همشهري/ وقتي خبر رسيد مرد 94ساله در کوهستان گم شده، همه براي نجات او بسيج شدند و همه منطقه را زير پا گذاشتند تا اينکه پس از 3روز امدادگران هلال‌احمر با استفاده از کوادکوپتر او را پيدا کردند.

وقتي خبر رسيد مرد 94ساله در کوهستان گم شده، همه براي نجات او بسيج شدند و همه منطقه را زير پا گذاشتند تا اينکه پس از 3روز امدادگران هلال‌احمر با استفاده از کوادکوپتر او را پيدا کردند. بررسي وضعيت مرد سالخورده نشان داد او به‌دليل اينکه الاغش رهايش کرده در کوهستان سرگردان شده بود و در اين مدت از گياهان کوهستاني به‌عنوان غذا استفاده مي‌کرد.

اين مرد 94ساله که ساکن يکي از روستاهاي چادگان در استان اصفهان بود، روز سه‌شنبه سوار بر الاغش از خانه بيرون رفت. او به همسرش گفته بود براي چيدن گياهان دارويي به ارتفاعات مي‌رود. اين مرد با اينکه سن زيادي داشت اما سرحال بود و معمولا در اين فصل از سال به‌دنبال جمع‌آوري گياهان کوهستاني بود.

او آن روز از روستا خارج شد و ازقضا چند نفر از اهالي روستا هم او را ديده بودند اما وقتي غروب شد او برنگشت و همسرش که دلواپس شده بود از همسايه‌ها کمک خواست. آنها فرزندي ندارند اما همسايه‌ها و اهالي روستا مراقب آنها هستند. چند ساعت گذشت و شب شد اما باز هم خبري از مرد مسن نشد و جست‌وجوي اهالي براي يافتن او در روستا هم بي‌فايده بود.

سرنوشت مبهم مرد روستايي
آن شب همسر اين مرد تا صبح پلک نزد و منتظر شوهرش بود اما هرچه صبر کرد او نيامد. صبح چهارشنبه در شرايطي که نگراني‌ها درباره سرنوشت او بيشتر شده بود از هلال‌احمر درخواست کمک شد. هيچ‌کس، حتي ساکنان روستاهاي مجاور اين مرد را نديده بودند و با توجه به سن زياد او جانش در خطر بود و معلوم نبود به چه سرنوشتي دچار شده است. به‌دليل گسترده بودن منطقه، تيم جست‌وجو به چند گروه تقسيم شدند و هر گروه بخشي از منطقه را به‌صورت دشتبان جست‌وجو کرد.

در اين ميان نيروهاي انتظامي، بسيج، سپاه و اهالي منطقه که همگي نگران اين مرد بودند نيز همه در عمليات جست‌وجو شرکت داشتند. حتي تعدادي از روستاييان با موتورسيکلت‌هايشان به‌دنبال پيداکردن بزرگ روستايشان بودند. بخشي از اين منطقه، کوهستاني و سخت گذر بود. به همين دليل يکي از داوطلبان هلال‌احمر از کوادکوپتر شخصي خودش براي تصويربرداري هوايي و جست‌وجوي سريع‌تر استفاده کرد.

اين وسيله کمک کرد تا بخش‌هاي وسيعي از منطقه در کوتاه‌ترين زمان ممکن جست‌وجو شود و عمليات با سرعت زيادي ادامه پيدا کند؛ با اين حال در دومين روز از مفقودشدن اين مرد هم هيچ ردي از او به‌دست نيامد.

روز سوم
2شبانه‌روز از ناپديدشدن مرد روستايي مي‌گذشت و هنوز هيچ نشاني از او به‌دست نيامده بود. اعضاي تيم جست‌وجو، گستره وسيعي را جست‌وجو کرده بودند و اين‌بار با کمک اهالي منطقه مسيرهاي مشخصي را که به محل روييدن گياهان دارويي منجر مي‌شد براي جست‌وجو انتخاب کردند. اين‌بار هم کوادکوپتر هلال‌احمر به پرواز درآمد و جست‌وجو در ارتفاعات ادامه پيدا کرد تا اينکه ساعت 4عصر پنجشنبه امدادگران مرد 94ساله را در شرايطي که 3روز و 2شب از مفقودشدنش مي‌گذشت در ارتفاعات پيدا کردند. با وجود اينکه او از سرگرداني خسته شده بود اما هيچ نشاني از ضعف و آسيب‌ديدگي نداشت؛ با وجود اين امدادگران او را براي انجام مراقبت‌هاي بيشتري به مرکز درماني منتقل کردند.

اين مرد درباره چگونگي گم‌شدنش به نيروهاي هلال‌احمر گفت: مثل هر سال براي چيدن گياهان دارويي به کوهستان رفته بودم اما الاغم در بين راه رهايم کرد و تنها شدم. بعد از آن به‌خاطر اينکه خسته شده بودم و هوا هم تاريک شده بود راه را گم کردم و مجبور شدم شب را در کوهستان بمانم. او درباره خوابيدنش در کوهستان و اينکه در اين مدت براي رفع گرسنگي و تشنگي چه کرده است گفت: جاي امني را در کوهستان پيدا کردم و 2شب در آنجا خوابيدم و در اين مدت هم از گياهان کوهي به‌عنوان غذا استفاده مي‌کردم و از اين نظر مشکلي نداشتم و خدا کمک کرد تا اينکه من را پيدا کردند.

جزئيات عمليات
داريوش کريمي، معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان اصفهان درباره عمليات نجات مرد سالخورده مي‌گويد: اين مرد 3روز و 2شب بود که از دسترس خارج شده بود تا اينکه در نهايت از سمت سه‌راه اسکندري به سمت روستاي بلمير از توابع شهرستان فريدن در ارتفاعات مشرف به روستاي بلمير پيدا شد.

اين عمليات با همکاري نيروهاي نجاتگر جمعيت هلال‌احمر شهرستان چادگان، نيروي انتظامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بسيج و نيروهاي مردمي انجام شد و وقتي اين مرد پيدا شد وضعيت جسماني خوبي داشت اما توسط يک دستگاه آمبولانس جمعيت هلال‌احمر به مرکز بهداشتي درماني شهر رزوه منتقل شد تا توسط پزشک معاينات لازم صورت گيرد و اگر نياز به اقدامات درماني وجود دارد، در اين زمينه انجام شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar