نماد آخرین خبر

تشخیص ۸۰ درصدی سرطان سر و گردن با آزمایش بازدم!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
تشخیص ۸۰ درصدی سرطان سر و گردن با آزمایش بازدم!

ايسنا/ بسياري از آزمايشات تنفسي سرطان با تجزيه و تحليل ترکيبات آلي فرار(VOC) در نفس انسان که هنگامي که متابوليسم بدن ما توسط بيماري مختل مي‌شود و در الگوهاي منحصر به فردي ظاهر مي‌شوند، کار مي‌کنند و يک آزمايش تنفسي جديد موفق به تشخيص ۸۰ درصدي سرطان در آزمايشات اوليه شده است.
پيگيري روش‌هاي غربالگري سرطان در مراحل اوليه که کم هزينه و غيرتهاجمي هستند، يک هدف مشترک در بين محققان پزشکي است و اکنون تيمي در استراليا مدعي دستيابي به يک پيشرفت چشمگير در اين زمينه شده است.

اين تيم يک تست تنفسي توسعه داده است که مي‌تواند اطلاعات بازدم مربوط به سرطان‌هاي سر و گردن را تشخيص دهد و در آزمايشات اوليه نيز درجه بالايي از دقت را نشان داده است.

طي چند سال گذشته تعدادي از آزمايش‌هاي اميدوار کننده تنفسي را براي تشخيص سرطان شاهد بوده‌ايم. بسياري از اين فناوري‌ها با تجزيه و تحليل "ترکيبات آلي فرار"(VOC) در تنفس کار مي کنند که وقتي متابوليسم بدن ما به دليل بيماري مختل مي‌شود مي‌تواند در شکل الگوهاي منحصر به فردي ظاهر شوند.

تلاش‌ها براي شناسايي و طبقه‌بندي اين نشانگرهاي زيستي منحصر به فرد مبتني بر نفس، با تأخيرهايي جدي همراه شده است و تاکنون با نتايج اميدوارکننده‌اي در مطالعات مربوط به آزمايش تنفس براي سرطان مري و معده و آزمايش‌هاي تنفسي براي سرطان ريه و حتي رويکردهاي کلي‌تر مواجه بوده‌ايم.

نويسندگان اين مطالعه جديد از دانشگاه "فليندرز" استراليا، توجه خود را بر روي سرطان‌هاي سر و گردن متمرکز کرده‌اند که شش درصد از کل مبتلايان به سرطان را تشکيل مي‌دهد و سالانه ۳۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ مي‌کشد. در حالي که در صورت تشخيص زودهنگام اين بيماري، درمان‌ها موثر خواهند بود، اما اغلب اينگونه نيست و اين بيماري در مراحل پيشرفته شناسايي مي‌شود.

دکتر "راجر يازبک" نويسنده اصلي اين مقاله توضيح مي‌دهد: کار ما نمايه منحصر به فردي از VOCها را در يک گروه بيماران استراليايي شناسايي کرده است که مي‌تواند بيماران مبتلا به سرطان سر و گردن را از بيماران غيرسرطاني متمايز کند.

اين گروه شامل ۱۸۱ بيمار مشکوک به سرطان سر و گردن در مراحل اوليه بودند که هنوز تحت درمان قرار نگرفته بودند. از يک "طيف سنج جرمي لوله-جريان يوني" براي تجزيه و تحليل نفس آنها و جستجوي VOCها استفاده شد و محققان قادر به تعيين الگوي خاصي از آنها در ارتباط با سرطان سر و گردن شدند.

محققان در اين آزمايش تنفسي دريافتند که ۸۰ درصد از موارد را به طور دقيق تشخيص مي‌دهد و در ۸۶ درصد از موارد نيز موارد خوش خيم را به طور دقيق تشخيص مي‌دهد. اين نتايج از طريق تجزيه و تحليل بيوپسي بافت و سپس در يک گروه جداگانه از بيماران تأييد شد.

"يازبک" مي‌گويد: مزيت اصلي کار ما اين است که ما براي تأييد صحت آزمايش خود از يک گروه مستقل استفاده کرديم. حتي اگر تعداد بيماران در اين مطالعه نسبتاً کم بود، اين واقعيت که دقت آزمايش در اين گروه مستقل از بيماران بالا بوده است، به ما اطمينان بيشتري در مورد کاربرد اين آزمايش در کاربردهاي باليني مي‌دهد.

اکنون محققان اميدوارند با آزمايشات بزرگتر شامل گروه‌هاي متنوع بيمار، با قوميت‌ها، جنسيت‌ها و مراحل مختلف سرطان به نتايج اميدوار کننده‌تري برسند. اگر اين آزمايش در گروه بزرگتري موفقيت آميز باشد، مي‌تواند راه خود را براي استفاده باليني باز کند.

يازبک مي‌گويد: چشم انداز کلي ما اين است که يک دستگاه دستي بسازيم که بتواند در هنگام مراقبت مورد استفاده قرار گيرد تا به سرعت به پزشکان در مورد اينکه آيا فرد مشکوک به سرطان سر و گردن است، اطلاعات ارائه دهد.

اين تحقيق در مجله British Cancer منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar