ايرنا/ عضو ستاد ملي مقابله با کرونا با بيان اينکه در پي شيوع کرونا برخي زدن مشت‌ها و آرنج‌ها به يکديگر را جايگزين دست دادن کرده‌اند، گفت: اين دو حرکت بسيار اشتباه است و باعث انتقال ويروس کرونا مي‌شود.

دکتر مسعود مرداني افزود: يکي از مهم ترين توصيه پزشکان براي جلوگيري از انتقال ويروس کرونا به يکديگر رعايت فاصله فيزيکي است در حالي که در دست دادن با مشت يا زدن آرنج دست ها به يکديگر نه تنها اين موضوع ناديده گرفته مي شود بلکه اينگونه ارتباط نيز موجب انتقال ويروس از فردي به فرد ديگر خواهد شد.

گرمابه هاي عمومي پس از استحمام هر فرد بايد ضد عفوني شوند

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در خصوص گرمابه هاي عمومي و نحوه نگهداري آن نيز گفت: همه مکان هاي عمومي در صورت رعايت نکردن پروتکل هاي بهداشتي باعث گردش افزايش انتقال بيماري کرونا خواهد شد و گرمابه هاي عمومي نيز از اين امر مستثني نبوده و پس از هر بار استفاده بايد ضد عفوني شود.

دکتر مرداني اظهار داشت: البته در اين مورد جاي نگراني نيست و حتي اگر فردي به ويروس کرونا مبتلا باشد و از حمام عمومي استفاده کند مي شود پس از شست وشوي حمام آن مکان را با آب وايتکس رقيق شده ضد عفوني کرد.

خشکشوييها براي ضد عفوني البسه از ماده هيپوکلريت

عضو ستاد ملي مقابله با کرونا همچنين در خصوص خشکشويي ها گفت: مسئولان خشکشويي ها علاوه بر رعايت پروتکل هاي بهداشتي براي جلوگيري از انتقال ويروس کرونا از طريق شست وشوي لباس ها بايد از ماده هيپوکلريت استفاده کنند زيرا اين ماده شيميايي موجب از بين رفتن اين ويروس مي شود.

الکل بالاي ۷۰ درصد استفاده کنيد

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در خصوص اين شايعه که استفاده مکرر از الکل براي ضد عفوني کردن دست ها تاثير خود را از دست مي دهد، افزود: در صورت دسترسي نداشتن به آب و صابون، استفاده از الکل بالاي ۷۰ درصد براي ضد عفوني دست ها علاوه بر اينکه مورد تاکيد پزشکان است بلکه يکي از مناسب ترين راهها براي جلوگيري از انتقال ويروس کرونا به انسان به شمار مي رود.

ماسک هاي سه لايه مناسب ترند  

عضو ستاد ملي مقابله با کرونا همچنين در مورد ماسک هاي مناسب براي جلوگيري از انتقال و آلوده شدن به بيماري کرونا نيز گفت: ماسک هاي سه لايه در جلوگيري از انتقال و آلوده شدن به بيماري کرونا در مقايسه با ديگر ماسک ها مناسب تر و از وضعيت بهتري برخوردارند اما در صورت دسترسي نداشتن به اينگونه ماسک ها مهم استفاده از هر نوع ماسک است که حداقل تا حدودي بتواند مانع از انتقال اين بيماري شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar