نماد آخرین خبر

شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-۱۹

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-۱۹

ايسنا/ محققان دريافتند که کشف اين ماده لزج (ژله مانند) در ريه‌هاي بيماران کوويد- ۱۹ مي‌تواند روشي جديد براي درمان باشد.

در حال حاضر، روش‌هاي درماني وجود دارد که توليد اين ماده در بدن را کاهش داده و يا باعث تجزيه آن از طريق آنزيم مي‌شود. نتايج اين بررسي مي‌تواند دليل تاثير کورتيزون بر بيماري کوويد- ۱۹ را نيز توضيح دهد.

متخصصان در هنگام اسکن ريه بيماران بدحال مبتلابه عفونت کوويد- ۱۹، لکه‌هاي سفيدي مشاهده کردند. علاوه بر اين، کالبدشکافي برخي از بيماران فوت‌شده مبتلابه بيماري کوويد- ۱۹ نيز نشان داده است که ريه آنان با اين مايع شفاف  پرشده است که شباهت زيادي به ريه افراد غرق‌شده، دارد. پيش‌ازاين، مشخص نبود که منشاء اين ماده کجاست.

اکنون، گروهي از محققان دانشگاه اومئو نشان دادند که اين ماده ژله‌اي از هيالورونيک اسيد (هيالورونان) تشکيل‌شده که يک پلي ساکاريد در گروه گليکوزآمينوگليکان است.

وجود هيالورونان در بدن انسان، با عملکردهاي متفاوت در بافت‌هاي مختلف طبيعي است، اما به‌طورکلي به‌عنوان يک ويژگي مفيد در بافت همبندي عمل مي‌کند. کمترين تاثير هيالورونان، تاثير در مراحل اوليه ترميم زخم است. هيالورونان همچنين به‌صورت مصنوعي در صنايع زيبايي براي مواد تقويت لب و درمان‌هاي ضد چروک ايجاد مي‌شود.

ازآنجاکه هيالورونان، مقادير زيادي آب را در شبکه مولکول‌هاي طولاني خود متصل مي‌کند، ماده‌اي ژله مانند تشکيل مي‌دهد و اين روند باعث ايجاد اختلال در آلوئول‌هاي (کيسه هوايي) ريه بيماران مبتلابه کوويد- ۱۹ مي‌شود و درنتيجه بيمار نياز به مراقبت ونتيلاتور (دستگاه تنفس مصنوعي) پيدا مي‌کند و در بدترين حالت، به دليل نارسايي تنفسي جانش را از دست مي‌دهد.

در حال حاضر، از دارويي براي کاهش سرعت توليد هيالورونان در بيماري‌هاي ديگر مانند حمله کيسه صفرا استفاده مي‌شود. همچنين، آنزيمي وجود دارد که مي‌تواند هيالورونان را به‌طور موثر تجزيه کند. براي مثال، اين آنزيم در مواردي که درمان‌هاي زيبايي به‌يک‌باره ناموفق مي‌شود، مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

کورتيزون، توليد هيالورونان را نيز کاهش مي‌دهد. نتايج اوليه تحقيقي در بريتانيا اثرات مثبت درمان با داروي کورتيزون دگزامتازون (cortisone drug Dexamethasone) براي بيماران حاد کوويد- ۱۹ را نشان داده است.

اربان هلمان، محقق اين بررسي اظهار کرد: پيش‌ازاين، فرض بر اين بود که نتايج مقدماتي اميدوارکننده با خواص ضدالتهابي کورتيزون مرتبط است، اما علاوه براين نتايج، کورتيزون ممکن است توليد هيالورونان و همچنين مقدار اين ماده ژله‌اي در ريه‌ها را کاهش دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar