جام جم/ « اقتدار امروز نتیجه عقلانیت دیروز » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته یدا... جوانی(معاون سیاسی سپاه) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
دفاع‌مقدس یکی از شاخص‌ترین حرکات عقلانی ملت ایران بود. وقتی بحث عقلانیت در دفاع‌مقدس مطرح می‌شود به این معناست که در آن دوران برآورد و محاسبه دقیق صورت گرفته و در این راستا از امکانات بهترین بهره‌برداری شده و دشمن در اهداف خود ناکام ماند.
البته از سوی عده‌ای، شبهاتی نسبت به حرکات انقلابی ملت ایران و دفاع‌مقدس مطرح می‌شود تا نسل جوان را نسبت به پدیده‌های با ارزشی همچون انقلاب و هشت سال دفاع، دچار شک و تردید کنند، این در حالی است که تمام حرکات ملت ایران از همان ابتدای انقلاب که رهایی از چنگال استبداد داخلی و استعمار خارجی بود بر عقلانیت مبتنی بود.
در آغاز جنگ و همزمان با حمله دشمن به کشورمان ملت ایران با رهبری‌های حکیمانه امام‌خمینی(ره) به صحنه آمد که این اتفاق یکی از مهم‌ترین مصادیق حرکت عقلانی و مدیریتی در آن دوران بود؛ چرا که ملت ایران موفق شد در جنگی که تمام قدرت‌های جهانی پشتیبان آن بودند، دشمن را شکست داده و پیروز شود.
همچنین اگر عملیاتی مانند بیت‌المقدس عقلانی نبود خرمشهر آزاد نمی‌شد، اما ملت ایران در آن دوران با هوشمندی و برآورد دقیق اطلاعات و آماده‌سازی و تجهیز نیروهای خود توانست در این عملیات خرمشهر را آزاد کند. چنین حرکاتی نشان‌دهنده این بود که عملیات‌های دوران دفاع‌مقدس مبتنی بر عقلانیت و برنامه‌ریزی و محاسبه دقیق بود. از دیگر مصادیق عقلانیت و حرکات مدبرانه در آن دوران،  قدرت بسیج مردم و حرکات راهبردی امام راحل در مردمی کردن دفاع بود.
 محاسبه دشمن این بود که جمهوری‌اسلامی در برابر یک یورش قطعا فروخواهدریخت اما امام‌خمینی (ره) با یک محاسبه دقیق به این نتیجه رسیدند که اکتفا به قوای مسلح در این جنگ، عقلانی نیست؛ زیرا نیروهای مسلح جمهوری‌اسلامی در آن زمان از ساماندهی کاملی برخوردار نبودند و با آن وضعیت قدرت مقابله با یورش گسترده‌ای که 40 کشور پشتیبان آن بودند را نداشتند.
امام (ره) از همان ابتدا جنگ را مردمی کرد، چرا که معتقد بود دفاع‌مقدس؛ دفاع از انقلاب و هویت یک ملت است. امام‌خمینی(ره) این موضوع را به‌خوبی به مردم منتقل کرد که نشان از حرکت عقلانی و مبتنی بر مدیریت دقیق ایشان بود. بر همین اساس نیز مردم از تمام اقشار جامعه با جان و دل به صحنه آمدند.
در مجموع باید تاکید کرد در دفاع‌مقدس تمام حرکات ملت ایران، دولتمردان و نیروهای مسلح کشورمان مبتنی بر عقلانیت بود؛ حال ممکن است در گوشه‌ای چند نفر اشتباهی را نیز مرتکب شده‌باشند که البته نمی‌توان آن را به کل دوران دفاع‌مقدس تعمیم داد.
اگر در آن دوران عقلانی عمل نمی‌کردیم امروز در این موضع اقتدار نبودیم. امروز نیز در ادامه همان عقلانیت ملت ما از قدرت بازدارندگی دفاعی و نظامی در برابر همه قدرت‌ها برخوردار است و همان‌طور که می‌بینیم دیگران جرات دست‌اندازی به کشورمان را ندارند؛ زیرا ملت ایران قادر به دفاع عقلانی از خود است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar