مهر/ به نقل از مديکال نيوز: در مطالعه اخير محققان دانشگاه لوند سوئد، ارتباط بين تعداد و سن نسبي خواهر و برادرها و خطر ناشي از حوادث قلبي عروقي کشنده و غير کشنده را بررسي کردند.

نتايج نشان مي‌دهد که عضو يک خانواده بزرگ‌تر با چند خواهر و برادر بودن يا فرزند دوم يا سوم خانواده بودن مي‌تواند خطر بروز مشکلات قلبي عروقي را افزايش دهد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني، بيماري‌هاي قلبي عروقي که بر قلب و عروق خوني تأثير مي‌گذارند، از علل اصلي مرگ و مير در جهان هستند.

سابقه خانوادگي و فاکتورهاي سبک زندگي مانند استعمال دخانيات و رژيم غذايي نادرست از جمله عوامل پرخطر شناخته شده براي بيماري‌هاي قلبي عروقي از جمله بيماري کرونر قلب و سکته مغزي هستند.

علاوه بر سابقه خانوادگي که عمدتاً تحت تأثير عوامل ژنتيکي است، شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد ساختار خانواده، به ويژه ترتيب تولد و تعداد افراد خانواده، مي‌تواند خطر مرگ ناشي از مشکلات قلبي عروقي را تحت تأثير قرار دهد.

يک مطالعه مشاهده‌اي بزرگ روي افراد ۳۰-۵۸ ساله نشان مي‌دهد که تعداد خواهر و برادرها و ترتيب تولد مي‌تواند بر خطر کل حوادث قلبي عروقي در طي يک دوره پيگيري ۲۵ ساله تأثير بگذارد.

اين مطالعه شامل داده‌هاي مربوط به ۱.۳۶ ميليون مرد و ۱.۳۲ ميليون زن بود که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ تحت نظر بودند.

محققان مشاهده کردند از نظر اندازه خانواده، مردان و زناني که بيش از يک خواهر و برادر دارند، در مقايسه با کساني که خواهر و برادر ندارند، کمتر در معرض خطر مرگ هستند. اما مردان و زناني که بيش از سه خواهر و برادر دارند، با ريسک بالاتر مشکلات قلبي عروقي مواجه هستند.

در مورد ترتيب تولد هم، بچه‌هاي اول در مقايسه با بچه‌هاي بعد، با خطر کمتر مشکلات قلبي عروقي روبرو هستند. در عوض، بچه‌هاي اول با ريسک بالاتر مرگ به هر دليلي روبرو هستند.

محققان بر انجام تحقيقات بيشتر براي پي بردن به وجود اين رابطه تاکيد دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar