ايسنا/پژوهشگران آمريکايي، نوعي برچسب ابداع کرده‌اند که مي‌توان آن را مستقيما روي قلب قرار داد تا داده‌هاي مورد نياز براي بررسي مشکلات قلبي را جمع‌آوري کند.

به نقل از ساينس‌ديلي، ضربان‌سازها و ديگر ابزار قابل کاشت که براي بررسي و درمان مشکلات قلب از جمله آريتمي قلبي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، معمولا يا از مواد سفت و خشکي ساخته مي‌شوند که باعث مي‌شود نتوانند براي تطبيق ضربان قلب حرکت کنند يا از مواد نرمي ساخته مي‌شوند که تنها مي‌توانند ميزان محدودي از اطلاعات را جمع‌آوري کنند.

پژوهشگران "دانشگاه هوستون"(University of Houston) آمريکا، برچسبي ابداع کرده‌اند که مي‌توان آن را مستقيما روي قلب قرار داد تا داده‌هاي مربوط به فعاليت الکتروفيزيولوژي، دما، ضربان و شاخص‌هاي ديگر را به صورت همزمان جمع‌آوري کند.

به گفته پژوهشگران، اين برچسب براي نخستين بار نشان مي‌دهد ابزارهاي بيوالکترونيکي که از تجهيزات الکترونيکي لاستيکي ساخته شده‌اند و با بافت قلب سازگار هستند، مي‌توانند محدوديت‌هاي ابزارهاي پيشين را که از مواد سفت و خشک ساخته شده‌اند، برطرف کنند.

"کنجيانگ يو"(Cunjiang Yu)، از پژوهشگران اين پروژه گفت: مشکل افرادي که به آريتمي قلبي يا حمله قلبي دچار شده‌اند، بايد به سرعت شناسايي شود. اين ابزار جديد مي‌تواند شناسايي مشکل را به سرعت انجام دهد.

اين ابزار علاوه بر جمع‌آوري همزمان اطلاعات از قسمت‌هاي گوناگون قلب، مي‌تواند انرژي خود را از ضربان قلب به دست بياورد و کار خود را بدون نياز به منبع خارجي انرژي انجام دهد. بدين ترتيب، نه تنها امکان جمع‌آوري داده‌ براي تشخيص و بررسي فراهم مي‌شود، بلکه مزاياي درماني نيز به همراه دارد.

يو افزود: برچسب لاستيکي ما مي‌تواند به ثبت نوار قلب بپردازد، دما را احساس کند و انرژي مورد نياز خود را به دست بياورد.

اين پژوهش، در مجله "Nature Electronics" به چاپ رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar