین حسینی رئیس فعلی کمیسیون تلفیق بودجه خواهد داد.
جهش قیمت ارز و نابسامانی بازار پولی بانکی کشور اگر چه به طور مستقیم به عملکرد سید احسان خاندوزی مرتبط نیست اما به روال همه دولت ها در چنین شرایطی ، دم دست ترین قربانی ، وزیر اقتصاد است و کمتر کابینه ای در دولت ها ، وزیر اقتصاد را تا پایان دولت تحمل و همراهی کرده است .
اما سید شمس‌الدین حسینی دارنده مدرک دکترای اقتصاد و از دولت‌مردان دولت محمود احمدی‌نژاد است. وی نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از استان مازندران و حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد است که هم اکنون ریاست کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و کمیسیون پر اهمیت تلفیق بودجه ۱۴۰۲ را بدست دارد.
بعد از اعمال این تغییرات، شمس الدین حسینی، نخستین وزیری است که بودجه را در مقام رئیس کمیسیون تلفیق تصویب کرده و حالا قرار است به عنوان وزیر اقتصاد، اجرا کند . شاید این سناریو دلیل تاخیر دولت در اجرای تصمیمش برای تغییر خاندوزی را توجیه کند که شانس بالای سید شمس الدین در  رای آوری به عنوان رئیس تلفیق بودجه ، بهترین تصمیم است برای اینکه عضو آینده کابینه ، دولت را از تغییراتی برخلاف نظر دولت در مجلس نجات دهد.
تغییر خاندوزی که از وزرای نزدیک به محمد باقر قالیباف رئیس مجلس است ، از حیث مناسبات دولت و مجلس نیز شایان توجه است.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar