نماد آخرین خبر

مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند

ديجياتو/ مطالعه جديد نشان مي‌دهد ويديوهاي ديپ فيک را مي‌توان با اندازه گيري گردش خون در اطراف چهره گوينده تشخيص داد.
به عبارت ساده، ديپ فيک به ويديوهايي گفته مي‌شود که در آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعي و يادگيري عميق گوينده اصلي با شخص ديگري تعويض مي‌شود. از جمله ديپ فيک‌هاي جالب توجه مي‌توان به تقليد از آرنولد شوارتزنگر و تقابل ايلان ماسک و جف بزوس در فيلم پيشتازان فضا اشاره کرد.

تشخيص برخي از ويديوهاي ديپ فيک بسيار مشکل است، اما محققان مي‌گويند با بررسي نحوه حرکت خون در اطراف صورت مي‌توان ويديوهاي جعلي را شناسايي کرد چرا که ديپ فيک‌ها قادر به شبيه‌سازي حرکت جريان خون با جزئيات بالا نيستند.


به اين شيوه بررسي، «فتوپِلِتيسموگرافي» يا تغيير حجم‌سنجي نوري (PPG) گفته شده و پزشکان از آن براي نظارت بر جريان خون نوزادان بدون متصل کردن وسيله جانبي به بدن آن‌ها استفاده مي‌کنند چرا که پوست نوزادان نسبت به پوست افراد بزرگسال نازک‌تر است.

به گفته محققان ويديوهاي ديپ فيک فريم‌هاي حاوي تغيير حجم‌سنجي نوري پايدار ندارند و به همين دليل مي‌توان با دقت بيش از ۹۰ درصد ويديوهاي جعلي را از نمونه‌هاي واقعي تشخيص داد. محققان مي‌گويند به کمک اين تکنيک مي‌توان نوع ويديوهاي ديپ فيک را نيز که در چهار دسته‌بندي قرار مي‌گيرند شناسايي کرد.

برخي متخصصين از ويديوهاي ديپ فيک به خاطر پروسه سخت پيدا کردن آن‌ها و امکان بکارگيري در طيف گسترده‌اي از جرايم، به عنوان خطرناک‌ترين تهديد سايبري در آينده ياد کرده اند. چين و برخي از ايالت‌هاي آمريکا از جمله کاليفرنيا انتشار ويديوهاي ديپ فيک را ممنوع کرده اند. به عقيده برخي کارشناسان ديپ فيک مي‌تواند اعتماد عمومي به اسناد صوتي و تصويري را کاهش دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره