ايسنا/ وزير بهداشت با اشاره به ايثار جامعه پزشکي در دوران کرونا، گفت: در حال کنترل موج دوم بيماري هستيم.

دکتر سعيد نمکي در مراسم روز پزشک که به همت بسيج جامعه پزشکي برگزار شد، با درود بر روح شهيدان حرم، حريم و مدافع سلامت، گفت: عزيزان پزشک ما از دفاع مقدس به عنوان پزشک خط مقدم در مقباله با استکبار جهاني فعال بودند و روپوش سفيدشان، کفن تن آنها گشت. عزيزاني که پروانه وار بر بالين بيمار گشتند آنهم زماني که خيلي‌ها در خنکا لم داده بودند و زماني که عده‌اي پول پارو مي‌کردند اين پزشکان عزيز رنج جارو مي‌کردند.

وي با اشاره به ايجاد علقه ميان خود و سردار شهيد حاج قاسم سليماني، تصريح‌کرد: ترديد ندارم اين شهيد عزيز ما که يادش در دلها مانده با پيوستن به محبوب آرام گرفته است. وقتي در محراب مسجد کوفه مي‌بينيم حک شده است فزتُ و رب‌الکعبه ديگر نمي گوييم امام علي(ع) به دست ابن ملجم به شهادت رسيده اند بلکه مي گوييم به ديدار معشوق رفته‌اند.

نمکي با تسليت ايام عزاداري‌هاي ماه محرم، اظهار کرد: هيچ کس شايد نپرسد که جاودانگي کربلا از کجاست؟ اين همه صحنه هاي بزرگ در تاريخ خلق شده اما چرا واقعه عاشورا تا اين حد جاودانه شده است؟ علت اين موضوع چيزي نبود جز عشق بازي پاکان با پروردگار؛ کربلا صحنه‌اي از عشق‌بازي با پروردگار بود. اگر در پاسخ حضرت زينب (س) بنگريم ايشان در مورد واقعه عاشورا مي‌فرمايند به خدا چيزي نديدم جز زيبايي. آنچه که اين همه رنج را زيبا مي‌کرد فقط عشق بود.

وي افزود: حاج قاسم مي‌فرمود ما ملت امام حسين (ع) هستيم، و بوديم که در دوران دفاع مقدس هم جز عشق رخ نداد. پس از ۸ سال حتي سانتي‌متري از خاک اين وطن را از دست نداديم و دليل آن عشق بود. آنچه که در اين سالهاي تحريم باعث تاب‌آوري ما شد همين آموزه‌هاي مکتب عاشورا بود. آنچه که باعث شد در مبارزه با کرونا تاب آوريم هم عشق بود. در اوج تحريم‌ها و شرايط سخت اقتصادي کرونا به کشور ما آمد و جمهوري اسلامي کمتر از ۲ ماه توانست خوش بدرخشد.

وزير بهداشت، خاطرنشان کرد: ظرف دو ماه جمهوري اسلامي ايران به گونه‌اي درخشيد که توانست از واردکننده برخي محصولات تبديل به توليد کننده و سپس صادرکننده شود و علت اين موضوع چيزي نبود جز درس گفتن از مکتب امام حسين (ع)؛ که از آن آموخته بوديم.

وي با تشکر از خدمات بسيج جامعه پزشکي کشور، ادامه داد: اولين روزي که گرفتار اين ويروس منحوس شديم سردار سلامي با من تماس گرفتند و گفتند مبادا احساس تنهايي کنيد، در حالي که من هيچگاه با وجود شما بسيجيان احساس تنهايي نمي‌کنم زيرا شما لشکر خدا بر زمين هستيد. ۱۹ دسامبر که متوجه شديم اين ويروس در کشور چين ظهور کرده است، به شيوه دفاع مقدس اول سنگرآرايي کرديم. درست است که در زمان طرح تحول نظام سلامت، تخت‌هايي به ناوگان تخت‌هاي کشور اضافه شد اما هنوز به ازاي هر هزار نفر، ۱.۶ تخت داريم در حالي که در ساير کشورها اين عدد به ازاي هر هزار نفر به حدود ۷ مي رسد.

وي افزود: آمريکا تا چند ماه قبل ۱۱۱ ميليارد دلار صرف بخش سلامت در بحران کرونا کرد در حالي که انگليس هم ۲۲ ميليارد دلار هزينه کرد و شما مي‌دانيد که ما مفلسيم و هواي مي و مطرب داريم، از اوضاع خزانه خبر داريد. اما با اين وضع حتي يک بيمار پشت درب‌هاي بيمارستان نماند، حتي افغان‌هاي فاقد کارت نيز در مراکز ما درمان شدند. در تمام اين دوران حتي يک روز پزشک و پرستلر ما قهر نکرد علي‌رغم آنکه ۱۴ تا ۱۸ ماه کارانه‌اش عقب افتاده بود ولي بهانه‌اي نياورد.

وي در ادامه تاکيد کرد: زماني که گفتم ميخواهم ۳۰۰ هزار اکيپ آماده کنيم خيلي‌ها به من خرده گرفتند و خيلي‌ها گفتند مي خواهي از افراد غير متخصص استفاده کنيد، ولي ديديد که پيش از خيزش موج دوم توانستيم بر ويروس غلبه کنيم و در حال کنترل موج دوم هم هستيم. اميد داريم به عزت عزاي امام حسين(ع) و با کمک بسيج جامعه پزشکي بتوانيم بر ويروس غلبه کنيم.

آخرين اخبار واکسن کرونا از زبان وزير بهداشت

به گزارش ايسنا، دکتر سعيد نمکي در حاشيه اين در جمع خبرنگاران، گفت: ما از روز نخست مبارزه با ويروس کوويد۱۹ همکاري تنگاتنگي با عزيزانمان در بسيج جامعه پزشکي داشتيم. تعداد شهداي ثبت شده از جامعه پزشکي تا امروز حدود ۱۶۴ نفر است. البته موارد جديدي اعلام شده که در دست بررسي است و انشالله خداوند روح همه اين عزيزان را با سالار شهيدان محشور کند.

وي در رابطه با تامين واکسن کرونا، تاکيد کرد: در اين مورد هم با شرکت‌هاي دانش‌بنيان و هم با موسسات معتبر، در حال کار بر روي واکسن هستيم و همزمان به بررسي شرکت‌هاي معتبر در کل جهان مي‌پردازيم و پيشنهاداتي براي خريد واکسن ارائه کرديم اما کشور خاصي مد نظر نيست. بر پيش‌خريد معتبرترين واکسني که مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت باشد کار مي‌کنيم تا به موقع به مردم ارائه دهيم. 

وي افزود: تيم‌هاي مختلفي در ايران در حال کار بر روي توليد واکسن هستند و خيلي‌ها از سطح آزمايش‌هاي اوليه فراتر رفتند و انشاالله وزارت بهداشت به موقع به عنوان مرجع اصلي اطلاع رساني در مورد واکسن سخن خواهد گفت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar