نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

دست‌نوشته "نیوتن" بیش از ۲ میلیون دلار چوب حراج خورد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
دست‌نوشته "نیوتن" بیش از ۲ میلیون دلار چوب حراج خورد

ايسنا/يک دست نوشته از "آيزاک نيوتن" کاشف نيروي جاذبه که به زبان لاتين نوشته شده و متعلق به سال ۱۶۹۴ است و در مجموع شامل ۳۹ خط است، با قيمت ۲.۳۵ ميليون دلار در حراج کريستي لندن به فروش رسيد.

به نقل از نيو اطلس، يک دست نوشته از "آيزاک نيوتن" که نسخه بازنگري‌ و اصلاح شده از سه بخش از نسخه اول کتاب مشهور وي به نام "اصول رياضي فلسفه طبيعي"(Philosophiae Naturalis Principia Mathematica) است و يکي از با ارزش‌ترين اسناد تاريخ علم محسوب مي‌شود، با قيمت دو ميليون و ۳۵۰ هزار دلار در حراج کريستي لندن چوب حراج خورد.

کتاب "اصول رياضي فلسفه طبيعي" مسلماً تأثيرگذارترين کتاب تاريخ است. "آلبرت اينشتين" اين کتاب و شخص "نيوتن" را با عنوان "شايد بزرگترين پيشرفت فکري که تاکنون براي هر شخصي انجام شده است" تحسين کرده است.

"نيوتن" اين کتاب را در سال ۱۶۸۷ منتشر کرد و با طرح نظريه جاذبه و معادلات نوين رياضي که فيزيک مدرن را پايه‌ريزي کرد، بينش جديدي نسبت به جهان ايجاد کرد.

اين اثر شامل يک و نيم صفحه متن دست‌نويس با ابعاد ۲۲۰ در ۱۹ ميلي‌متر به زبان لاتين است که بين ماه‌هاي مه تا ژوئيه سال ۱۶۹۴ به تحرير درآمده است. ۳۹ خط از اين دست نوشته، دست خط "نيوتن" است و ۲۱ خط آن را نيز "ديويد گريگوري" رياضيدان و ستاره‌شناس اسکاتلندي که براي آماده کردن چاپ دوم کتاب مذکور با "نيوتن" همکاري مي‌کرد، نوشته است.

گفتني است که برآورد رسمي حراج کريستي نسبت به قيمت اين اثر از ۸۳۳ هزار تا يک ميليون و ۲۵۰ هزار دلار بود، زيرا گران‌ترين نسخه از نسخه اول اين کتاب با قيمت ۳ ميليون و ۷۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شده بود، در حالي که يک نسخه ارائه شده با چرم منبت کاري شده مراکشي بود. اما قيمت نهايي اين اثر جديد فراتر از حد انتظار بود. در واقع اين نسخه خطي تقريباً هم قيمت با دومين نسخه ارزشمند از چاپ اول آن کتاب به فروش رسيد که در سال ۲۰۱۳ به قيمت ۲ ميليون و ۵۱۷ هزار دلار در حراج کريستي در نيويورک فروخته شد.

در هر حال به نظر مي‌رسد که دست‌خط "نيوتن" و رابطه اين اثر با مهم‌ترين کتاب تاريخ علم بوده است که قيمت آن را بسيار بالا برده است.

"آيزاک نيوتن"رياضيدان، فيزيکدان، اخترشناس، متخصص الهيات و نويسنده اهل انگليس بود که به عنوان يکي از مؤثرترين دانشمندان کل تاريخ و يک شخصيت کليدي در انقلاب علمي شناخته مي‌شود. کتاب وي شاهکار اصول رياضي فلسفه طبيعي که براي اولين بار در سال ۱۶۸۷ منتشر شد، مباني مکانيک کلاسيک را بنا نهاد. همچنين او سهم بزرگي در نورشناسي ايفا کرد. او و "گوتفريد لايبنيتس" به‌طور همزمان و مستقل، حساب ديفرانسيل و انتگرال را ايجاد کردند.

"نيوتن" فرمولي براي قوانين حرکت و گرانش جهان وضع کرد که ديدگاه غالب علمي را تا پيش از ارائه نظريه نسبيت تشکيل مي‌داد. نيوتن از برهان‌هاي رياضي پيرامون گرانش براي اثبات قوانين حرکت سياره‌اي کپلر استفاده کرد. او با بررسي و تشريح جزر و مد، مسير پرواز دنباله‌دارها، پيش‌روي محوري و ساير پديده‌ها، ترديد در مورد درستي خورشيدمرکزي بودن منظومه شمسي را از بين برد. او نشان داد که حرکت اشياء روي زمين و اجرام آسماني مي‌تواند با اصول مشابهي محاسبه شود. استنباط "نيوتن" مبني بر اينکه زمين کروي با حالت تخت(شعاع قطبي کمتر از شعاع استوايي) است، با اندازه‌گيري‌هاي هندسي توسط "موپرتوئي"، "لا کانداماين" و سايرين تأييد شد و اکثر دانشمندان اروپايي را بر برتري مکانيک نيوتني بر سيستم‌هاي قديمي متقاعد ساخت.

"نيوتن" همچنين اولين تلسکوپ بازتابي کاربردي را ساخت و نظريه پيشرفته‌اي از نور مبني بر مشاهده تجزيه نور سفيد در منشور به طيف‌هاي مرئي، ايجاد کرد. وي همچنين قانون تجربي سرد شدن را فرمول بندي کرد، نخستين محاسبه نظري سرعت صوت را انجام داد و مفهوم سيال نيوتني را تعريف کرد.

وي به عنوان يک رياضيدان نيز در مطالعه سري تواني، تعميم دادن بسط دوجمله‌اي به توان‌هاي غير عدد صحيح و ايجاد کردن روشي براي تقريب زدن ريشه‌هاي يک تابع نقشي قابل توجه در پيشبرد رياضي ايفا کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar