برترين ها/ رييس شورايعالي نظام‌پزشکي، در يادداشتي تلگرامي نوشت: انتظار مي‌رود مسئولان سياسي کشور و وزارت بهداشت  به جاي شعرگويي و شعار دادن در زمينه ترويج شبه‌علم و خرافه، ادعاي ساخت واکسن کرونا به موازين علمي، اخلاقي و حرفه‌اي که به آن سوگند خورده‌اند، پايبندي بيشتري نشان دهند.

دکتر مصطفي معين گفت: خبر ساخت و توليد واکسن کرونا بعنوان اولين واکسن ژنتيک (از نوع RNA) مژده بزرگي براي جامعه بشري و نتيجه تلاش علمي و پژوهشي صدها دانشمند طي ۹ ماه گذشته است.

ديروز (۹۹/۸/۱۹)، شرکت فايزر آمريکا (با همکاري شرکت بايون‌تک آلمان)، موفقيت‌آميز بودن مرحله سوم مطالعه باليني اين واکسن را با آزمايش بر ۴۴هزار نفر و موثر بودن آن در پيشگيري از کرونا در ۹۰درصد موارد اعلام کرده‌اند.

اين شرکت تصميم دارد که پس از تائيد FDA و تا انتهاي سال جاري ميلادي حدود ۱۰۰ميليون دوز واکسن را آماده کند و در سال ۲۰۲۱ نيز ۱.۳ميليارد دوز ديگر را توليد و به بازار عرضه کند؛ اين واکسن در دو دوز به هر فرد تزريق مي‌شود.

در اينجا نقش و سهم لويي پاستور در کشف واکسن هاري و ادوارد جنر در تحقيق روي فرآيند مصونيت‌بخشي نمونه‌هاي ضعيف‌شده‌ ويروس Vaccinia براي پيشگيري از بيماري آبله را گرامي مي‌داريم که تاکنون جان تعداد بيشماري از انسان‌ها را نجات داده‌اند.

گرچه علم يک ميراث مشترک جهاني و کشف و ساخت اين "واکسن" نتيجه توسعه تاريخي علم و تکنولوژي است، ولي افتخارات آن نصيب کشورها، دولت‌ها، جوامع و پژوهشگراني مي‌شود که با عقلانيت، علم و پژوهش جمعي و بهره‌گيري از فناوري پيشرفته روز موفق به انجام اينگونه خدمات بزرگ به بشريت مي‌شوند.

انتظار مي‌رود مسئولان سياسي کشور و وزارت بهداشت هم به جاي شعرگويي و شعار دادن در زمينه ترويج شبه‌علم و خرافه، ادعاي ساخت واکسن کرونا، کشف درمان قطعي کرونا، دادن مجوز عرضه داروهاي علفي کرونا، ادغام روش‌هاي غيراستاندارد سنتي يا طب ايراني در شبکه بهداشتي-درماني کشور؛ پاسخگوي مسئوليت‌هاي قانوني خود باشند و به موازين علمي، اخلاقي و حرفه‌اي که به آن سوگند خورده‌اند، پايبندي بيشتري نشان دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar