خراسان/ حالا دیگر روز به روز تعداد کارگران سرگذر بیشتر و بیشتر می‌شود. اگر قبلا تا ظهر سر گذر در انتظار کار می‌ماندند، حالا تا غروب و گاهی هم تا آخر شب منتظر می‌مانند. بسیاری از آن‌ها قبلا کارگر سرگذر نبودند، اما حالا تنگناهای معیشتی و تبعات کرونا آن‌ها را به سر گذر کشانده است. بسیاری از آنان کارگران کارخانه‌ها، تولیدی‌ها، رستوران‌ها و مواردی از این قبیل بودند که در این شرایط حال و روزشان چندان تعریفی ندارد.همه این اتفاقات،   آن‌گاه غم‌انگیزتر می‌شود که مسئولان کمیته امداد می‌گویند، تعداد متقاضیان دریافت خدمات از این نهاد رو به افزایش است. حسین خدرویسی، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد، گفته است هم‌اکنون ۳۰۰ هزار نفر پشت نوبت دریافت خدمات از این کمیته قرار دارند.
 500هزارنفر؟
یکی از مسئولان در این نهادها که خواست نامش را ذکرنکنم، می‌گوید: «طبق یکی از گزارش‌هایی که اخیرا دیده‌ام، مجموع کسانی که در کمیته امداد و در مجموعه بهزیستی در پشت نوبت دریافت خدمات قرار دارند، حدود 500 هزار نفر هستند.»
که به نظر با  احتساب این که بخشی از این افراد سرپرست خانواده هستند، تعداد در صف مانده ها 
برای  دریافت حمایت،  از ۵۰۰هزار نفر هم بیشتر می شود. برای بررسی این موضوع با مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)  گفت‌و‌گو می‌کنم. آقای بختیاری با حوصله به پرسشم توجه می‌کند و با خوشرویی پاسخم را می‌دهد. او هم از حدود همین عددها سخن به میان می‌آورد و البته تاکید می‌کند که با   حمایت‌های کرونایی که قرار است به زودی از برخی طبقات صورت گیرد، تعداد این افراد کمتر خواهد شد.آقای بختیاری قبل از این‌که به بیان اوضاع و شرایط بودجه‌ای پیش روی کمیته امداد بپردازد، در نگاهی کلان از یک دغدغه می‌گوید: اگر در زیرساخت‌ها و چارچوب‌های اقتصادی کشور قوی نباشیم قطعا همچنان در تکانه‌های اقتصادی، این طبقه محروم است که بیشترین آسیب را خواهد دید. او از طرح اصلاح ساختار بودجه در مجلس استقبال می‌کند و امیدوار است نتایج این طرح به گونه‌ای باشد که طبقه محروم جامعه در سختی‌ها و التهابات اقتصادی آسیب نبیند.رئیس کمیته امداد در این‌باره به نکته‌ای متفاوت اشاره و تاکید می‌کند: ما در برابر محرومان که همواره در عرصه‌های مختلف کشور به ویژه در انقلاب و دفاع مقدس صحنه‌گردانان واقعی این میادین بوده‌اند، مسئولیت داریم و همه می‌دانیم که اگر کشور در شرایط ویژه‌ای قرار گیرد باز همین اقشار و مستضعفان هستند که خالصانه در میدان دفاع از آن حضور خواهند داشت. این اقشار جزو قدرشناس‌ترین مردم هستند و جالب است بدانید در میان دستگیرشدگان حوادث آبان98 حتی یک نفر هم از مددجویان کمیته امداد نبوده است.
افزایش 25درصدی دردی را دوا نمی‌کند
بختیاری درباره وضعیت حمایت از مددجویان این نهاد با توجه به لایحه1400 چنین می‌گوید: آن‌چه در لایحه 1400 طراحی شده، افزایش فقط25درصد برای مستمری مددجویان است و همه می‌دانیم که با توجه به فشارهای اقتصادی کنونی، این رقم دردی را از آن‌ها دوا نمی‌کند.رئیس کمیته امداد در این‌باره می‌افزاید: افزایش 25درصد برای کسانی که حقوق‌شان چند میلیون است، شاید رقم قابل توجهی شود اما  برای مددجویی که فقط 175هزار تومان از کمیته امداد به عنوان مستمری دریافت می‌کند، با افزایش 25 درصدی باز هم رقمی نمی‌شود و این در شرایطی است که بسیاری از خانواده‌های مددجو هزینه‌های درمان، دانش‌آموزی و دانشجویی دارند و با این کمک‌ها دردی دوا نمی‌شود.
تقاضای کمیته امداد از لایحه و مجلس
وقتی درباره برنامه کمیته امداد برای حمایت از حدود300هزار نفری که پشت نوبت هستند، می‌پرسم، وی می‌گوید: ما در کمیته امداد تمام تلاش‌مان این است که خانواده‌ها و افراد را توانمند کنیم که دیگر نیازی به مستمری ماهانه نداشته باشند و این مهم جز  با حمایت بودجه‌ای دولت محقق نمی‌شود. اکنون در لایحه 1400 برای امر اشتغال مددجویان کمیته امداد6هزار و 100میلیارد پیش‌بینی شده است که تقاضای ما از دولت و مجلس این است که این رقم به 10هزار میلیارد افزایش یابد تا ما بتوانیم در سال 1400 حداقل 200هزار نفر را توانمند سازیم تا افراد جدید را وارد چرخه حمایت کنیم.
به دنبال گسترده‌کردن سفره کمیته امداد نیستیم
آقای بختیاری در این‌باره ضمن اشاره به این‌که حمایت از معلولان و  بیماران صعب‌العلاج‌ از وظایف ذاتی ماست و ما دست‌شان را هم می‌بوسیم، تاکید می‌کند: هدف ما این نیست که سفره کمیته امداد را گسترده‌تر کنیم بلکه تمام ماموریت و تلاش‌مان ایجاد خودکفایی، اشتغال و توانمندسازی مددجویان است که در این زمینه باید حمایت شویم.   
تلاش مجلس برای افزایش دو  برابری حقوق مددجویان در لایحه 1400
 محمد اکبری- سید سلمان ذاکر، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگو با خراسان گفت:  دغدغه‌های مسئولان کمیته‌امداد برای بودجه 1400 کاملا به‌حق است، ما تلاش می‌کنیم در کمیسیون تلفیق حقوق مددجویان را حداقل به دوبرابر افزایش دهیم. هرچند که این رقم هم در مقایسه با رشد تورم و افزایش هزینه‌ها عدد و رقم قابل ملاحظه‌ای به‌شمار نمی‌رود.وی با بیان این‌که  باید معیار حقوق محرومان دهک اول جامعه حداقل دستمزد دریافتی یک کارگر یعنی حدود دو میلیون تومان باشد، افزود: برای توانمندسازی مددجویان کمیته امداد و خارج‌کردن آن‌ها از این نهاد حمایتی، باید علاوه بر سبد حمایتی حداقل درآمد این افراد با میزان هزینه‌های جاری زندگی تطابق داشته باشد.نماینده ارومیه در مجلس وضعیت ردیف بودجه محرومان دهک‌های اول و مددجویان کمیته امداد را در لایحه بودجه سال 1400 اسف‌بار خواند و اظهارکرد: از آن‌جایی که دولت باید خود برای بودجه این بخش ردیف‌های مشخصی تعیین کند، دست مجلس برای ایجاد این ردیف بسته است اما با این حال ما  در کمیسیون تلفیق تلاش می‌کنیم این رقم را به دو برابر افزایش دهیم و با اتکا به ردیف‌های غیر ضرور، بخشی از هزینه‌ها را برای کاهش فقر مطلق تامین کنیم. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar