اعتماد/  ارتش آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که به یک «نیروی دریایی شریک» در توقیف تفنگ‌های قاچاق و موشک‌های ضدتانک در خلیج عمان در اواسط ژانویه کمک کرده است.

به گزارش فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ادعا کرد: این محموله شامل بیش از 3000 تفنگ تهاجمی، 578000 گلوله مهمات و 23 موشک ضد تانک هدایت شونده از ایران بوده و برای گروه های شبه نظامی حوثی یمن فرستاده شده بود.

وال استریت ژورنال ابتدا گزارش داده بود که نیروهای ویژه فرانسوی در پشت این عملیات قرار دارند و یک مقام غربی آشنا با این عملیات در گفت و گو با المانیتور دست داشتن ارتش فرانسه در تصرف این عملیات را تایید کرد اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

چرا این مساله مهم است؟ این توقیف یک پیروزی کوچک برای تلاش‌های پنتاگون در راستای متقاعد کردن متحدان اروپایی برای ایفای نقش بیشتر در امنیت دریایی در خاورمیانه در شرایطی است که ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده نقش تهاجمی بیشتری را بر عهده می گیرد.   

توقیف این محموله تسلیحاتی مطابق با تحریم تسلیحاتی سال 2015 سازمان ملل علیه یمن است که در سال گذشته گسترش یافت . همزمان  دیپلمات های ایالات متحده و سازمان ملل تلاش می کنند تا آتش بس سراسری برای یمن را که در اکتبر منقضی شد، احیا کنند.

فرانسه یکی از اعضای نیروهای چندملیتی ترکیبی دریایی (CMF) مستقر در بحرین است و از زمان حمایت از کمپین تحت رهبری ایالات متحده علیه داعش  در عراق و سوریه ار سال 2015، به طور دوره‌ای به استقرار ناو هواپیمابر شارل دوگل و سایر کشتی‌های جنگی در شرق مدیترانه و منطقه خلیج فارس ادامه داده است.

پاریس که روابط دیپلماتیک خود را با تهران حفظ کرده، پیش از این ترجیح می داد در تلاش‌های امنیتی دریایی به رهبری ایالات متحده در منطقه بیشتر نقش پشت پرده را انتخاب کند و چندان در ملاعام به این همکاری ها اشاره نکند.

در حالی که تنش‌ها بین ایالات متحده و ایران در دوران دولت دونالد ترامپ به اوج خود رسیده بود، دولت فرانسه و دیگر دولت‌های اروپایی از پیوستن به ساختار امنیت دریایی بین‌المللی (IMSC) به رهبری ایالات متحده به دلیل نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ایران آن‌ها را بخشی از اقدامات واشنگتن در قالب کمپین فشار حداکثری تلقی می‌کند، خودداری کرده بودند.

با این وجود، فرانسه به گروه ضربت 150 CMF در خلیج عمان و شمال دریای عرب که در پی حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 کنار ایالات متحده ایستادگی کرد، کمک کرده است. گروه ویژه 150 در حال حاضر توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا رهبری می شود. در اواخر دسامبر نیز، خدمه یک ناوچه فرانسوی نیم تن هروئین و بیش از 3.5 تن حشیش را که در یک ناوچه در دریای عرب مخفی شده بود کشف و ضبط کردند.

متحدان اروپایی واشنگتن همچنین اخیرا کارکنان نیروی دریایی خود را به گروه آزمایشی 59 ناوگان پنجم امریکا اعزام کرده اند که هدف آن نظارت بر آبراه های منطقه با استفاده از پهپادهای بدون سرنشینی است که با هوش مصنوعی کار می کنند.

 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar