ايرنا/ نماينده وزير بهداشت و ناظر طرح شهيد حاج قاسم سليماني در قطب پنج دانشگاه‌هاي علوم‌ پزشکي کشور گفت: امسال وارد واکسيناسيون عمومي مي‌شويم و به نظر مي‌رسد مي‌توانيم در نيمه دوم سال قسمت عمده‌اي از جمعيت ايران را واکسينه کنيم.

دکترامير احمد اخوان که براي پيگيري بررسي اجراي طرح شهيد قاسم سليماني به شهرستان جهرم فارس سفر کرده بود،شنبه افزود: کادر درمان همچنان در اولويت واکسيناسيون هستند و طي روزهاي آينده واکسيناسيون‌ آن‌ها به انجام خواهد رسيد.

وي گفت: هدف وزارتخانه واکسيناسيون جمعي کشور است که بر اساس محدوديت منابع تا کنون گروه‌هايي که در اولويت بوده اند واکسينه شده اند و اميدواريم با وارد کردن دوزهاي بيشتر واکسن بتوانيم تعداد بالايي را در جامعه واکسيناسيون کنيم.

اخوان در خصوص عوارض برخي واکسن‌ها چون آسترازنکا که باعث نگراني شده است گفت: تزريق آن براي سنين بالاي ۵۰ سال هيچ اشکالي ندارد  و از ۱۸ تا ۵۰ سال نيز هر کس مايل بود مي‌تواند آن را تزريق کند و به زير ۱۸ سال نيز تزريق نشود.

سرپرست مرکز خدمات آموزش وزارت بهداشت بيان کرد: بر اين اساس عوارض آن نادر است و WHO سازمان جهاني بهداشت براي اين واکسن هيچ ممنوعيت اعلام نکرده است.

وي اظهار کرد: اوايل تابستان واکسن‌هاي ايراني عرضه مي‌شوند و ترکيبي از واکسن‌هاي خارجي و داخلي در طرح واکسيناسيون ديده شده است.

اخوان ابراز کرد: پيش‌بيني ما براي موج چهارم کرونا اين است که اين روند افزايشي کل کشور تا هفته آينده ادامه يابد و به نظر نمي‌رسد در اين هفته نيز افت کند و لازم است مردم عادي انگاري نکنند و پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کنند.

ناظر طرح شهيد حاج قاسم سليماني در قطب پنج دانشگاه‌هاي علوم‌ پزشکي کشور بيان کرد: محدوديت‌هاي اجتماعي در تردد و اصناف بايد از سطحي بالاتر رود تا خوب اثر کند، اما همين ميزان اندک نيز مؤثر بوده است و به هر اندازه که رعايت شود تأثير خود را خواهد گذاشت، اما رعايت پروتکل‌ها رضايت‌بخش نيست.

اخوان درباره مديريت و کنترل بيماري کوويد ۱۹ اظهار کرد: طرح شهيد سليماني، از طرح‌هاي عملياتي خوب کشور است که تا کنون نقش بسزايي در بيماريابي افراد و کنترل بيماري در شهرهاي مختلف کشور داشته است.

وي افزود: بر اساس گزارش هاي ارائه شده در اجراي طرح حاج قاسم سليماني در شهرستان هاي جهرم و خفر، تا کنون بيماريابي افراد به خوبي صورت گرفته و اين امر موجب شده که در پيک هاي اوج بيماري کرونا ناقلان شناسايي و تأثير بسيار در کنترل بيماري داشته است.

وي ادامه داد: گزارش‌هاي دانشگاه به صورت هفتگي مي رسد و با اينکه درگير واکسناسيون هستند اقدامات خوبي انجام شده است.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar