ايسنا/ محققان "کالج سلطنتي لندن" در مطالعه اخيرشان اظهار کرده‌اند، "پودر تالک" و "ژل پتروليوم" بهترين محافظت از پوست را هنگام استفاده طولاني مدت از تجهيزات حفاظتي شخصي فراهم مي‌کنند.
 با توجه به استفاده گسترده از "تجهيزات حفاظت شخصي"(PPE) طي بيماري همه‌گير کوويد-۱۹، کارکنان مراقبت‌هاي بهداشتي آسيب‌هاي پوستي را هنگام استفاده طولاني مدت از آنها تجربه مي‌کنند. اين آسيب‌هاي پوستي ناشي از فشارهاي زيادي است که استفاده از اين تجهيزات به پوست آنها وارد مي‌کند. تجهيزات حفاظتي شخصي به ابزار، تجهيزات و پوشش‌هاي محافظتي اطلاق مي‌گردد که استفاده‌ کننده را در برابر هرگونه خطرات سلامتي يا ايمني در محل کار محافظت مي‌کند. تجهيزات حفاظتي شخصي شامل مواردي چون کلاه ايمني، دستکش، حفاظت از چشم، جليقه ضدگلوله، کفش ايمني، ماسک، محافظ گوش و تجهيزات تنفسي مي‌باشد.

اثرات اصطکاک و زخم‌ها و آسيب‌هاي ناشي از استفاده از اين تجهيزات را مي‌توان توسط روان‌سازها کاهش داد. به کارکنان توصيه مي‌شود که هر نيم ساعت يک‌بار از آنها استفاده کنند، اما استفاده از آنها هر نيم ساعت يک بار هنگام کار تقريبا غيرممکن است چرا که کارکنان در اين صورت در معرض خطر ابتلا به ويروس قرار مي‌گيرند، از طرفي بسياري از مرطوب کننده‌هاي معمولي نيز چندان مناسب نيستند.

حال محققان کالج سلطنتي لندن در مطالعه اخيرشان به بررسي اين موضوع پراختند تا دريابند کدام محصولات طولاني‌ترين لايه محافظ بين تجهيزات حفاظتي شخصي و پوست ايجاد مي‌کنند. اين مطالعه نشان مي‌دهد که بهترين مواد روانساز براي استفاده موادي هستند که جذب پوست نمي‌شوند و يک لايه محافظتي طولاني مدت بين پوست و تجهيزات حفاظتي شخصي ايجاد مي‌کنند.

دانشمندان دريافتند که کرم‌هاي غيرجاذب مانند روغن نارگيل و مخلوط موم زنبور عسل و کره کاکائو و پودرهايي مانند پودر تالک به احتمال زياد محافظت طولاني مدت از پوست را براي استفاده کنندگان تجهيزات حفاظتي شخصي ايجاد مي‌کند.

دکتر "مارک ماسن"(Marc Masen) نويسنده ارشد اين مطالعه از کالج سلطنتي لندن گفت: ما فکر مي‌کنيم مرطوب کننده‌ها براي پوست ما مفيد هستند اما اين کرم‌هاي تجاري اغلب به گونه‌اي طراحي مي‌شوند که بدون گذاشتن رطوبتي روي پوست، سريع جذب پوست مي‌شوند.

اگرچه اين کرمها براي استفاده روزمره مناسب هستند اما مطالعه اخير ما نشان مي‌دهد که چربي باقي مانده از اين مواد دقيقاً همان چيزي است که براي محافظت از پوست در برابر آسيب ناشي از تجهيزات حفاظتي شخصي لازم است.

به همين منظور در اين مطالعه، دانشمندان يک اصطکاک سنج براي شناسايي بهترين روان ساز ساختند. روانساز ماده‌اي(معمولاً به‌ صورت مايع) است که به ميان دو سطح در تماس با يکديگر اعمال مي‌شود تا اصطکاک و سايش را کاهش داده و بازدهي را افزايش دهد.

اصطکاک سنج ابزاري است که اصطکاک بين دو سطح را ارزيابي مي‌کند و طي اين آزمايش محققان از آن براي آزمايش اصطکاک بين پوست و پلي‌دي‌متيل‌سيلوکسان(PDMS) که يکي از اجزاي رايج تجهيزات حفاظتي شخصي است، استفاده شد. دانشمندان با استفاده از اين دستگاه، محصولات موجود در بازار را مورد آزمايش قرار دادند تا اندازه گيري کنند که چگونه اين مواد اصطکاک بين پلي‌دي‌متيل‌سيلوکسان و پوست داخل ساعد يک شرکت کننده مرد ۴۴ ساله سالم را تغيير مي‌دهند. آنها تاثيرات اين مواد را هنگام استفاده از آنها در طول آزمايش و سپس يک، دو و چهار ساعت پس از استفاده از آن آزمايش کردند. در حالي که اکثر محصولات در ابتدا اصطکاک را ۲۰ درصد کاهش مي‌دهند، برخي از روان سازهاي مبتني بر سيليکون و آب و گليسيرين سطح اصطکاک را با گذشت زمان تا ۲۹ درصد در مقايسه با پوست خشک افزايش مي‌دهند. با اين وجود هر دو محصول با گذشت زمان اصطکاک را کاهش دادند.

پودر تالک اصطکاک را ۴۹ درصد در هنگام اعمال و ۵۹ درصد در چهار ساعت پس از استفاده از آن کاهش داد. يک محصول موجود در بازار شامل روغن نارگيل، کره کاکائو و موم، اصطکاک را در هنگام اعمال ۳۱ درصد و پس از گذشت چهار ساعت ۵۳ درصد کاهش داد. مخلوط ژلِ پتروليوم و چربي پشم يا لانولين در طول آزمايش ۳۰ درصد اصطکاک را کاهش داد. چربي پشم يا لانولين موم زرد رنگي است که از غدد چربي پشم حيوانات گرفته مي‌شود.

وقتي نوبت به مرطوب کننده ها رسيد اصطکاک در ابتدا کم بود اما در عرض ۱۰ دقيقه پس از استفاده به شدت افزايش يافت. دليل اين امر اين است که مواد فعال درون آنها مانند هيومکتانت، آب را مانند آهن ربا از لايه‌هاي پايين پوست به لايه‌هاي فوقاني جذب مي‌کنند و آن را نرم، بدون چربي و منعطف مي‌کنند.

دکتر "ژنگچو تان"(Zhengchu Tan) يکي از محققان اين مطالعه گفت: محصولاتي که به راحتي جذب پوست نمي‌شوند، محصولات محافظتي هستند. در حقيقت افرادي که از تجهيزات حفاظتي شخصي استفاده مي‌کنند، بهتر است به طور فعال از کرمها و مرطوب کننده‌هايي که سريع جذب مي‌شوند و احساس چربي ايجاد نمي‌کنند خودداري کنند.

دکتر ماسن گفت: اصطکاک و آسيب اين تجهيزات مي‌تواند براي پوست بسيار مضر باشد، به ويژه هنگامي که براي مدت طولاني از اين تجهيزات استفاده شود. ما اميدواريم که مطالعه ما کارکنان مراقبت‌هاي بهداشتي و ديگر مصرف کنندگان تجهيزات حفاظتي شخصي را که ‌از اثرات دردناک و مخرب اين تجهيزات بر روي پوست خود رنج مي‌برند نجات دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar