ايسنا/ رييس اداره حفاظت محيط زيست شهر تهران ضمن اشاره به افزايش شکايات مردمي در خصوص آلودگي صوتي در تابستان امسال گفت: بيشترين شکايات در حوزه آلودگي صوتي مربوط به فعاليت چيلر‌ها و ديزل‌ژنراتور‌ها در مراکز خدماتي بزرگ مقياس بوده است.

فاطمه برنا اظهار کرد: ۳۷ درصد شکايت واصله مربوط به آلودگي‌هاي صوتي و پس از آن گزارش آلودگي‌هاي ناشي از پساب و فاضلاب با ۱۷ درصد بيشترين ميزان گزارش‌ها بود که به اداره محيط زيست تهران واصل و مورد پيگيري قرار گرفت.

وي با اشاره به اينکه بيشترين شکايات مردمي در حوزه آلودگي صوتي در فصل ‌تابستان امسال بوده است، گفت: آلودگي صوتي ناشي از ديزل ژنراتورها و چيلرها و قطعي برق بيشترين شکايت مردم را به‌همراه داشته که بيشترين شکايات درخصوص آلودگي صوتي مربوط به مناطق ۲ و ۵ و در رده‌هاي بعد مناطق ۳ و ۴ بوده است.

رييس اداره حفاظت محيط زيست شهر تهران همچنين ضمن اشاره به اينکه گرماي هوا طي تابستان باعث افزايش ميزان استفاده از وسايل سرمايشي و چيلرها شده است، اظهار کرد: شکايت‌ها عمدتا درخصوص فعاليت‌هاي دستگاه‌هاي چيلر و ديزل ژنراتور در ساختمان‌ها، مراکز و واحدهايي از جمله بيمارستان‌ها، واحدهاي صنعتي و توليدي بوده است چراکه استفاده از اين دستگاه‌ها در آن‌ها کاربرد بيشتري دارد.

به گفته برنا، هرچند آلودگي صوتي صرفا ناشي از فعاليت چيلر و ديزل ژنراتور نيست اما درصد بالايي از شکايات مربوط به ‌نحوه فعاليت و کاربرد اين دستگاه‌ها بوده است همچنين شکايات متعددي از آلودگي صوتي ناشي از برخي صنوف مزاحم شهري مانند صافکاري‌ها و همچنين بزرگراه‌ها شد.

رييس اداره حفاظت محيط زيست شهر تهران درباره اقدامات اداره حفاظت محيط زيست شهر تهران در زمينه رسيدگي با شکايات و کاهش آلودگي صوتي توضيح داد: در صورت گزارش شکايت از محل مورد نظر بازديد و با استفاده از دستگاه‌هاي سنجش آلودگي صوتي موضوع را بررسي مي‌کنيم. اگر شکايت وارد باشد به‌طور قطع اخطاريه براي واحد آلاينده صادر خواهد شد و آن واحد ملزم به رفع آلودگي صوتي مي‌شود.

وي ادامه داد: در برخي موارد دستگاه‌هاي مورد استفاده در واحدها يا ساختمان‌ها باعث ايجاد آلودگي صوتي مي‌شود که تعمير دستگاه باعث رفع آلودگي صوتي مي‌شود، در غير اين صورت لازم است واحد يا مرکز آلاينده صوتي با استفاده از ديواره‌هاي عايق صوتي مانع از ايجاد مزاحمت براي اهالي منطقه شود.

برنا همچنين با اشاره به اينکه برخي ادارات و سازمان‌ها به‌دليل توان مالي بالا توجهي به مصرف بهينه انرژي ندارند، گفت: برخي ادارات دستگاه‌هاي چيلر خود را در شبانه‌روز روشن نگه مي‌دارند و در ساعات مختلف شبانه‌روز به‌ويژه بعد از بامداد براي اهالي منطقه مزاحمت ايجاد مي‌کنند. با توجه به اين موضوع همچنين قطعي‌هاي مستمر برق در تابستان که ناشي از عدم صرفه‌جويي در مصرف انرژي‌ بوده، لازم است دستگاه‌هاي متولي انرژي مانند وزارت نيرو محدوديت‌هايي ايجاد کند تا دستگاه‌هاي ‌پرمصرف در حوزه انرژي نيز علاوه‌بر صرفه‌جويي در مصرف، در بازه‌هاي زماني کوتاه‌تري آلودگي صوتي ايجاد کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar