ايسنا/يک تکنيک جديد براي چاپ مدارها روي سطوح نامنظم توسعه داده شده است که روشي کم هزينه و کم حرارت است و مهم‌تر از همه اينکه سازگار با محيط زيست است.

 به نقل از آي‌اي، تجهيزات الکترونيکي قابل چاپ اگرچه بسيار مفيد هستند، اما تاکنون غير عملي بوده‌اند، چرا که نمي‌توانند روي بافت‌ها و اشکال پيچيده مانند پوست انسان چاپ شوند. اما اکنون اين مشکل به لطف گروهي به رهبري محققان دانشگاه "پن استيت" برطرف شده است.

محققان اين دانشگاه يک روش چاپ زيست تخريب پذير مدارهاي الکترونيکي را روي انواع سطوح با اشکال مختلف و پيچيده هندسي ابداع کرده‌اند.

"لري چنگ" استاد اين دانشگاه و يکي از محققان ارشد اين مطالعه مي‌گويد: ما در حال تلاش براي چاپ مستقيم مدارها بر روي اشکال هندسي مختلف سه بعدي هستيم. چاپ روي اجسام پيچيده مي‌تواند به اينترنت اشيا در آينده اجازه دهد که مدارها در آنها بتوانند اشياء مختلف اطراف ما را به يکديگر متصل کنند، خواه حسگرهاي خانه هوشمند باشند، خواه ربات‌هايي که کارهاي پيچيده را با هم انجام مي‌دهند و همچنين دستگاه‌هايي که روي بدن انسان قرار مي‌گيرند.

اين روش کم هزينه و با توليد گرماي کم است، اما مهم‌تر از همه اين است که سازگار با محيط زيست و زيست تخريب پذير است.

"چنگ" گفت: تجهيزات الکترونيکي ما به طور ميانگين هر دو سال ارتقا مي‌يابد و اين باعث ايجاد حجم زيادي از زباله‌هاي الکترونيکي مي‌شود. وقتي به آينده نگاه کنيم، اگر وسايل الکترونيکي ما به اندازه کافي سبز باشند تا دور ريخته نشوند، استفاده از آنها براي محيط زيست بسيار بهتر خواهد بود.

اين روش همچنين از تجهيزات گران قيمت مانند محفظه‌هاي خلاء استفاده نمي‌کند که در مقايسه با ساير تکنيک‌هاي چاپ الکترونيکي بسيار سريع‌تر و مقرون به صرفه است. تجزيه پذيري زيستي آن همچنين امنيت هر دستگاهي که بر روي آن استفاده مي‌شود را افزايش مي‌دهد.

"چنگ" افزود: اگر دستگاه شما فقط با نرم افزار رمزگذاري شده باشد، هميشه مي‌تواند هک شده و مشکل نشت اطلاعات به طور بالقوه وجود داشته باشد. اما يک دستگاه زيست تخريب پذير مي‌تواند از نظر فيزيکي کاملا از بين برود و داده‌هاي آن بازيابي نشوند. اين يک فرصت منحصر به فرد است که توسط دستگاه‌هاي سنتي سيليکوني قابل ارائه نيست.

البته در صورتي که بخواهيد اطلاعات خود را براي هميشه حفظ کنيد، اين تيم همچنين راهي را براي دائمي ساختن اين مدارهاي تجزيه پذير با فرو بردن سطوح چاپ شده در محلول‌هاي حاوي مس يا نقره در نظر گرفته است.

اين مطالعه در نشريه Material Today منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

instagram.com/akharinkhabar