ايسنا/ مديرعامل سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح ضمن تشريح روند خدمات رساني به بيماران کرونايي در چندماه اخير، هزينه درمان در بخش بستري، سرپايي و دارويي کرونا در مراکز درماني دولتي، خصوصي و نظامي را اعلام کرد.

دکتر امير نوروزي مروري بر روند شکل گيري و فعاليت سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح (ساخَد) داشت و در اين باره اظهار کرد: سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح از سال ۵۴ تحت عنوان سازمان تامين خدمات درماني کارکنان ارتش تشکيل شد که در دوران مختلف تغييراتي داشت و در نهايت ماموريت اصلي اش خريد خدمت براي کارکنان و عائله نيروهاي مسلح بوده است.

وي افزود: به مرور دامنه گيرندگان خدمت، توسعه يافته است و از سال ۸۹ پوشش سربازان را هم به طور کامل انجام مي دهيم. سال ۹۳ پوشش خدمات جانبازان هم به فهرست ماموريت هاي سازمان افزوده شد.

مديرعامل سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح  با بيان اينکه خدمات در صندوق هاي مختلفي انجام مي شود گفت: پنج گروه هدف يا به عبارتي پنج صندوق داريم؛ صندوق بيمه پايه يا بيمه اوليه که مانند تامين اجتماعي و بيمه سلامت مسئوليت ارائه خدمات اوليه را برعهده دارد.

صندوق مکمل، صندوق حمايتي، صندوق جانبازان و صندوق گروه سربازان وظيفه که بيمه پايه و مکمل را براي آنها ارائه مي دهد.

نوروزي ادامه داد: اين گستردگي و تنوع گيرندگان خدمت ما را به عنوان يکي از سه سازمان بيمه گر اصلي در سطح کشور مطرح کرده و موجب شده تا پيوسته پويايي سازمان را حفظ کرده و بتوانيم خدمت گذار خوبي براي جامعه هدف باشيم.

وي با اشاره به اهداف راهبردي سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح گفت: طبق فرمايش رهبري هدف راهبردي ما همانند ساير بيمه ها اين است که اگر کسي در خانواده اي بيمار شد بيش از رنج بيماري رنج ديگري نداشته باشد. سعي مي کنيم بتوانيم براي جامعه هدف يک اطمينان و آرامش خاطر را رقم بزنيم.

مديرعامل سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح  در ادامه اقدامات انجام شده در دوران شيوع کرونا را تشريح و اظهار کرد: به مراکز درماني طرف قرارداد اعلام کرديم تمامي بسته هاي خدمتي که ستادملي کرونا تعريف مي کند و در پروتکل هايي که مورد تاييد کميته علمي ستاد آمده است را پوشش بيمه اي مي دهيم و مبلغي از بيمه شده از اين بابت دريافت نمي شود.

نوروزي افزود: به بيمه شده نيز اعلام کرديم که اگر براي درمان کرونا به مراکز درماني مراجعه کردند لازم نيست هزينه اي از جيب بپردازند و صفر تا صد هزينه هاي بستري را تقبل مي کنيم. براي بيمار کرونايي فرانشيز در مراکز درماني دولتي و نظامي و دانشگاهي رايگان و در بخش خصوصي هم ۲۵ درصد است.

وي درباره هزينه درمان در بخش سرپايي گفت: در بخش سرپايي نيز فرانشيز در بيمارستان هاي دولتي و نيروهاي مسلح ۱۰ درصد و در بخش خصوصي حداکثر تا ۳۰ درصد است.

مديرعامل سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح  در پاسخ به اينکه اگر دارويي از بيرون بيمارستان به صورت آزاد تهيه شود، بيمه آن را تقبل مي کند؟ گفت: متاسفانه اتفاق بدي که مي افتد اين است که يکسري داروها بر اساس پروتکل هاي کشوري مجوز ورود به کشور و مصرف ندارند و ما به عنوان سازمان بيمه گر پايه که تابع ضوابط دبيرخانه شوراي عالي بيمه هستيم نمي توانيم داروهايي که خارج از فارماکوپه کشوري باشد را تحت پوشش ببريم.

نوروزي درباره تست هاي در منزل کرونا گفت: اينها روش هاي غيرعلمي و غيرتاييد شده کميته علمي ستادکرونا هستند و تحت پوشش هيج سازمان بيمه اي قرار ندارند. البته ممکن است برخي جزو بيماران صعب العلاج و زمين گير باشند که خدمات مراقبت در منزل را از سال گذشته دريافت مي کنند.

اگر اين افراد خدمات مرتبط با درمان کرونا را در منزل دريافت کنند با فرانشيز صفر تحت پوشش قرار مي گيرند. ولي براي افراد عادي که نيازي به اين کار ندارند طبيعتا پوششي نخواهيم داد.

وي درباره اختصاص منابعي از محل صندوق توسعه ملي براي درمان کرونا اظهار کرد: مجوزي از سوي مقم معظم رهبري دريافت شد که يک ميليارد يورو از اين صندوق در اختيار وزارت بهداشت براي درمان کرونا قرار بگيرد که ما هم مانند تامين اجتماعي تا کنون بودجه اي از اين محل دريافت نکرديم که مطالبه ما نيز هست و چندين مرتبه پيگيري کرده ايم که سهمي از اين منابع را دريافت کنيم.

مديرعامل سازمان بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح  درباره وضعيت پذيرش در بيمارستان هاي نظامي گفت: تا کنون گزارشي مبني بر تخت هاي اشغال شده و ماندن بيماران پشت درهاي بسته بيمارستان ها نداشته ايم. بيمارستان هاي نيروهاي مسلح علاوه بر ارائه خدمت به بيمه شدگان خودمان، حداقل ۲۰ درصد از ساير بيماران کرونايي را نيز تحت پوشش قرار داده اند. به عبارت ديگر ۲۰ درصد کل کرونايي ها در بيمارستان هاي ما تحت مداوا قرار گرفته اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar