نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: 12 میلیون واکسن آنفولانزا به کشور وارد می شود

منبع
فارس
بروزرسانی
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: 12 میلیون واکسن آنفولانزا به کشور وارد می شود

فارس/ نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اينکه قرار است بيش از ۱۲ ميليون واکسن آنفولانزا به کشور وارد شود، گفت: اکنون نزديک به يک ميليون و 300 هزار واکسن آنفولانزا وارد شده و قرار است به زودي ۸۰۰ هزار واکسن آنفولانزاي ديگر نيز به کشور وارد شود.

سيدمحمد پاک مهر  درباره جلسه عصر امروز (يکشنبه ۶ مهرماه) کميسيون متبوعش، اظهار داشت: مردم در مورد تجهيزات پزشکي و تامين دارو مورد نياز در حوزه آنفولانزا و ويروس کرونا انتظاراتي از نمايندگان خود در مجلس شوراي اسلامي دارند که انتظار به جايي است.
وي افزود: ما در کميسيون بهداشت و درمان مجلس تصميم گرفتيم در اين زمينه مديريت شده برخي اقدامات صورت بگيرد و البته در مورد تامين ارز و تجهيزات پزشکي و دارويي مورد نياز کشور نگراني هايي نيز داريم.
نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: طبق روال سال‌هاي گذشته معمولاً ۷۰ درصد ارز تهيه داروي‌هاي فصل زمستان ۶ ماهه دوم، در شش ماهه اول تامين مي‌شود تا ما در ۶ ماهه دوم مشکلي نداشته باشيم. با توجه به محدوديت هايي که در منابع ارزي داريم در اين زمينه نگراني‌هايي وجود داشت بنابراين جلسه اي را با حضور عوامل موثر از جمله رئيس سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و درمان، بانک مرکزي، وزارت صمت، وزارت اقتصادي و سازمان برنامه و بودجه برگزار کرديم و نهايتاً به دليل اهميت موضوع برنامه ريزي هايي صورت داديم.
پاک مهر گفت: ارز تخصيص يافته به دارو و تجهيزات پزشکي در سال ۹۷، ۳.۷ ميليارد تومان بوده و در سال ۹۸ اين رقم نزديک به ۳.۹ ميليارد تومان رسيده و امسال نيز بنا است ارز تجهيزات پزشکي و دارويي مثل سال‌هاي قبل تامين شود. بخشي از آن تخصيص يافته و وارداتي هم صورت گرفته است.
وي مي‌گويد که اکنون نزديک به يک ميليون و سيصد هزار واکسن آنفولانزا وارد شده و قرار است به زودي ۸۰۰ هزار واکسن آنفولانزاي ديگر نيز به کشور وارد شود و بنا است بالاي ۱۲ ميليون واکسن آنفولانزا به کشور تامين شود البته اين نيازمند اعتبار و بودجه دارد.
نائب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اينکه ۹۷ درصد داروهاي مورد نياز کشور در داخل توليد مي‌شود، گفت: فقط ۳ درصد از داروهاي مورد نياز کشور از خارج کشور وارد مي شود اگر بنا بود که همه داروها از خارج کشور تامين شود در بحث بودجه و تامين ارز به مشکل مي‌خورديم. اين جاي خوشحالي دارد که ۹۷ درصد از داروهاي ما در داخل تهيه و ساخته مي شود و ۳ درصد باقي مانده نيز مربوط به داروهاي گران قيمتي است که ارز بالايي نياز دارد.
پاک مهر با تاکيد بر اينکه يکي از نيازهاي اساسي و فوري جامعه تامين ارز دارو و تجهيزات پزشکي است، اضافه کرد: وقتي سلامت مورد تهديد قرار مي‌گيرد بايد اقلام دارويي مورد نياز بيمار تامين شود.

 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar