رویداد 24/ اصرار والدین بر تولد نوزاد در تاریخ‌های رند پدیده‌ای است که طی چند سال اخیر رواج یافته است. زایمان‌ در تاریخ رند و لاکچری که نه تنها تاثیری در زندگی و آینده کودک ندارد که حتی می‌تواند سلامت او را نیز به خطر اندازد، خطراتی که در شرایط پاندمی کرونا بیشتر هم شده است.
 
 سال گذشته بود که در شوخی‌های فضای مجازی مساله تولد نوزادان در تاریخ ۹/۹/۹۹ مطرح شد و کارشناسان درباره عواقب این مساله هشدار دادند. البته که پیشتر از آن هم تب تند زوج‌ها برای تولد نوزادشان در تاریخ ۸/۸/۸۸ نیز خبر ساز شده بود.

حالا چند روزی بیشتر به تاریخ ۹/۹/۹۹ بیشتر نمانده است و آنطور که معلوم است تعداد والدینی که می‌خواهند به هر قیمت که شده فرزندشان در این تاریخ رند متولد شود، چشمگیر است. برخی از والدین پا را فراتر گذاشته به دنبال آن هستند که فرزندشان در ساعت ۹:۰۹ دقیقه روز مذکور متولد شود. این درحالی است که به گفته مسئولان وزارت بهداشت تعداد این نوع زایمان‌ها در سال گذشته عدد بزرگی نبوده است.

قاعدتا تنها راهکار برای رسیدن به این خواسته عجیب تولد زودرس یا دیرهنگام جنین با عمل سزارین و رشد جنین در دستگاه است. اتفاقی که می‌تواند سلامت جنین ومادر را به‌ویژه در این شرایط کرونایی بیش از پیش به خطر‌اندازند. این در حالی است که برخی خانواده‌ها حاضرند برای تولد نوزاد در چنین تاریخی مبالغ هنگفتی را نیز بپردازند.

اگر چه در خبر‌ها کنار نام این تولد‌ها و تاریخ‌ها کلمه لاکچری به چشم می‌خورد، اما حقیقت آن است که این واژه که می‌تواند باعث تشویق خانواده‌ها به انجام این عمل شود، به اشتباه برای چنین تولد‌هایی انتخاب شده است. لاکچری شدن با تاریخ تولد توهمی است که برخی از والدین را در گرداب زایمان‌های نارس می‌اندازد و ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای مادر و فرزند به دنبال داشته باشد. به همین خاطر شاید بهتر بود این نوع تولد‌ها به دلیل آسیب‌زا بودن آن، تولد‌های جاهلانه نام می‌گرفت.

به گزارش رویداد‌۲۴ خطرات این نوع زایمان‌ها انقدر زیاد است که روز سه‌شنبه ۴ آذر معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولد‌های تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، این موضوع را برخلاف برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین‌های الکتیو دانسته و تاکید کرد: دستکاری و یا تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده‌ها و سیستم درمان، باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می‌شود.

قاسم جان بابایی در این ابلاغیه خواستار بررسی عملکرد بیمارستان‌ها و پزشکان در سزارین‌های تقویمی ۹/۹/۹۹ شده و تصریح کرده است: با بیمارستان‌ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، برخورد خواهد شد.

نسرین چنگیزی، رئیس اداره سلامت مادران و جراح زنان، زایمان و نازایی نیز با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی در خصوص پیامد‌های سزارین‌های تقویمی در دوران کرونا هشدار داده و گفته بود: این نوع زایمان با چندین پیامد همراه است. یعنی ممکن است کووید ۱۹ در این افراد شعله‌ور شده و در عین حال باعث آسیب‌هایی به جنین می‌شود. عوارض خاص کووید ۱۹ این است که ممکن است باعث نیاز به دستگاه‌های تنفسی شده و مرگ مادر و عوارض برای نوزاد را به دنبال داشته باشد.

چنگیزی افزوده بود: در صورت بروز عارضه برای مادر یا نوزاد در چنین مواردی وزارت بهداشت مدعی بوده و در پایان آذر با پزشک، مادر و... از طریق مراجع قضایی برخوردار می‌شود.

بحران‌آٰفرین بودن تولد خارج از موعد نوزادان در شرایط کرونایی
دکتر صفیه عشوری مقدم، متخصص زنان و زایمان درباره تبعات این نوع زایمان‌ها می‌گوید: اگر جنین در زمانی پیش از زمان تعیین شده برای آن، به دنیا بیاید در معرض خطرات و آسیب‌هایی قرار می‌گیرد. اما این تنها بعد منفی چنین تولد‌هایی نیست و تبعات بیمارستانی ماجرا به‌ویژه در شرایط کرونایی نیز هم نگاهی مجزا را می‌طلبد.

وی توضیح می‌دهد: بیمارستان‌ها حتی در پیشرفته‌ترین کشور‌ها امکانات محدودی دارند. به عنوان مثال تعدادی مشخص اتاق عمل داشته و متناسب با آن تخت دارند، این مقدار خون رزرو دارند یعنی خون در بانک خونشان ذخیره شده است. تعداد مشخصی هم پرسنل دارند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه می‌دهد: از طرف دیگر بیمارانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند مشکلات مختلفی دارند و همه برای زایمان به این مراکز مراجعه نمی‌کنند و جراحی‌های دیگری مانند قلب، مغز، جراحی بیماران تصادفی و... همه در همین اتاق‌های عمل انجام می‌شود. حال وقتی در یک روز خاص به تعداد بیش از حد طبیعی با عمل سزارین در بیمارستان‌ها مواجه شویم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

وی عنوان می‌کند: ما در حال حاضر با دشمنی بزرگ مانند کرونا هم مواجه هستیم، در این شرایط اگر بخواهیم همه امکانات بیمارستان را به زایمان و عمل سزارین اختصاص دهیم تکلیف سایر بیماران چه می‌شود؟

عشوری مقدم خاطرنشان می‌کند: عمل‌های زایمان بسیار پرخطر بوده و نیاز به خون و اقدامات خاص دارد. کافی است که تنها یکی از زنان نیاز به مراقبت‌های ویژه پیدا کند، خونریزی داشته باشد یا دچار اینرسی (جمع نشدن رحم) شود. آیا امکانات محدود بیمارستان در این شرایط شلوغ و بحرانی این مراکز می‌تواند به چنین بیماری کمک کند و توان پاسخگویی به این بار سنگین و ناگهانی مراجع زایمان در یک روز خاص را دارد قطعا پاسخ خیر است. نگرانی ما این است که اگر یک روز ظرفیت بیمارستان با یک بار بیش از حد معمول پر شود خدماتی نمی‌توان به مراجعان ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی نه بانک خون می‌تواند پاسخگوی نیاز‌ها باشد و نه پرسنل بیمارستان توان ارائه خدمت مناسب را دارند، عنوان می‌کند: اگر چه درحال حاضر مردم همراهی کرده‌اند و هفته گذشته بخشی از کمبود خون برطرف شده است، اما هنوز به خون نیاز هست چرا که ویروس کرونا تمام امکانات و توان کارکنان بیمارستان را می‌بلعد. به همین دلیل هم در این شرایط بحرانی دامن زدن به مشکلات برای تولد در تاریخی خاص باعث آسیب به بیماران می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar